Zamknij

Ćwiczenia na nogi. Zobacz, jak osiągnąć szybki efekt

Marta Wilczkowska
26.11.2020
Aktualizacja: 26.11.2020 19:31

Poznaj ćwiczenia na nogi, które sprawią, że pozbędziesz się cellulitu, wysmuklisz łydki i stracisz centymetry z obwodu ud.

Plan treningowy z hantlami.
fot. Schutterstock

Ćwiczenia na nogi to zmora każdej kobiety. To jedna z najtrudniejszych do wyćwiczenia partii ciała. Jakie ćwiczenia na nogi wykonywać, aby je wyszczuplić, ujędrnić lub wzmocnić? Zobacz jak zaplanować swój trening nóg, który w połączeniu ze zdrową dietą przyniesie efekty już po pierwszym miesiącu.

Ćwiczenia na nogi – przysiad

Podstawowe ćwiczenie, które może wykonać zarówno zawodowiec jak i osoba zaczynająca swoją przygodę ze sportem. Przysiady okrzyknięte „królem ćwiczeń” angażują największą ilość mięśni poniżej pasa. To sposób na silne nogi!

Różne warianty przysiadów:

1. Przysiad klasyczny: najważniejsza jest poprawna postawa ciała, łopatki ściągnięte do tyłu, napięty brzuch i pośladki oraz podwinięta miednica. Nogi rozstaw na szerokość bioder, a stopy ustaw równolegle do siebie (pamiętaj, że ciężar ciała musi rozkładać się równolegle). Uginając kolana, staraj się wypychać biodra do tyłu. Ważna uwaga, kolana ustawiamy tak, aby rozchodziły się na zewnątrz!

2. Przysiad sumo: nogi rozstaw szerzej niż na szerokość bioder. Uginając kolana, zejdź do pozycji poniżej kąta prostego. Przysiad sumo doskonale poprawia wygląd i wzmocnią mięśnie wewnętrznej strony uda

3. Przysiad z wyskokiem: ćwiczenie wykonuje się dokładnie w ten sam sposób jak klasyczny przysiad. W przysiadzie ważne jest, aby napiąć brzuch, a następnie wyskoczyć w górę, lądując w półprzysiadzie. To ćwiczenie siłowo-wytrzymałościowe poprawia wydolność organizmu i spala tkankę tłuszczową

4. Przysiad z kettelbell: nogi ustaw na szerokość bioder lub szerzej. Złap kettelbell i wraz z obciążeniem wykonaj przysiad tak nisko, jak możesz. To ćwiczenie siłowe wzmocni mięśnie pośladkowe, mięśnie proste oraz wewnętrzną stronę ud.

5. Półprzysiad: w tej wersji przysiadu postępujemy analogicznie do przysiadów klasycznych. Zwracamy uwagę na poprawną technikę. Kolana uginany do momentu aż wraz z udami będą tworzyły kąt prosty. Dla początkujących poleca się wykonywanie ćwiczenia z krzesłem, na które siadamy, a następnie wstajemy.

Zobacz także: Marzysz o zgrabnej sylwetce? Trening pośladków pomoże ci ją uzyskać

Ćwiczenia na nogi – Bieganie

Jeden z lepszych sposobów na pozbycie się cellulitu. Regularnie biegając, ujędrnisz uda i na zawsze zapomnisz o trzęsących się nogach. Biegając 3-4 razy w tygodniu uzyskasz ujemny bilans kaloryczny, co wpłynie również na utratę wagi, a jednocześnie na zmniejszenie obwodu ud.

Zobacz także: Zrób domowy peeling antycellulitowy z dyni!

Ćwiczenia na nogi – Wykrok 

Wykroki bardzo dobrze znane z zajęć fitness. Ćwiczenie ujędrnia i wyszczupla dolne partie ciała oraz angażuje mięśnie skośne brzucha. Dodatkowym atutem jest pozytywny wpływ na stabilność kolan. Pamiętajmy jednak, że dla skuteczności ćwiczeń najważniejsza jest technika ich wykonania. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę na siłowni, warto przed treningiem porozmawiać z trenerem.

Ćwiczenia na nogi – Unoszenie nogi na boku

To kolejne popularne ćwiczenie, które można wykonywać nie tylko na siłowni, ale i w domu. Kształtuje mięśnie pośladkowe średnie i mięśnie odwodziciele. Jeśli ćwiczenie jest za łatwe, możemy nałożyć dodatkowe ciężarki.

Zobacz także: Martwy ciąg na prostych nogach modeluje pośladki. Sprawdź jak go wykonać!

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie RadioZet na Facebooku!