Zamknij

Zbyt intensywny trening powoduje przegrzanie się mózgu

27.09.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 18:08

Ćwiczysz do utraty tchu? To błąd. Przetrenowanie negatywnie wpływa na pracę mózgu – ostrzegają naukowcy. Dowiedz się, na czym polega ten mechanizm. 

trening
fot. Shutterstock

Przetrenowanie fizyczne kojarzy się ze zmęczeniem mięśni, ewentualnie z problemami kardiologicznymi. Tymczasem brytyjscy naukowcy przekonują, że nadmierna aktywność fizyczna negatywnie odbija się również na pracy mózgu.

Uczeni z University College London poprosili grupę zawodowych sportowców o zintensyfikowanie treningu przez trzy i dziewięć tygodni. Następnie przeprowadzili testy na rowerku treningowym oraz badanie rezonansem magnetycznym, a wyniki porównali z grupą, która wzięła udział w dziewięciotygodniowym programie treningowym o umiarkowanej intensywności.

Przetrenowani sportowcy nie tylko wypadli gorzej w testach wydolnościowych, ale wykazywali również oznaki przepracowania części mózgu odpowiadającej za procesy poznawcze. Chodzi dokładnie o tę część mózgu, która umożliwia ignorowanie przeszkadzających bodźców, co pozwala na kontynuowanie treningu pomimo dolegliwości bólowych.

– Odkryliśmy, że w ćwiczeniach uczestniczy pierwiastek intelektualny i ma on skończony potencjał – skonkludował koordynator badania Bastien Blain z University College London.

Ignorującym świadomie kondycję mózgu na rzecz mięśni, uczeni przedstawiają jeszcze jeden argument: jednym z efektów przetrenowania jest zmniejszenie zdolności do przeciwstawiania się pokusie otrzymania natychmiastowej nagrody. Krótko mówiąc, hamulce puszczają, co wpływa na wybieranie niezdrowych, czyli słodkich i tłustych, przekąsek, co, przynajmniej częściowo, niweczy efekt treningu.

Źródło: CNN