Zamknij

Norweski przepis na szczęśliwe, zgodne z naturą życie: friluftsliv

18.02.2021
Aktualizacja: 31.08.2021 08:36
Friluftsliv - co to znaczy?
fot. Shutterstock

Dlaczego Norwegowie są jednym z najszczęśliwszych narodów? Czym jest dla nich friluftsliv i jakie są zalety stosowania tej filozofii życia? Wyjaśniamy!

Odczuwanie przyjemności z bycia na łonie natury, doświadczenie harmonii z otaczającym nas krajobrazem, radość z aktywności na świeżym powietrzu – to istota filozofii życia Norwegów. Ma ona nawet swoją nazwę: friluftsliv (od słów: fri – wolny, luft – powietrze, liv – życie), co można przetłumaczyć jako życie na świeżym powietrzu. Czym jest friluftsliv i dlaczego jest on tak ważny dla Norwegów? Wyjaśniamy. 

Friluftsliv – na skróty:

Friluftsliv – co to znaczy?

Piesze wędrówki do lasu, w góry, spacer nad morzem, zbieranie grzybów, łowienie ryb, jazda na nartach, pływanie w kajakach, jazda na rowerze, rolkach, łyżwach, siedzenie w lesie na pniu – to wszystko mieści się w pojęciu friluftsliv. Wyrażenie to wymyślił w latach 50. XIX w. Henrik Ibsen, norweski dramaturg. Użył go w wierszu zatytułowanym „Paa Vidderne” (Na szczytach gór). Opisywał w nim swoje uczucia, jakich doświadczył, przebywając na łonie natury. Ta idea relaksu na łonie natury stała się ważną częścią norweskiej kultury, a słowo friluftsliv zagościło w języku norweskim na stałe. Obecnie 9 na 10 Norwegów uprawia friluftsliv, co więcej… uważają, że friluftsliv jest ich darem dla całego świata.

Profesor filozofii Uniwersytetu w Oslo Arne Næss, wyznawca friluftsliv, uważał, że każdy może zacząć praktykować tę filozofię życia. Jednak ten proces oswojenia natury, a właściwie oswojenia się z naturą, wymaga czasu. Zanim wrażliwość na przyrodę zostanie rozwinięta i zrodzi się w umyśle, musi upłynąć kilka tygodni.

Friluftsliv – zalety

Zalet friluftsliv jest wiele. Cztery najważniejsze z nich to:

  1. Friluftsliv jest darmowe i łatwo dostępne. Wystarczy przekroczyć próg swojego domu.
  2. Nie wymaga użycia drogiego, profesjonalnego sprzętu typu quady, skutery etc. Wręcz przeciwnie, powinno się z takich urządzeń zrezygnować, by móc zachować bezpośredni kontakt z naturą i nie naruszyć jej harmonii. Zgodnie z przesłanianiem: minimalne obciążenie natury z maksymalnym wykorzystaniem swoich możliwości.
  3. Jest dla każdego. Aby korzystać z dobrodziejstw friluftsliv, nie trzeba być ani wysportowanym, ani mieć doskonałej kondycji.
  4. Nic nas nie ogranicza, z wyjątkiem zasad bezpieczeństwa i korzystania z terenu, w którym przebywamy (należy o tym pamiętać zwłaszcza w parkach narodowych).

Friluftsliv – styl życia?

Friluftsliv jest integralną częścią norweskiej tożsamości narodowej, oznacza życie w zgodzie z naturą, celebrowanie czasu na świeżym powietrzu, bez względu na wiek i kondycję fizyczną, niezależnie od pory roku i prognozy pogody. Norwedzy mają nawet powiedzenie, które oddaje istotę ich filozofii życia: „Nie ma złej pogody, tylko ubranie jest niewystarczające”.

Zdaniem badaczy, friluftsliv ma nieocenione korzyści zdrowotne, najczęściej bowiem wiąże się z jakąś formą aktywności na zewnątrz, co przekłada na lepsze samopoczucie, kondycję, oraz mniejszy stres.

Co nam może dać friluftsliv?

1. Człowiek żyjący w zgodzie z naturą ma większy szacunek i respekt do otaczającego go świata.
2. Im dłużej przebywamy na łonie natury, tym jesteśmy zdrowsi, szybciej się regenerujemy, zaczynamy się z nią identyfikować.
3. Przebywanie w otoczeniu zieleni sprawia, że lepiej odpoczywamy, zarówno psychicznie, jak i fizycznie, zmniejsza się u nas poziom stresu.