Zamknij

Jak spowolnić zegar biologiczny? Ten nawyk pomaga zachować zdrowe mięśnie przez lata

23.03.2022
Aktualizacja: 25.03.2022 14:45

Cały czas szukamy sposobu, dzięki któremu wolniej się zestarzejemy. Tymczasem naturalny eliksir młodości mamy na wyciągnięcie ręki. Naukowcy odkryli, że osoby, które uprawiają sport, mają znacznie więcej komórek macierzystych niż ci, którzy nie lubią się ruszać

Aktywność fizyczna zwiększa ilość komórek macierzystych w mięśniach
fot. Shutterstock

Od dawna wiadomo, że aktywność fizyczna ma same zalety. Ruch pomaga dotlenić wszystkie narządy, dzięki czemu cały organizm sprawniej działa. Regularne ćwiczenia wzmacniają odporność, co sprawia, że nie jesteśmy podatni na choroby, a jeśli zachorujemy, przechodzimy infekcje łagodniej. Sport powoduje, że nasze mięśnie i stawy wolniej się starzeją. Potwierdziły to nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze. Okazało się, że aktywność fizyczna chroni komórki macierzyste. Osoby, które uprawiały sport, mają ich dużo więcej niż rówieśnicy, którzy prowadzili mało aktywny tryb życia. Badacze podkreślają, że wystarczą rekreacyjne ćwiczenia, by zadbać o sprawność mięśni w starszym wieku. 

Nawet niewielkie dawki ćwiczeń chronią mięśnie

W projekcie przeprowadzonym przez duńskich badaczy wzięło udział 46 mężczyzn. Cześć z nich (15 osób) było młodych i prowadziło siedzący tryb życia, szesnastu było seniorami, którzy w ciągu całego życia regularnie uprawiali sport. Ostatnią grupę stanowili seniorzy, którzy nie uprawiali sportu (15. mężczyzn). Średnia wieku uczestników badania wynosiła 73 lata.

Na prośbę naukowców wszyscy wykonywali oporowe ćwiczenia sprawdzające funkcje mięśni. Badacze wykonali też biopsję tkanki mięśniowej i pobrali od ochotników krew do analizy. Jak się okazało, starsi uczestnicy, którzy przez całe życie się ruszali, mieli lepsze wyniki zarówno od ich niewysportowanych rówieśników, jak i od młodych kolegów.

– To pierwsze badanie z udziałem ludzi, które pokazało, że uprawianie rekreacyjnego sportu przez całe życie może opóźnić niektóre skutki starzenia się. Z pomocą biopsji tkanki mięśniowej odkryliśmy pozytywne skutki ćwiczeń na osoby należące do starzejącej się ogólnej populacji. Takich wyników brakowało w literaturze, ponieważ wcześniejsze badania skupiały się głównie na profesjonalnych sportowcach – mówi główny autor odkrycia Casper Soendenbroe.

Aktywność fizyczna chroni komórki macierzyste mięśni

Kluczową rolę w hamowaniu procesu starzenia się mięśni pełnią komórki macierzyste, które biorą udział w tworzeniu innych tkanek. Im więcej komórek macierzystych, tym lepsza kondycja mięśni.

– Osoby, które lubią się ruszać, mają w późnym wieku więcej komórek macierzystych w mięśniach, które dzięki temu są sprawniejsze. Najważniejszy przekaz tego badania jest taki, że nawet niewielkie ilości ruchu wydają się mieć duże znaczenie, jeśli chodzi o ochronę przed związanym z wiekiem spadkiem wydajności mięśni. To napawające optymizmem wyniki, które mogą zachęcić ludzi do angażowania się w aktywność – przekonują autorzy badań.

Funkcje mięśni najbardziej spadają po 80. roku życia, dlatego kolejnym krokiem będą badania w tej grupie wiekowej, a także z udziałem kobiet.

Źródło: PAP