Zamknij

Jakie ćwiczenia pozwalają najszybciej schudnąć? Trener zdradza

01.04.2021
Aktualizacja: 05.04.2021 08:51

Jak ćwiczyć, by szybko i zdrowo schudnąć? Jakie ćwiczenia dają najbardziej spektakularne efekty? O czym trzeba pamiętać, rozpoczynając swoją przygodę z treningami? Na te pytania odpowiada Mariusz Szewczyk, trener w Head Coach Orangetheory Fitness.

Jakie ćwiczenia pomogą schudnąć najszybciej?
fot. Shutterstock

Co zrobić, by szybciej schudnąć? Jaki trening byłby najlepszy?

Mariusz Szewczyk: To trudne pytanie i trudno znaleźć odpowiedź, z którą zgodziliby się wszyscy trenerzy. Niemniej, wskazałbym trening interwałowy całego ciała. Pozwala on najszybciej zobaczyć zmiany w sylwetce, tak przynajmniej wynika z mojego doświadczenia i badań naukowych. Przy takich ćwiczeniach 3-4 razy w tygodniu, efekty mogą być spektakularne.

Odpowiednio dobrane ćwiczenia interwałowe pobudzają metabolizm, a tym samym spalanie tkanki tłuszczowej. Podczas intensywnego wysiłku mamy również do czynienia z efektem EPOC (a ang. excessive post-excercise oxygen consumption), naturalnym, biologicznym sprzymierzeńcem w walce z tkanką tłuszczową.

Podczas treningu interwałowego, dzięki pulsometrom, możemy na bieżąco monitorować efekty treningu. Przy tego typu ćwiczeniach możliwe jest spalanie, w zależności od masy ciała i poziomu tkanki mięśniowej, od kilkuset do nawet 1000 kcal w 60 minut. To rezultat trudny do osiągnięcia przy tradycyjnym treningu.

Istotne jest również odpowiednie nastawienia. Treningi należy robić sumiennie, z pełnym zaangażowaniem. Nie należy traktować ich, jak karę za zjedzenie czegoś.

Ile razy w tygodniu powinno się wykonywać ćwiczenia cardio, siłowe, a ile interwały lub inne treningi?

Mariusz Szewczyk:  Wszystko zależy od tego jak wyglądała nasza dotychczasowa aktywność. Jeśli nic nie robiliśmy przez długi czas, nie możemy zacząć zbyt intensywnie. To ważne szczególnie teraz, gdy wiele osób przez wiele miesięcy miało zmniejszoną, codzienną aktywność. Polecam zacząć spokojniej, a z czasem intensyfikować ćwiczenia oraz zwiększać ilość jednostek treningowych. Nie ma jednej złotej proporcji treningów interwałowych do siłowych czy cardio.

Na jakie ćwiczenia i dyscypliny postawić?

Mariusz Szewczyk:  Stawiałbym na dyscypliny angażujące całe ciało, aby równomiernie się rozwijać. Dobrym wyborem jest wiosłowanie, bieganie bądź dynamiczny marsz pod dużym kątem nachylenia, funkcjonalne ćwiczenia wielostawowe i ćwiczenia wzmacniające, np. z wykorzystaniem hantli.

Czy takie treningi gwarantują szczuplejsze, czy również lepiej wyrzeźbione ciało?

Mariusz Szewczyk: Każda forma treningu ma wpływ na nasze ciało. Niezależnie od tego, czy chcemy spalić tkankę tłuszczową, czy nieco wyrzeźbić ciało. Ważne jest, aby ustalić sobie cel i konsekwentnie do niego dążyć. Zdrowa redukcja to około 1 kg tygodniowo. Jeśli odpowiednio dobierzemy ćwiczenia i zbilansujemy dietę, mamy szansę na szczuplejszą i dobrze wyrzeźbioną sylwetkę. Tu warto poprosić o wsparcie trenera personalnego oraz dietetyka. Trudno jest – przynajmniej na początku – samemu prawidłowo ułożyć trening czy odpowiednio skomponować posiłki, adekwatnie do naszego stanu zdrowia i wysiłku fizycznego. Nasze organizmy to skomplikowane maszyny i na efekt ćwiczeń może mieć wpływ bardzo wiele czynników. Trener i dietetyk z pewnością wezmą je wszystkie pod uwagę.

