Zamknij

Kwarantanna i sport: czy można biegać, jeździć na rowerze?

25.03.2020 12:53
Jazda na rowerze w czasie kwarantanny
fot. Shutterstock

W czasie kwarantanny częściej niż zwykle wyzwala się potrzeba ruchu i spędzania czasu na powietrzu. Wiele osób chętnie korzysta z wolnego czasu, by nadrobić zaległe treningi. Bieganie, jazda na rowerze, rolki - czy można uprawiać sport na powietrzu w czasie kwarantanny narodowej? 

Wprowadzenie tzw. kwarantanny narodowej znacznie ogranicza możliwości wychodzenia z domu. Wiele osób obawia się, że pomimo wiosennej pogody nie będą mogli biegać, jeździć na rowerze, rolkach, hulajnodze czy uprawiać innych sportów na powietrzu.

Ministerstwo Zdrowia uspokaja i przekonuje, że uprawianie sportu, o ile nie łączy się ze spotykaniem innych ludzi i przebywaniem w grupie powyżej dwóch osób (z wyłączeniem rodzin mieszkających pod jednym dachem), jest jak najbardziej dozwolone.

Czy można iść na spacer z dzieckiem lub samotnie?

Spacery, w przypadku osób, które nie zostały objęte przez służby sanitarne kwarantanną domową, są nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane. Dzięki nim organizm się dotleni, stawy rozruszają i inne narządy wewnętrzne zostaną pobudzone do pracy. A dzieci będą mogły rozładować nadmiar energii.

Czy samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, w tym rekreacyjna jazda na rowerze mogą być uznane za złamanie obowiązujących w Polsce obostrzeń? Nie. Przepisy pozwalają wychodzić z domu między innymi w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to rodzin).

Warto również pamiętać o tym, że sport to zdrowie. Należy ruszać się, dotleniać, być aktywnym fizycznie, bo ruch na świeżym powietrzu wzmacnia odporność. W każdym przypadku pamiętaj jednak o zakazie zgromadzeń. Bieganie ze znajomymi, jazda na rowerze w większej grupie, zabawa dzieci na placu zabaw są przykładami łamania obowiązujących zasad i mogą być karane wysokimi mandatami.

Źródło: gov.pl