Dzieci nie powinny trenować jednej dyscypliny sportu dłużej niż 8 miesięcy

24.10.2019 13:39
Dzieci nie powinny trenować jednej dyscypliny sportu
fot. Shutterstock

Rodzice powinni powstrzymać dziecko przed wyborem jednej dyscypliny sportu tak długo, jak to możliwe – zaleca międzynarodowe stowarzyszenie trenerów National Athletic Trainers’ Association, wchodząc w paradę milionom młodych rodziców, planujących karierę sportową dzieci.

 „Młodzi sportowcy nie powinni uprawiać jednej dyscypliny sportu dłużej niż osiem miesięcy” – donosi The New York Times. Zdaniem ekspertów z National Athletic Trainers’ Association jeden rodzaj treningu może prowadzić do przeciążeń organizmu.

Niedawno pisaliśmy o tym, że kobiety zawodowo grające w piłkę nożną są narażone na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego, nierównomiernie rozciągnięcie powięzi i asymetrię miednicy. Dlatego też powinny mieć dodatkowe treningi wyrównawcze.

W nowych rekomendacjach NATA, oprócz zachęcenia dzieci do uprawiania różnych dyscyplin sportu, znalazły się również zalecenia co liczby godzin treningu w tygodniu. Proponowana zasada to: wiek dziecka powinien być równy liczbie godzin, które powinno spędzać na treningu. Eksperci zalecają też, żeby co najmniej dwa dni w tygodniu przeznaczyć na odpoczynek, powstrzymując dziecko od uprawiania sportu.

Zdaniem ekspertów zalecenia te są bardziej rygorystyczne niż dotychczas, co może stanowić wyzwanie dla osób, które postrzegają intensywne całoroczne treningi sportowe jako ścieżkę do pożądanych stypendiów i sławy zawodowej.

Rodziców dzieci, które najchętniej nocowałyby na boisku, uspokajamy: „tak długo, jak to możliwe”.

Źródło: nytimes.com