Nie masz czasu na ćwiczenia? Prawie 4 godziny czasu wolnego spędzamy przed ekranem

31.10.2019
Aktualizacja: 31.10.2019 13:25
Aktywność fizyczna a czas wolny
fot. Shutterstock

Nie masz czasu na ćwiczenia? To nieprawda. Najnowsze badanie amerykańskich uczonych pokazuje, że czas wolny mamy... tylko wykorzystujemy go na inne niż aktywność fizyczna czynności. Niestety nasz smartfon odgrywa w tym ogromną rolę.

Badanie „American Time Use Survey” zostało opisane we wrześniowym czasopiśmie „Preventing Chronic Disease”. Wzięło w nim udział ponad 32 000 Amerykanów (od 15. roku życia) i trwało ono od 2014 r. do 2016 r. Wszyscy badani byli monitorowani przez 24 godziny. Chodziło o to, aby sprawdzić, ile tak naprawdę mamy czasu wolnego w ciągu dnia. Przy czym autorzy badania zastosowali dość ścisłą definicję tego, co liczy się jako „czas wolny”, wykluczając czynności takie jak: zakupy spożywcze, sprzątanie, gotowanie, jedzenie, spanie, dbanie o siebie (np. pielęgnacja włosów) czy zabawę z dziećmi.

Okazało się, że średnio w ciągu doby każdy z badanych miał ponad 5 godzin (300 minut) wolnego czasu i większość tego czasu spędził na... oglądaniu różnych treści na smartfonie lub w telewizorze czy na komputerze. Rozpatrując wyniki badań z uwzględnieniem płci, okazało się, że mężczyźni mieli średnio prawie 6 godzin (356 minut) wolnego czasu dziennie, a kobiety miały średnio 5,3 godziny (318 minut) dziennie. Grupą z najkrótszym czasem wolnym były kobiety w wieku od 25 do 60 lat, które zgłaszały średnio około 4,5 godziny (271 minut) dziennie.

– Wśród opinii publicznej, a nawet pracowników służby zdrowia, panuje ogólne przekonanie, że brak czasu wolnego jest głównym powodem zaniechania aktywności fizycznej przez Amerykanów, a to nieprawda. Nie ma na to żadnych dowodów – uważa współautorka badania dr Deborah Cohen.

Większość czasu wolnego ludzie spędzają na wpatrywaniu się w ekrany... telefonów, komputerów, telewizorów. Mężczyźni oddawali się tej czynności dziennie średnio przez 211 minut, a kobiety 175 minut. Mężczyźni spędzili zaledwie 6,6% swojego wolnego czasu na aktywności fizycznej, a kobiety tylko 5% swojego wolnego czasu. Co ciekawe, bardziej aktywne były osoby o wyższych dochodach.

Autorzy badania mają nadzieję, że te liczby przemówią do wyobraźni ludzi i zachęcą ich do mądrzejszego zarządzania czasem wolnym, a także do większej aktywności fizycznej. Znalezienie 20-30 minut dziennie na umiarkowane ćwiczenia (spacer, nordic walking czy ćwiczenia aerobowe) nie powinno stanowić żadnej trudności.

Te problemy nie dotyczą tylko Amerykanów. Z badań MultiSport Index 2019 wynika, że blisko 40 proc. Polaków nie jest aktywnych fizycznie, a blisko połowa spędza ponad 5 godzin w pozycji siedzącej. W tej grupie znalazły się przede wszystkim osoby starsze, mieszkające na wsiach i w mniejszych miastach, o niższym wykształceniu, a także wykazujące niższe dochody.

Gdy decydujemy się na aktywność fizyczną, to jest to najczęściej rower lub spacer (bieganie straciło na popularności). Autorzy badania podkreślają, że promocja aktywności fizycznej, może przynieść naprawdę ogromne korzyści – gdyby co druga nieaktywna osoba w Polsce zaczęła ćwiczyć, o 190 tys. zmniejszyłaby się liczba osób z nadwagą, a o 634 tys. z otyłością.

Optymistyczne jest to, że systematycznie wzrasta odsetek osób podejmujących aktywność pięć razy w tygodniu. Wynosi on 19 proc. i wzrósł w ciągu roku o 3 pkt proc. Badanie pokazuje, że częstość zajęć jest coraz bardziej istotna dla badanych osób. Aktywni są głównie ludzie młodzi, bo ćwiczy 80 proc. respondentów w wieku 15-24 lata. Są to głównie osoby wykształcone (78 proc.) i mieszkające w dużych miastach (64 proc.).

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia wskazana dawka wysiłku w tygodniu powinna wynosić 150 minut, jeśli jest on umiarkowany, lub 75 minut, jeśli intensywny.

Źródło: PAP/ Live Science