Masz psa? Zachowaj szczególną ostrożność w czasie pandemii

20.11.2020
Aktualizacja: 20.11.2020 11:10
Koronawirus a pies
fot. Shutterstock

Choć nie ma dowodów na to, żeby psy przenosiły koronawirusa SARS-CoV, to właśnie właściciele psów mają podwyższone ryzyko zakażenia - wynika z najnowszych badań. Sprawdź dlaczego.

Badacze z Uniwersytetu w Granadzie przeanalizowali socjodemograficzne czynniki ryzyka zakażenia koronawirusem SARS-CoV. Pod lupę wzięto sytuację mieszkańców Hiszpanii podczas pierwszego lockdownu. W grupie najwyższego ryzyka zakażenia znaleźli się... właściciele psów.

Ryzyko zakażenia koronawirusem

Od 14 marca 2020 roku aktywność społeczną w Hiszpanii ograniczono do minimum. Czynne były wyłącznie punkty opieki medycznej, sklepy z artykułami pierwszej potrzeby, usługi pocztowe, stacje benzynowe, zakłady pogrzebowe, itp. Stan zagrożenia epidemicznego przedłużano aż sześć razy, do 21 czerwca.

W ankietach przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Granadzie w dniach 4 kwietnia-5 maja zapytano respondentów m.in. o liczbę osób w gospodarstwie domowym, obecność dzieci, zwierząt domowych, tryb pracy.

Wnioski były zaskakujące.

Koronawirus a pies

Wychodzenie z psem na spacery podwyższało ryzyko zakażenia koronawirusem aż o 78%. Co więcej, ryzyko to było nawet większe niż wychodzenie z domu do pracy (76%).

Nie do końca jest jasne, dlaczego właściciele psów mieli podwyższone ryzyko zakażenia koronawirusem. Do tej pory SARS-CoV-2 rozpoznano bowiem u zaledwie czterech psów na całym świecie. W dodatku nie ma dowodów na to, żeby koronawirus mógł przenosić się z psich pupili na ludzi.

Dr Joshua Barocas, epidemiolog z Boston Medical Center, w rozmowie z NBC Boston, powiedział, że winą nie powinno obarczać się psów, a ludzi. Zwiększone ryzyko wynika raczej ze społecznego charakteru posiadania psów.

Wychodzenie na spacer z psem wiąże się wszak z większą mobilnością - a zatem stycznością z różnymi przedmiotami, takimi jak przyciski w windzie, poręcze schodów czy klamki na klatce schodowej - jak również z częstszymi kontaktami międzyludzkimi. Owszem, chodzi o "niewinne pogaduszki" z właścicielami innych psów.

Zobacz także

Źródło: The spread of SARS-CoV-2 in Spain: Hygiene habits, sociodemographic profile, mobility patterns and comorbidities, ELSEVIER