PORADNIK kibica: Kardiolodzy radzą, jak przeżyć mistrzostwa świata

Ewelina Bogusz
18.06.2018 13:30
MŚ 2018: Poradnik kibica. Kardiolodzy radzą, jak przeżyć mistrzostwa
fot. Shutterstock

Jak na ważne mecze reagują Polacy? Lekarze z Centrum Chorób Serca w Zabrzu ostrzegają, że w trakcie kluczowych dla naszej reprezentacji w piłce nożnej wydarzeń sportowych wzrasta ryzyko chorób serca, udarów i zgonów. Dr Piotr Desperak radzi, co robić, by oglądanie mundialu nie miało negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

Wyniki pierwszego w Polsce badania, które ocenia wpływ transmisji sportowych na częstotliwość dolegliwości sercowo-naczyniowych, zostały przedstawione podczas Międzynarodowej Konferencji Kardiologicznej w Zabrzu.

MŚ 2018: Od wielkich emocji do... wzrostu ryzyka zgonu 

Śląscy naukowcy wykazali, że w dniu, w którym przypada ważny dla naszej reprezentacji mecz, ryzyko zgonu wzrasta aż o 6 proc. Dzień wcześniej ryzyko to szacowane jest na poziomie ok. 4 proc. Natomiast dzień po meczu, który ma dla nas ogromne znaczenie, ryzyko migotania przedsionków wzrasta aż o 17 proc. Statystyki te dotyczą głównie mężczyzn i są obserwowane zwłaszcza w przypadku dramatycznego przebiegu meczu (wzrost ryzyka zgonu o 23 proc.) lub remisu (25-proc. ryzyko zgonu wśród mężczyzn). Dlaczego tak się dzieje?

Zobacz także

Oglądasz stresujący mecz? Uważaj na serce!

Im ważniejszy mecz, tym więcej stresu i emocji dla widzów. Z tego powodu dochodzi do zmiany w wydzielaniu hormonów (przede wszystkim adrenaliny, kortyzolu i testosteronu), co sprzyja m.in. odwodnieniu. Na dodatek kibice w trakcie meczu zwykle żywią się niezdrowymi przekąskami, piją alkohol i próbują ukoić zszargane nerwy, paląc papierosy. Szybko dochodzi do podniesienia cukru i lipidów we krwi. Wzrasta ciśnienie, a serce zaczyna szybciej bić.

Czynniki prowadzące m.in. do zaburzeń rytmu serca nazywane są z angielskiego „triggers” (lub w dosłownym tłumaczeniu: krótkoterminowymi czynnikami wyzwalającymi). To właśnie z ich powodu wśród rozentuzjazmowanych kibiców wzrasta ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

Zrzut ekranu 2018-06-18 o 11.43.11
fot. Shutterstock

Naukowcy z Centrum Chorób Serca w Zabrzu porównali wyniki badań 600 tys. pacjentów z województwa śląskiego, którzy od 2006 roku byli leczeni m.in. z powodu chorób krążenia, chorób układu sercowo-naczyniowego lub udaru z danymi dotyczącymi oglądalności meczów podczas 75 transmisji w ciągu dekady (w latach 2006-2016). Informacje te zostały skorygowane np. z takimi czynnikami jak smog, pogoda czy temperatura powietrza, które mogłyby wpłynąć na ewentualny wzrost problemów zdrowotnych. Po raz pierwszy udało się dokładnie przeanalizować, w jaki sposób transmisje meczów piłki nożnej wpływają na stan zdrowia polskich kibiców. 

Zagłosuj

Czy podczas oglądania ważnego meczu bardziej się stresujesz?

Liczba głosów:

Porady dla kibiców Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej

Dr Piotr Desperak, kardiolog z Centrum Chorób Serca w Zabrzu, radzi wszystkim Polakom, którzy kibicują naszej reprezentacji podczas Mistrzostw Świata w Rosji (a zwłaszcza mężczyznom), by:

  • W dniu ważnego meczu unikali ciężkiej pracy fizycznej.
  • Całkowicie zrezygnowali lub ograniczyli liczbę wypalanych papierosów w trakcie oglądania meczu.
  • Unikali ciężkostrawnych posiłków, a w trakcie transmisji zadbali o spożywanie lekkostrawnych, zdrowych przekąsek (najlepiej warzyw).
  • Zażyli leki (zalecone im wcześniej przez lekarza).
  • Pamiętali o samokontroli i regularnych pomiarach ciśnienia, tętna i stężenia glukozy we krwi.
  • Nie lekceważyli żadnych alarmujących objawów, które mogą się wiązać z zawałem serca lub schorzeniami układu krążenia. Jeśli się pojawią, powinno się jak najszybciej zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 999.

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Międzynarodowa Konferencja Kardiologiczna w Zabrzu/Akcja #kibicujzsercem/Radio ZET

____

zdrowie.radiozet.pl/π