Zamknij

Hot joga na jesienne dni. Na czym polega ten rodzaj jogi?

06.10.2021
Aktualizacja: 07.10.2021 08:40

Bikram Choudhury nazywał sale, na których praktykowano hot jogę, komnatami tortur. To jednak nie zrażało entuzjastów tej formy praktykowania jogi. Dowiedz się, czym jest hot joga i jakie są jej zalety.

Hot joga - na czym polega?
fot. Shutterstock
 1. Hot joga – na czym polega ta metoda jogi?
 2. Bikram i Vinyasa hot joga – jakie są różnice?
 3. Hot joga – jakie są jej zalety?
 4. Hot joga – jakie są jej wady?
 5. O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem zajęć hot jogi?

Hot joga – na czym polega ta metoda jogi?

Hot joga (inne stosowane nazwy to Bikram joga lub Vinyasa joga) to jedna z form hatha-jogi uprawiana w wysokich temperaturach (35-40 st. C) przy dużej wilgotności powietrza. Warunki te mają na celu zintensyfikowanie efektów ćwiczeń. Według pomysłodawcy hot jogi – Bikrama Choudhury'ego – ciepło otoczenia pomaga rozgrzać szybciej mięśnie, co przyczynia się do ich większej elastyczności i lepszego rozciągnięcia, a tym samym minimalizuje ryzyko urazów. Metoda ta jest bardzo popularna głównie w Stanach Zjednoczonych, w Polsce jest mniej znana.

Co ciekawe, twórca Bikram joga nazywa pomieszczenia, w których praktykowana jest ta forma jogi "komnatami/ izbami tortur".

Bikram i Vinyasa hot joga – jakie są różnice?

Hot jogę spopularyzował Bikram Choudhury w latach 70. XX w. Celem tej metody było stworzenie warunków, które najbardziej przypominałyby praktykowanie jogi w Indiach (w pomieszczeniach było 40 st. C oraz 40 proc. wilgotności). Typowe zajęcia Bikram Yoga (szkoły założonej przez Choudhury'ego) trwały 90 minut i obejmowały 26 asan, wykonywanych w określonym porządku, oraz dwa ćwiczenia oddechowe. Osoby praktykujące ten rodzaj jogi przyjmują pozycję, utrzymują ją, a potem wracają do pozycji wyjściowej i przechodzą do następnej pozycji. To zapewnia cyrkulację dobrze dotlenionej krwi po całym ciele. Każde ćwiczenie koncentruje się na innej partii ciała, co w konsekwencji sprawia, że stymulowany jest cały organizm, wszystkie narządy, naczynia krwionośne, mięśnie i ścięgna. W tej metodzie istotne są nie tylko warunki panujące w pomieszczeniu, ćwiczenia i czas ich wykonywania, ale również intensywność światła, wystrój wnętrza, rodzaju materiału ułożonego na podłożu czy muzyki, a w zasadzie jej braku (jest ona dozwolona wyłącznie podczas kończącej sesji savasany).

Inaczej jest w przypadku metody Vinyasa, która również należy go hot jogi, ale powstała trochę później. Jogini praktykujący tę metodę przechodzą płynnie z jednej pozycji na drugą. Ćwiczenia również odbywają się w bardzo ciepłych pomieszczeniach (32-35 st. C). Metodę tę charakteryzuje też większa różnorodność pozycji i ćwiczeń oddechowych. Uważa się, że Vinyasa hot joga jest odpowiedniejsza dla osób początkujących.

Ta ostatnia metoda powstała po konflikcie nauczycieli jogi z Bikramem Choudhurym, który opatentował swoją metodę i żądał wysokich opłat za jej stosowanie. Sprawa skończyła się w sądzie, gdzie doszło do ugody pomiędzy stronami. Bikram Choudhury zobowiązał się do niepobierania opłat za hot jogę, a jego oponenci do zaprzestania stosowania nazwy Bikram joga. Stąd powstała nazwa Vinyasa joga.

To musisz wiedzieć!

Hot joga to ogólna nazwa wszystkich zajęć prowadzonych w oparciu o system hatha yoga w rozgrzanym pomieszczeniu. Wyróżnia się dwie metody Bikram joga oraz Vinyasa joga. Ta pierwsza została stworzona przez Bikrama Choudhury'ego, a ta druga powstała kilka lat później.

Hot joga – jakie są jej zalety?

Entuzjaści hot jogi wskazują, że tego typu praktyka ma wiele zalet, m.in.:

 • zwiększa elastyczność mięśni i pozwala na lepsze ich rozciągnięcie, tym samym łagodzi bóle kostno-stawowe,
 • poprawia krążenie i pracę serca (m.in. obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu),
 • poprawia wydolność oddechową (ćwiczenia oddechowe praktykowane podczas gorących sesji jogi mogą z czasem pomóc w zwiększeniu pojemności płuc),
 • poprawia jakość snu (badanie opublikowane w 2012 r. wykazało, że osoby praktykujące Bikram jogę o wiele lepiej spały, szybciej też zasypiały),
 • redukuje poziom stresu  (praktykowanie jakiejkolwiek formy jogi radykalnie obniża poziom stresu),
 • poprawia ogólne samopoczucie,
 • reguluje prace układu hormonalnego (m.in. obniża poziom kortykozolu, który przyczynia się do otyłości),
 • poprawia stan skóry,
 • poprawia odporność organizmu na choroby,
 • pomaga w odchudzaniu (podczas jednej sesji hot jogi można spalić ponad 1200 kcal, ćwiczenia przyspieszają proces spalania tkanki tłuszczowej i pomagają usuwać z organizmu toksyny).

Hot joga – jakie są jej wady?

Niestety ten rodzaj jogi nie każdy może praktykować. Intensywność ćwiczeń oraz wysokie temperatury to złe połączenie dla osób m.in. z chorobami serca, chorobami nerek, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, astmą, chorobami reumatycznymi, a także dla kobiet w ciąży. U tych osób rośnie ryzyko omdleń, odwodnienia, hipoglikemii, a także udaru cieplnego, dlatego zaleca się im praktykowanie konwencjonalnej metody jogi w dobrze klimatyzowanych pomieszczeniach.

O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem zajęć hot jogi?

 1. Należy pamiętać o dobrym nawodnieniu przed, w trakcie i po zajęciach. Wysoka temperatura i aktywność fizyczna zwiększają potliwość. Bez uzupełnienia płynów wraz z elektrolitami możemy się odwodnić i doprowadzić do niebezpiecznych niedoborów w organizmie.
 2. Zaleca się zjedzenie ostatniego posiłku co najmniej 2-3 godziny przed ćwiczeniami.
 3. Należy bacznie obserwować swoje ciało w czasie zajęć. Jeśli podczas ćwiczeń pojawią się zawroty głowy, obniżona koncentracja, uczucie zmęczenia i dezorientacji, duszność, mdłości, napady apetytu, należy przerwać praktykę i wyjść z pomieszczenia do chłodniejszego miejsca.
 4. Na zajęcia należy ubrać się w lekkie, przewiewne bawełniane stroje, które umożliwią oddychanie skórze.

Źródło: livescience.com/ bikramyoga.com/ joga-joga.pl/ joga-gliwice.eu/