Zamknij

Igrzyska wojskowe 2019 w Wuhan: co o nich wiemy?

10.03.2021
Aktualizacja: 10.03.2021 14:20

Igrzyska wojskowe 2019 w Wuhan odbyły się w październiku, tuż przed wybuchem pandemii COVID-19. Czy już tam mógł się rozprzestrzeniać koronawirus?

Igrzyska wojskowe 2019 w Wuhan
fot. Wang Lili/Xinhua News/East News

Igrzyska wojskowe w Wuhan zorganizowano w dniach 18-27 października 2019 roku. Wzięło w nich udział prawie 10 tys. zawodników ze 100 państw, także wojskowi z Polski. Część z nich wspomina, że po powrocie do domu nieźle się pochorowali. Czy to mógł być COVID-19?

Igrzyska wojskowe 2019 w Wuhan - ceremonia otwarcia

Igrzyska wojskowe 2019 w Wuhan hucznie otwarto 18 października. Była to siódma edycja imprezy organizowanej co cztery lata od 1995 roku przez Międzynarodową Radę Sportu Wojskowego (CISM, z fr. Conseil International du Sport Militaire). W uroczystym otwarciu 7. światowych wojskowych igrzysk sportowych wzięli udział Prezydent Chin Xi Jinping oraz Prezydent CISM Herve Piccirillo, a także rekordowa liczba ministrów obrony, generałów i oficerów wojskowych z 42 krajów. Po raz pierwszy w historii w zawodach wzięło udział tak wielu zawodników - 9300 wojskowych ze 109 państw.

Od początku imprezy podkreślano rozmach przedsięwzięcia, organizowanego po raz pierwszy w Chinach, w 70. rocznicę powstania Chińskiej Republiki Ludowej. Przekonywano, że to "początek nowej ery sportów wojskowych". "To bezprecedensowe, że gromadzi się tu tak wiele krajów członkowskich i dowodzi, że podzielają one militarne wartości i pragnienia CISM: przyjaźń poprzez sport. Nadzieją napawają braterstwo, solidarność, tolerancja i przyjaźń, które szerzymy wśród ludzkości w tym niepewnym świecie" - powiedział na otwarciu igrzysk Piccrillo.

Nie mógł przewidzieć, o jak bardzo niepewnym świecie mówi. Dwa miesiące później wybuchła pandemia koronawirusa SARS-CoV-2.

Igrzyska wojskowe 2019 w Wuhan - przebieg

Na igrzyskach wojskowych w Wuhan rozegrano zawody w 27 dyscyplinach sportowych, m.in. w pięcioboju wojskowym, lotniczym i morskim, spadochroniarstwie, ratownictwie wodnym oraz biegu na orientację. Po raz pierwszy w historii rywalizowano w tenisie, tenisie stołowym, badmintonie i gimnastyce męskiej.

Po raz pierwszy igrzyska zorganizowano poza koszarami wojskowymi i po raz pierwszy wszystkie wydarzenia odbywały się w jednym mieście. To także pierwsze igrzyska, na których bazę noclegową stanowiła nowo wybudowana Wioska Sportowców.

Igrzyska wojskowe 2019 w Wuhan - klasyfikacja medalowa

W poprzednich edycjach imprezy w klasyfikacji medalowej pięć razy triumfowała Rosja i raz Brazylia (pod nieobecność Rosji). Zwycięzcą igrzysk wojskowych w Wuhan zostały Chiny - które wystawiły rekordowy kontyngent 553 członków ekipy: 406 zawodników rywalizować miało w 26 dyscyplinach (z wyjątkiem golfa).

Chiny zdobyły łącznie 239 medali (131 złotych, 64 srebrnych i 42 brązowe). Na drugim miejscu uplasowała się Rosja z liczbą 161 medali (51 złotych, 53 srebrne, 57 brązowych). Trzecie miejsce przypadło Brazylii - 88 medali (21 złotych, 31 srebrnych, 36 brązowych).

Warto zaznaczyć, że Polska na igrzyskach wojskowych w Wuhan wypadła znakomicie - na piątym miejscu tuż za Francją i z jednym medalem więcej od Niemców.

Igrzyska wojskowe 2019 w Wuhan - udział Polski

Reprezentacja wojska polskiego po raz siódmy wzięła udział w światowych wojskowych igrzyskach sportowych. Do Wuhan pojechało 202 członków załogi. Szefem misji był gen. dyw. Marek Sokołowski.

Polska zajęła piąte miejsce w klasyfikacji medalowej, zdobywając 60 medali (11 złotych, 15 srebrnych i 34 brązowe). Najwięcej, bo aż 19 medali, wywalczyli pływacy (2 złote, 4 srebrne, 13 brązowych) i lekkoatleci - 16 medali (7 złotych, 4 srebrne, 5 brązowych). Najlepsze występy zaliczyli Wojciech Kotowski (2 złote medale i brązowy w ratownictwie wodnym) oraz Michał Rozmys (2 złote medale w biegu na 800 m i 1500 m).

"To nasz najlepszy wynik na wojskowych igrzyskach. Mamy o 18 medali więcej niż przed czterema laty w Korei Południowej" - podkreślił gen. dyw. Marek Sokołowski w rozmowie z portalem wojsko-polskie.pl.

I tylko cieniem rzucają się słowa jednego z członków polskiej ekipy - Arkadiusza Wojtasa - który w rozmowie z portalem sportowefakty.wp.pl wyznał: "Po powrocie kilka osób miało atak choroby podobnej do grypy".

Źródło: xinhuanet.com, Jacek Szustakowski "Sukces reprezentacji Wojska Polskiego na wojskowych igrzyskach w Wuhan" wojsko-polskie.pl, sportowefakty.wp.pl