Zamknij

Jak nauczyć się pływać w kilku prostych krokach? Podpowiadamy

Marta Wilczkowska
29.11.2020
Aktualizacja: 29.11.2020 18:59

Jak nauczyć się pływać szybko i bez stresu? "Żabką", na plecach, a może kraulem? Pomogą lekcje z wykwalifikowanym trenerem. Zobacz, jak wygląda nauka pływania samemu i na czym polegają poszczególne style pływackie.

kobieta w basenie
fot. Shutterstock

Pływanie to bez wątpienia jeden z najzdrowszych sportów. Nie dość, że relaksuje, to jeszcze odciąża kręgosłup. Jak nauczyć się pływać? Przede wszystkim nie zniechęcaj się! Jeśli jeszcze nie nauczyłeś się tej sztuki, nic straconego.

Zobacz także: Ćwiczenia cardio pomogą ci schudnąć! Musisz je wypróbować

Jak nauczyć się pływać samemu?

Być może korci cię, żeby wziąć sprawy w swoje ręce. Wielu z nas zastanawia się, jak nauczyć się pływać samemu. Z pewnością nie jest to proste. Większość osób, które do tej pory nie nauczyły się pływać, raczej nie zrobi tego samodzielnie. Po prostu brak im odpowiednich umiejętności. Najbezpieczniej poprosić o pomoc trenera i wykwalifikowanego specjalistę.

Jeśli jednak chcesz nauczyć się pływać na własną rękę, poproś o pomoc kolegę lub kogoś z rodziny, kto umie dobrze pływać. Nie warto ryzykować, w końcu dopiero uczysz się obcować z wodą. Przyda się też odpowiedni sprzęt. Warto zaopatrzyć się w deskę, dzięki której utrzymasz się na powierzchni wody, a nogi i ręce będą pracować równomiernie. Płetwy natomiast pozwolą utrzymać ciało w pozycji horyzontalnej.

Nie zapominaj o oddychaniu! Jeśli nauczysz się utrzymywać powietrze w płucach, nie pójdziesz na dno i będziesz mógł się skupić na ruchach rąk i nóg. Najtrudniejszym krokiem może okazać się zanurzenie głowy w wodzie. Wytłumacz sobie, że nie jest to nic strasznego. Dzięki temu będziesz mógł wybić się do przodu. Pamiętaj, że możesz się też zaopatrzyć w okulary do pływania.

Jak nauczyć się pływać z trenerem? Nauka pływania krok po kroku

Jak szybko nauczyć się pływać? Z pewnością łatwiej będzie ci opanować tę sztukę w morzu, ponieważ słona woda ma większą wyporność. Jednak pomoc trenera na basenie jest nieoceniona. Po okiem eksperta szybciej zrobisz postępy.

5 wskazówek, jak szybko nauczyć się pływać:

  1. Najlepiej zapisać się na naukę pływania z trenerem - w grupie lub indywidualnie. Ta druga opcja da lepsze rezultaty. Dzięki temu specjalista poświęci czas wyłącznie tobie.
  2. Zacznij oswajać się z wodą. Możesz poćwiczyć zanurzanie głowy w wodzie przy brzegu basenu. Jeśli nabierzesz większej śmiałości, zaczniesz przesuwać się w głąb basenu.
  3. Pomocne będą różnego rodzaju akcesoria do pływania. Dzięki desce czy płetwom łatwiej utrzymasz się na wodzie. Pamiętaj, aby układać ciało na brzuchu lub na plecach, żeby woda mogła je unosić na powierzchni.
  4. Teraz pora na ręce i nogi. Trzymając deskę, możesz zacząć wykonywać pionowe nożyce. Ułóż się na brzuchu, a następnie powtórz ćwiczenie, leżąc na plecach.
  5. Nauka ruchów zależy od określonego stylu pływackiego. Jak najszybciej nauczyć się pływać? Większość osób zaczyna od stylu klasycznego, czyli popularnej "żabki" oraz stylu grzbietowego (na plecach).

Jak nauczyć się pływać żabką?

"Żabka" nie wymaga wiele wysiłku, ale ruchy powinny być symetryczne i zsynchronizowane. Nie rozkładaj ramion i nóg zbyt szeroko, żeby nie powodować za dużych oporów wody. Pamiętaj, aby zanurzać głowę. Zadzieranie jej do góry może obciążać kręgosłup.

Połóż się na brzuchu na wodzie i złóż ręce (jak do modlitwy) na wysokości klatki piersiowej. Wykonaj ruch rękami do przodu, a następnie zataczaj okręgi na wysokości barków i z powrotem złóż ręce.

Bardzo ważne jest skoncentrowanie się na pracy nóg. Zegnij nogi w kolanach i mocno odepchnij się od wody. Stopy muszą być zadarte.

Pamiętaj o głowie! Gdy ręce są wyprostowane, powinna ona zanurzać się w wodzie. Wstrzymujemy wtedy powietrze. Gdy wykonujemy okręgi rękami, głowa się wynurza, a my nabieramy powietrza.

Jak nauczyć się pływać na plecach?

Pływanie na plecach to jeden z najłatwiejszych stylów pływackich, ponieważ nie musimy zanurzać twarzy. Szczególnie polecany jest osobom, które mają kłopoty z kręgosłupem, ponieważ zapobiega przeciążeniom.

W stylu grzbietowym najważniejsze jest utrzymanie właściwej pozycji. Biodra nie mogą opadać pod wodę. Ramionami wykonujemy ruchy krążenia w tył. Mogą one być opuszczone wzdłuż tułowia lub możemy nimi obracać, jak w kraulu.

Nogami wykonujemy pionowe nożyce. Trzeba je zginać w kolanach i nie mogą się wynurzać ponad taflę wody. 

Jak nauczyć się pływać kraulem?

Pływanie kraulem nie jest proste. To jeden z najszybszych stylów pływackich, ale początkujący mogą mieć z nim problem. Kraulem płynie się leżąc na brzuchu. Lewa ręka z przodu zbiera wodę, podczas gdy prawa chowa się pod wodą. Ruchy rąk wykonujemy naprzemiennie. Nasza sylwetka musi być wyprostowana, a palce dłoni złączone.

Nogi są odpowiedzialne w tym stylu głównie za równowagę ciała i unoszenie się na wodzie. Ruch nóg przypomina nożyce, ale odbywa się pod wodą. Palce muszą być obciągnięte.

Głowa w kraulu pozostaje pod wodą. W momencie zaczerpnięcia oddechu powinna być skierowana w bok, wzdłuż linii ręki.

Zobacz także: Chcesz spalić maksimum kalorii? Trening obwodowy ci w tym pomoże