Oceń
Gimnastyka sportowa nie jest tak trudna, jak może się wydawać. Jej podstawowe elementy jest w stanie wykonać praktycznie każdy. Tradycje tej dyscypliny sięgają już starożytności. Jest to popularny sport widowiskowy, szczególnie podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich przyciąga masy widzów zarówno na widowni, jak i przed telewizorami. Figury gimnastyczne wykonywane przez zawodowych sportowców naprawdę robią wrażenie.
Zobacz także: Chcesz wysmuklić łydki? Te ćwiczenia ci w tym pomogą
Gimnastyka sportowa
Gimnastyka to rodzaj wysiłku fizycznego, który może wykonywać każdy z nas. Pewnie właśnie dlatego większość osób styczność z gimnastyką miała już na lekcjach w-f w szkole podstawowej. Aby ćwiczyć gimnastykę, nie trzeba znać jej słownikowej definicji.
Ćwiczenia gimnastyczne są prostsze, niż mogłoby się wydawać. Można je wykonywać w domu lub zapisać się na zajęcia, jeśli ktoś gimnastyką chce się zająć „na poważnie”.
Dla dzieci ćwiczenia z gimnastyki będą świetną zabawą, z kolei dla dorosłych przydadzą się, aby rozciągnąć spięte mięśnie po ośmiu godzinach pracy przy biurku.
Oprócz gimnastyki sportowej dużą popularnością cieszy się także gimnastyka artystyczna.
Gimnastyka sportowa - definicja
Polega na wykonywaniu ćwiczeń na przyrządach. Sekwencje trwają zazwyczaj od 30 do 90 sekund. W zawodach gimnastyki sportowej mężczyźni wykonują ćwiczenia w sześciu konkurencjach: ćwiczenia wolne, koń z łękami, kółka, skok, poręcze, drążek. Natomiast w przypadku kobiecych zawodów, konkurencje są cztery: skok, poręcze asymetryczne, równoważnia, ćwiczenia wolne.
Zobacz także: Chcesz wysmuklić łydki? Te ćwiczenia ci w tym pomogą
Gimnastyka sportowa – ćwiczenia
Przewrót w tył
To ćwiczenie rozpocznij od pozycji kucznej i skierowania obu dłoni za barki. Po wykonaniu przewrotu do tyłu kończymy ćwiczenie w siadzie kucznym.
Przewrót w przód
Przewrót w przód rozpoczyna się podobnie jak przewrót w tył, w pozycji kucznej, ale wykonujemy je do przodu z udami „przytulonymi” do klatki piersiowej.
Szpagat
Ta figura gimnastyczna polega na wykonaniu siadu rozkrocznego. Można go zrobić na dwa sposoby: w siadzie z jedną nogą w tyle i drugą z przodu oraz w siadzie, w którym nogi rozłożone są równomiernie po bokach ciała.
Mostek
Mostek wykonuj z pozycji stojącej poprzez wygięcie do tyłu lub z pozycji leżącej odpychając się od ziemi dłońmi i stopami.
Zobacz także: Ćwiczenia na spalanie tłuszczu. Całkowicie odmienią twoje ciało
Gwiazda
Jest to przerzut bokiem ze stania na rękach z oderwaniem nóg i rąk od podłoża. Wymaga dużej siły i koordynacji ruchowej.
Stanie na rękach
To ćwiczenie wymagające umiejętności utrzymywania równowagi. Polega na utrzymaniu całej wagi ciała na dłoniach rozstawionych równolegle i maksymalnie wyprostowanej sylwetce.
Przejście w przód i w tył
To jedno z trudniejszych ćwiczeń gimnastycznych, które łączy w sobie mostek i stanie na rękach. Trzeba się ich dobrze nauczyć, a dopiero potem próbować robić przejście.
Zobacz także: Chcesz wzmocnić swoje mięśnie? Koniecznie wypróbuj ćwiczenia izometryczne
Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio Zet na Facebooku!
Oceń artykuł