Zamknij

Ćwiczenia w domu: sprytne akcesoria treningowe do małego mieszkania

26.11.2020
Aktualizacja: 26.11.2020 13:04

Ćwiczenia w domu trzeba dostosować do metrażu mieszkania, wysokości sufitu i... obecności sąsiadów pod nami. Sprawdzamy, jaki sprzęt warto wykorzystać w treningu domowym.

Ćwiczenia w domu
fot. Shutterstock

Ćwiczenia w domu wykonywać można z użyciem dużych sprzętów, takich jak bieżnia, rowerek stacjonarny czy orbitrek, ale przydać się mogą również mniejsze akcesoria. Podpowiadamy, w co warto zainwestować.

Drążek do podciągania

Drążek do podciągania to idealne rozwiązanie do małego lokum. Bez problemu zmieści się nawet w kawalerce. Służy do wzmacniania górnych partii ciała: mięśni pleców, bicepsów, ramion, klatki piersiowej, mięśni czworobocznych oraz mięśni brzucha. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z podciąganiem się, to najlepszym wyborem jest prosty drążek rozporowy, bez dodatkowych uchwytów, montowany w futrynie. Niestety takie rozwiązanie nie sprawdza się w przypadku wysokich osób. Wówczas lepiej zainwestować w nieco droższy drążek mocowany do ściany. Cena drążka rozporowego: ok. 80 zł, cena drążka mocowanego do ściany: ok. 200 zł.

Drabinka gimnastyczna

Drabinka gimnastyczna, podobnie jak drążek, nie wymaga wiele miejsca. Świetnie sprawdza się do ćwiczeń wzmacniających ramiona i brzuch. Pomaga w rozciąganiu i rehabilitacji. Drabinka bez dodatkowych gadżetów to koszt rzędu 800 zł, z akcesoriami typu obręcze gimnastyczne czy lina do wspinania z huśtawką: 1200-1500 zł.

Taśmy podwieszane

Taśmy podwieszane typu TRX to również znakomite rozwiązanie do małego mieszkania. W ten sposób trenować można mięśnie rąk, mięśnie tułowia oraz mięśnie nóg. Ważne, żeby dostosować ich długość do naszej wysokości. Odpowiednio napięte pozwolą utrzymać napięcie mięśniowe. Ważne również, żeby w trakcie treningu nie pocierać nimi o ciało, co grozi otarciem naskórka. Stopień trudności podwyższyć można podtrzymując ciężar ciała tylko jedną ręką lub tylko jedną nogą.

Worek bokserski

Klasyczne rozwiązanie do małego mieszkania. Worek treningowy dla początkujących może być montowany do sufitu (ok. 100 zł) lub stojący (ok. 300 zł). Zaletą worka stojącego jest fakt, że nie trzeba wiercić dziury w suficie i można trenować na nim również kopnięcia. Worek treningowy pomaga ćwiczyć koncentrację i koordynację, świetnie nadaje się do ćwiczeń dla dzieci. Opcją zaawansowaną jest gruszka bokserska (100-300 zł), która dodatkowo pomaga trenować prędkość i uniki.

Skakanka

Najmniejszy, najtańszy i najbardziej niedoceniany sprzęt do treningu domowego. Stabilizuje postawę, wzmacnia kości, poprawia koordynację oraz wydolność oddechowo-krążeniową. Pomaga zgubić zbędne kilogramy. Kosztuje grosze, a zapewnia trening całego ciała. Ogranicza nas tylko wyobraźnia, podwieszany sufit i sąsiedzi na dole.

Więcej tutaj: 7 powodów, dla których warto skakać na skakance

Ważne: przed zakupem sprzętu do treningu domowego należy upewnić się, czy akcesoria są zgodnie z ogólnoeuropejskimi normami bezpieczeństwa PN-EN 12346:2001 oraz PN-EN 913:2019-03 dla sprzętu gimnastycznego.

Koniecznie trzeba też sprawdzić ograniczenia wagowe (zazwyczaj 120-130 kg) oraz szczegółowe zasady montażu (przeważnie sprzęt nie może być montowany do ścianki działowej cieńszej niż 10 cm oraz do ściany karton-gips).

Natomiast przed rozpoczęciem treningu warto skontaktować się z wykwalifikowanym trenerem, który pokaże nam jak odpowiednio korzystać ze sprzętu oraz dobierze intensywność treningu.