Jak walczyć z zimową oponką? Trener Szymon Gaś u Tomka Michniewicza [Posłuchaj]

14.10.2019
Aktualizacja: 14.10.2019 15:42
otyłość
fot. Shutterstock

– Kiedyś ludzie musieli mieć więcej energii zimą, żeby się ogrzać. Teraz są ciepłe kurtki, nie potrzebujemy dodatkowej „oponki” – przekonywał Szymon Gaś, trener przygotowania motorycznego, w audycji Tomka Michniewicza „Mapa Świata w Radiu ZET”.

Jako główną przyczynę tycia w zimie Szymon Gaś wskazał zaniechanie. „Zimą bardziej się zakrywamy, więc nie przejmujemy się, że tłuszczu jest więcej. Polecam stawać codziennie przed lustrem, żeby widzieć, co się dzieje z naszym ciałem” – mówił Szymon Gaś w Radiu ZET.

Trener przekonywał, że nie chodzi o to, żeby codziennie rano biegać na mrozie, ale żeby nie zapominać o porannych ćwiczeniach. „Chodzi o to, żeby podkręcić metabolizm. Szybki, dziesięciominutowy trening sprawi, że w ciągu dnia będziemy spalali więcej kalorii” – wyjaśnił ekspert.

Szymon Gaś zapewniał, że poranny trening przełoży się nie tylko na podkręcenie metabolizmu, ale i na motywację wieczorem. „Jeśli zrobiłem coś dla siebie rano, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że zrobię też coś dla siebie wieczorem, na przykład 15-minutową tabatę. Tabata to jest system treningowy: 20 sekund pracy na 10 sekund przerwy. Wykonujemy osiem ćwiczeń, trzy serie na maksymalnym obrotach, bo to działa tylko przy super wysokim tętnie” – mówił trener przygotowania motorycznego w Radiu ZET.

Ekspert podkreślił, że w okresie jesienno-zimowym, gdy organizm domaga się wysokokalorycznych przekąsek, szczególnie warto zwrócić uwagę na dietę, a z melona i mango przerzucić się na gruszki, grzyby, kiszonki. W dostarczeniu dziennej dawki warzyw pomogą też zupy. „Tak jak latem jemy świeże warzywa, tak zimą warto sięgnąć po mrożonki i robić sobie krem z warzyw” – podpowiadał gość Tomka Michniewicza w audycji „Mapa Świata w Radiu ZET”.

Na koniec trener poruszył jeszcze jeden ważny wątek: „Większość osób nie umie odpowiednio oddychać, dlatego też nawet prosty trening wydaje im się skomplikowany. Gdyby nauczyli się oddychać, to wytrzymaliby dużo dłużej” – mówił Szymon Gaś w Radiu ZET.

Posłuchaj audycji Szymon Gaś w "Mapie Świata w Radiu ZET":

Audycji Tomka Michniewicza „Mapa Świata w Radiu ZET” możecie słuchać w każdą niedzielę, w godzinach 10-13.