Zamknij

Czy joga może poprawić życie seksualne?

21.09.2018 12:00

Joga pomaga w lepszym poznaniu potrzeb swojego ciała, pomaga wyciszyć się, zrelaksować, a tym samym otworzyć nas na nowe doznania. Dzięki jodze poprawiają się funkcje seksualne kobiet i mężczyzn. Na jakich płaszczyznach? Sprawdź!

Joga a życie seksualne
fot. Shutterstock

Praktykowanie jogi ma bardzo dobry wpływ na zdrowie, pomaga w lepszym stopniu poznać potrzeby ciała. Joga pomaga również w leczeniu depresji, redukuje stres i lęk, wspomaga metabolizm organizmu, zmniejsza ryzyko cukrzycy i chorób tarczycy. Może również poprawiać funkcje seksualne u kobiet i mężczyzn.

Joga a funkcje seksualne u kobiet

W czasopiśmie „The Journal of Sexual Medicine” opublikowano wyniki badań, które potwierdzają, że praktykowanie jogi poprawia funkcje seksualne, zwłaszcza u kobiet powyżej 45. roku życia.

W badaniu wzięły udział kobiety, które przez 12 tygodni brały udział w sesjach jogi. Przed badaniem i po jego zakończeniu wypełniały ankiety, w których były pytania dotyczące doznań seksualnych. Okazało się, że u 75% pań znacznie poprawiły się funkcje seksualne na wszystkich płaszczyznach: pożądania, pobudzenia, orgazmu, satysfakcji seksualnej oraz bólu (w tym ostatnim przypadku znacznie się zmniejszył).

Panie podczas badania uczyły się asan (w sumie 22), które wzmacniały mięśnie brzucha, poprawiały trawienie, wzmacniały dno miednicy i poprawiały nastrój. Były to m.in. Pozycja Trójkąta (trikonasana), Pozycja Węża/ Kobry (bhujangasana) oraz mudra ardha matsyendra (skręty).

Dowiedz się więcej: Jak długo potrafisz wytrzymać? Sprawdź, ile przeciętnie trwa seks

Joga a funkcje seksualne u mężczyzn

Analogiczne badanie, tyle że na grupie mężczyzn, przeprowadzono w Indiach w New Delhi. Tu również mężczyźni brali udział w 12-tygodniowych programach jogi i uczyli się 15 asan. Po zakończeniu sesji, wypełniali ankiety (podobne do tych, które wypełniali na początku eksperymentu). Okazało się, że prawie wszyscy odczuwali poprawę funkcji seksualnej na wielu płaszczyznach: pożądanie, satysfakcja ze stosunku płciowego, wydajność, pewność siebie, synchronizacja z partnerem, erekcja, kontrola wytrysku, przyjemność.

Wśród asan, których się uczyli, była bardzo popularna Kapalbhati (siedzenie z wyprostowanymi plecami w pozycji skrzyżowanej, z otwartą klatką piersiową, zamkniętymi oczami, dłońmi na kolanach i mięśniami brzucha skurczonymi) oraz Pozycja łuku (dhanurasana).

Warto przeczytać: Jak to się robi, czyli seks po polsku

Dlaczego joga poprawia życie seksualne?

Joga reguluje koncentrację i oddychanie, zmniejsza lęk i stres oraz reguluje przywspółczulną aktywność nerwową - to znaczy aktywuje część układu nerwowego, która mówi ciału, aby zatrzymać się, zrelaksować się, odpocząć, strawić, obniżyć tętno, poza tym wyzwala wszelkie inne procesy metaboliczne, które powodują relaksację.

- Wszystkie te efekty wiążą się z poprawą odpowiedzi seksualnej, więc całkiem uzasadnione jest twierdzenie, że joga może być również powiązana z poprawą zdrowia seksualnego – uważają autorzy obu badań.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ: 

Źródło: medicalnewstoday.com
-----------------------------

zdrowie.radiozet.pl/ mk