Chcesz żyć długo? Ćwicz mięśnie! Silne bicepsy sprzyjają długowieczności

Monika Piorun
30.08.2018 16:34
Mięśnie, Senior, Siłownia, Trening siłowy, długowieczność, staruszek, długość życia
fot. Shutterstock

Nie ma lipy, trzeba pakować – warto wziąć sobie do serca porady "Hardcorowego Koksu" i zacząć regularnie trenować na siłowni – zwłaszcza na starość. Najnowsze wyniki badań wskazują, że od siły naszych mięśni może zależeć, jak długo będziemy żyć.

Słabe mięśnie grożą... przedwczesną śmiercią!

Naukowcom z Uniwersytetu Michigan udało się wykazać, że na naszą długość życia może wpływać... siła mięśni! Okazuje się, że taki czynnik ma największe znaczenie dla seniorów, dla których słabe mięśnie wiążą się podwyższeniem ryzyka przedwczesnej śmierci nawet o 50 proc. Jak to możliwe?

Wyniki badań, które opublikowano na łamach prestiżowego "Journals of Gerontology" wskazują, że sama siła mięśniowa ma dla naszego organizmu dużo większe znaczenie niż masa mięśni. Ludzie, którzy mają słabe mięśnie, żyją krócej niż osoby z tzw. wysoką siłą mięśniową.

Specjaliści z Uniwersytetu Michigan przeprowadzili serię testów z użyciem siłomierza (dynanometru), do których zakwalifikowano ponad 8 tys. osób powyżej 65. roku życia. Naukowcy badali siłę uchwytu podczas podnoszenia ciężarów u kobiet i mężczyzn. Uznano, że słabe mięśnie charakteryzują panie, które nie są w stanie podnieść więcej niż 22 kg oraz mężczyzn, którzy nie mogą unieść ciężaru 39 kg. Aż 46 proc. badanych nie udało się podnieść limitu, którzy ustalili naukowcy.

Po dalszych analizach badaczom udało się wykazać, że osoby, które miały najsilniejsze mięśnie dłużej mogły funkcjonować samodzielnie, nie wymagały wsparcia przy wykonywaniu podstawowych, codziennych czynności i były sprawne w dużo większym stopniu niż ludzie ze słabymi mięśniami. Miało też to bezpośrednie przełożenie na długość ich życia. Słabe mięśnie mogą mieć zdaniem badaczy związek z przedwczesną śmiercią i podwyższają ryzyko zgonu aż o 50 proc.

Siła mięśni może mieć związek z długością naszego życia

Jak wyjaśnia Kate Duchowny, doktorantka z Uniwersytetu Michigan, która nadzorowała badania na ten temat:

Utrzymywanie wysokiej siły mięśniowej przez całe życie – a zwłaszcza na starość – jest niezmiernie ważne dla długowieczności i powstrzymywania procesu starzenia się organizmu.

Naukowcy uważają, że badanie siły uchwytu i sprawdzanie sprawności mięśni powinno stać się integralną częścią badań seniorów. Czynnik ten bardzo łatwo zmierzyć i może być doskonałą prognozą ogólnej kondycji organizmu osób starszych.

Trenuj mięśnie i... mózg – będziesz żyć dłużej!

Nie ma się jednak co łudzić, że tylko silne mięśnie mają znaczenie dla długowieczności. Naukowcy ze Szkocji po wieloletnich badaniach udowodnili, że ludzie z wysokim ilorazem inteligencji żyją dłużej niż osoby, które są mniej sprawne intelektualnie. Co ciekawe, panie wypadły w tym zestawieniu lepiej niż panowie – deklasując mężczyzn pod względem długości życia także, kiedy brano od uwagę ich IQ.

Długowieczności sprzyja nie tylko trening mięśni, ale i... mózgu! Brytyjczycy udowodnili, że po 50. roku życia powinniśmy zacząć rozwiązywać więcej krzyżówek i gier logicznych. Trenowanie pamięci może bowiem odmłodzić nasz mózg aż o 10 lat. 

Seniorzy, którzy chcą zadbać o to, by żyć jak najdłużej, w trosce o zdrowie powinni więc stać się... inteligentnymi "mięśniakami" – a po siłowni rozwiązywać krzyżówki. "Hardcorowy koksu" z wysokim IQ to nowy patent na długowieczność. Bez lipy...

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: University of Michigan/The Journals of Gerontology/Oxford Academic

__________

zdrowie.radiozet.pl/π