Zamknij

Ćwiczysz więcej niż 3 godziny w tygodniu? Uważaj na serce!

Monika Piorun
10.08.2016 16:25

Sport to zdrowie - nie da się zaprzeczyć. Niestety zbyt intensywny wysiłek fizyczny nie zawsze jest korzystny dla naszego organizmu.

Kilka godzin sportu w tygodniu sprzyja przerostowi lewej komory serca
fot. ---

Brytyjscy naukowcy z Imperial College London udowodnili, że u osób, które ćwiczą od 3 do 5 godzin w tygodniu, częściej dochodzi do przerostu mięśnia sercowego.

Dr Declan O'Regan po przeanalizowaniu wyników badań ponad 1096 osób (u których nie zdiagnozowano żadnych chorób serca) ustalił, że u ponad połowy badanych, którzy ćwiczyli przez ponad 5 godzin w tygodniu, można zauważyć powiększoną lewą komorę serca.

Na łamach Circulation: Cardiovascular Imaging ekspert zaprezentował dane, z których wynika, że:

  • u osób ćwiczących od 3 do 5 godzin w tygodniu prawdopodobieństwo powiększenia lewej komory serca jest 2,4 raza większe w porównaniu z osobami ćwiczącymi rzadziej niż 3 godziny w tygodniu;
  • u osób ćwiczących przez ponad 5 godzin tygodniowo prawdopodobieństwo przerostu lewej komory serca jest 4,4 razy większe.

W przypadku pompującej odtlenowaną krew do płuc prawej komory serca prawdopodobieństwo jej przerostu:

  • u osób trenujących od 3 do 5 godzin w tygodniu było 1,7-krotnie większe,
  • u osób ćwiczących częściej aż 9,1-krotnie większe.

Jeśli nie chcemy doprowadzić do tego, by sport prowadził do uszczerbku na naszym zdrowiu, w przypadku regularnego uprawiania ćwiczeń fizycznych powinniśmy sprawdzić wydolność naszego organizmu za pomocą testów wytrzymałościowych przeprowadzanych np. przy pomocy rowerków treningowych.

Przeczytaj: Brakuje Ci tchu? Sprawdź, czy nie grozi Ci nadciśnienie płucne!

___

Redakcja Zdrowo Bardzo/π