Czy lepiej stawiać na trening szybko odchudzający, czy może na wzmacniający lub siłowy?

Mariusz Szewczyk:  Lepiej postawić na dobrze skomponowany, przemyślany trening. Bodźce treningowe powinny być różne, aby organizm nie miał możliwości się przyzwyczaić i zaadaptować. Warto łączyć różne formy treningu, aby impuls do zmian był zawsze inny. Co ważne, nie należy patrzeć tylko na wagę. Należy robić pomiary obwodów, sprawdzać postępy w lustrze, regularnie robić zdjęcia i w ten sposób kontrolować postępy.

Pamiętajmy, że kilogram tkanki mięśniowej ma znaczniej mniejszą objętość niż kilogram tkanki tłuszczowej, więc na wadze może wyświetlać się taka sama waga, ale już będziemy mieścić się w spodnie o numer mniejsze.

Interwałowy, funkcjonalny trening całego ciała zapewnia nie tylko fajną sylwetkę, ale ładuje energią i sprawia, że mamy dobre samopoczucie. To wszystko czysta biochemia. Intensywny wysiłek fizyczny uwalnia endorfiny, a widoczne efekty dodatkowo poprawiają humor na długo.

Jak rozplanować sobie plan treningowy?

Mariusz Szewczyk: Jeśli nigdy wcześniej nie układaliśmy planu, to nie ryzykowałbym, aby rozpisywać go samodzielnie. Czas goni – do lata coraz bliżej. Raczej skorzystałbym z pomocy specjalistów, którzy mogą szybko, skutecznie opracować różnorodny plan treningowy dopasowany do naszych możliwości, potrzeb i – co równie ważne – celów. Jeśli zależy nam na szybkich efektach, osiągniętych w bezpieczny sposób, warto zwrócić uwagę na interwałowe treningi metaboliczne całego ciała skoncentrowane na sile, mocy i wytrzymałości.

Jak kontrolować postępy?

Mariusz Szewczyk:  Śledzenie postępów i efektów, zarówno podczas treningów, jak i w formie raportów po jest bardzo przydatne. Do takich pomiarów przydatny będzie m.in. pulsometr albo odpowiedni zegarek. Pełną kontrolę postępów będziemy mieli, jeśli dodamy do tego pomiaru składu ciała na profesjonalnej wadze.

O czym powinniśmy pamiętać, zaczynając swoją przygodę z treningami?

Mariusz Szewczyk: Do rozpoczęcia lata zostało już niewiele czasu, a każdy z nas chce mieć spektakularne efekty i przede wszystkim dobrze się czuć. Trzeba pamiętać jednak o tym, żeby wszystko robić z głową, aby nie przeciążyć organizmu i nie nabawić się kontuzji. Znacznie ważniejsze jest wdrożenie zdrowych nawyków (regularnej aktywności, zdrowej diety) niż nadmierne forsowanie organizmu pod presją czasu. W końcu najpiękniejsze osoby to te... osoby szczęśliwe.

Dziękuję za rozmowę.

Mariusz Szewczyk  jest trener i head coachem w Orangetheory Fitness Polska. Od ponad 13 lat dba kondycję i zdrowie swoich podopiecznych. Od 2018 roku związany z butikową siecią klubów fitness - Orangetheory Fitness Polska. Swoją karierę w świecie fitnessu i sportu rozpoczynał jako zawodnik. Przez ponad dekadę trenował wyczynowo wioślarstwo, zdobywając najwyższe trofea podczas zawodów w Polsce i za granicą, m.in. tytuł Mistrza Polski w Wioślarstwie. Po zakończeniu przygody z profesjonalnymi startami rozpoczął pracę w charakterze trenera, a następnie szkoleniowca.