Zamknij

Jak wybrać buty do biegania? 6 wskazówek

22.08.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 15:43

Decyzji o kupnie nowych butów do biegania nie należy podejmować impulsywnie, pod wpływem chwili. Warto wcześniej zrobić odpowiednie rozeznanie, korzystając z porad osób, które biegają od kilku lat. Wybór odpowiednich butów do biegania ma kluczowe znaczenie nie tylko ze względu na ryzyko ewentualnych kontuzji, ale również ze względu na technikę biegania. O czym warto pamiętać?

Buty do biegania - jak je wybrać?
fot. Shutterstock
  1. Kupuj buty w sklepach sportowych z odpowiednio przeszkoloną obsługą

Warto popytać bardziej doświadczonych kolegów o sklepy dla biegaczy, działające w Twojej okolicy. Wybierz sklep, w którym obsługa pomoże Ci znaleźć odpowiednie buty, dopasowane do kształtu i funkcji stopy. Osoby pracujące w takich sklepach, z reguły same są biegaczami i mają ogromne doświadczenie w tej materii, znają też aktualne technologie i pomogą Ci dobrać buty, które staną się Twoją "drugą skórą". Zarezerwuj sobie na tego typu zakupy około 45-60 minut. Powiedz, w jakich warunkach najczęściej biegasz (czy po lesie, czy po chodniku w mieście), jaki jest twój plan treningowy, jakie cele chcesz osiągnąć, a także jakie przechodziłeś kontuzje.

        2. Na zakupy zabierz ze sobą najbardziej "znoszone" buty

Takie obuwie pomoże personelowi sklepu ocenić sposób funkcjonowania Twojej stopy – to jak chodzisz, jak biegasz, jak stawiasz stopę. Pomocne mogą być również wkładki do butów.

        3. Nie ukrywaj żadnych kontuzji ani kłopotów ze stopami

Jeśli masz problem ze stawami lub bóle goleni, których przyczyną może być nadmierna pronacja stóp (podczas odbicia stopa przetacza się ku swojej wewnętrznej krawędzi), powinieneś rozważyć kupno butów mających lepsze podparcie i zapewniających kontrolę ruchu stopy podczas biegania.

Pamiętaj!

But do biegania powinien chronić stopę, umożliwiając jej wykonywanie wszystkich ruchów, które są dla niej naturalne podczas biegania.

        4. Nie kieruj się ceną, ani modą

Najdroższe nie znaczy najlepsze. Wiele osób myśli, że drogie buty dają największą ochronę przed kontuzjami lub pomagają przebiec więcej kilometrów. Niestety to błędne myślenie. W rankingach butów do biegania, najwyższe miejsca zajmują buty ze średniej półki cenowej.
Jedynym kryterium, którym należy się kierować podczas zakupu butów do biegania jest... zdrowy rozsądek. Warto korzystać z podpowiedzi fachowców, ale ostateczną decyzję podejmować na podstawie swoich odczuć. Wybierz te buty, w których czujesz się najlepiej.

        5. Pamiętaj o dodatkowej przestrzeni dla palców u stóp

W ciągu dnia stopy mają tendencję do puchnięcia (dlatego kobiety chętniej kupują buty o numer większe niż wielkość ich zwykłych butów). Z tego powodu najlepiej na zakup butów do biegania wybrać się późnym popołudniem. Przymierzając buty koniecznie je przetestuj, stań pełną stopą, przejdź się po sklepie, możne nawet przebiegnij się po nim. To pozwoli Ci sprawdzić, jaką masz przestrzeń w okolicy palców. Podziel się swoimi obserwacjami z personelem sklepu, wyjaśnij jak się czujesz, czy but dobrze leży na stopie.

Pamiętaj

Sprawdź długość swojej stopy i zostaw sobie około 13 mm wolnego miejsca. Buty do biegania powinny być trochę szersze niż buty do chodzenia.

        6. Nowe buty rozchodź, zanim ruszysz w nich w trasę

Nowe buty do biegania warto przez ruszeniem w trasę rozchodzić. Chodzi o to, aby stopa przyzwyczaiła się do wewnętrznej konstrukcji butów, np. do podbicia, rejonu pięty czy okolic kostki. Jeśli zbyt prędko zaczniesz trenować w nowych butach do biegania, możesz mieć pęcherze. Jeff Galloway, trener biegaczy, autor wielu książek, radzi:
"Jeśli nic Cię nie ociera podczas chodzenia, możesz zacząć maszerować w nowych butach przez coraz dłuższe odcinki czasu przez kolejne 2-4 dni. W trakcie pierwszego treningu w nowych butach korzystaj z nich przez 4-5 minut. Następnie zmień je na stare buty i kontynuuj ćwiczenia. Podczas kolejnych 3-4 treningów zwiększaj długość czasu, który spędzasz ćwicząc w nowych butach".

Ważne

Jeśli okaże się, że buty do biegania nie są dobrze dopasowane, możesz je zwrócić do sklepu. Jeśli jednak będą one brudne, sklep nie będzie chciał ich przyjąć. Właśnie z tego powodu lepiej testować je na dywanie w domu niż na trasie.

Kiedy należy kupić nowe buty do biegania?

Jeśli kupione buty do biegania po ich rozchodzeniu (czy raczej rozbieganiu) sprawdzają się idealnie podczas treningu, warto kupić kolejną parę. Powinien to być ten sam model, marka, rozmiar etc. To o tyle istotne, że firmy produkujące buty do biegania co kilka miesięcy zaprzestają ich produkcji (nawet jeśli cieszą się one powodzeniem). Te zmiany są efektem pojawiania się nowych technologii.

Po kupnie drugiej pary, co tydzień pod koniec treningu warto założyć nową parę i przebiec się w niej na krótkim dystansie. To pozwoli kontrolować zużycie butów. Po prostu zorientujesz się, kiedy stare buty powinny pójść na zasłużoną emeryturę.

Pamiętaj

Buty tego samego modelu i marki mogą być zrobione w różnych fabrykach i z tego powodu różnić zachowaniem podczas biegu. W branży obuwniczej zmiany są wprowadzane co 4 miesiące.

O tym warto pamiętać!

  1. Nie kupuj butów do biegania tylko dlatego, że ktoś był nimi zachwycony. Twoje stopy i potrzeby mogą być zupełnie inne.
  2. Nie kupuj butów, które pasują do Twojego ubrania. One mają pasować do Twoich treningów.
  3. Nie kupuj butów, w których nie możesz przebiec się po sklepie.
  4. Nie kupuj butów w sklepie, w którym pracują przypadkowe osoby, nie mające pojęcia o bieganiu (takim testem będzie zapytanie, czym jest nadmierna pronacja).
  5. Nie kupuj butów w sklepie, w którym sprzedawca będzie opowiadał o swoich doświadczeniach z bieganiem, nie pytając o twoje potrzeby i problemy ze stopami.

Źródło: "Maraton. Trening metodą Gallowaya" Jeff Galloway, Wydawnictwo Helion 2010