Zamknij

Aktywność fizyczna po szczepieniu przeciw COVID-19. Co ze sportem?

27.04.2021
Aktualizacja: 27.04.2021 18:35
Aktywność fizyczna a szczepienia
fot. Shutterstock

Po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 chcesz iść na rower lub długi spacer? Sprawdź, czy po szczepieniu można uprawiać sport, czy raczej trzeba się oszczędzać. Warto wiedzieć.

Czy po szczepieniu przeciw COVID-19 trzeba unikać aktywności fizycznej?

W odniesieniu do szczepienia przeciw COVID-19 mają zastosowanie ogólne zasady dotyczące szczepień. Nie ma zalecenia, aby unikać aktywności fizycznej po szczepieniu, ale ostateczną decyzję podejmuje osoba, która została zaszczepiona, kierując się swoim samopoczuciem po przyjęciu szczepionki.

Dr Michał Domaszewski, lekarz rodzinny oraz autor bloga "dr Michał" w rozmowie z portalem WP ABC Zdrowie zwrócił uwagę, że nigdy nie potwierdzono, by aktywność fizyczna w jakikolwiek sposób wpływała na reakcję immunologiczną czy liczbę wytwarzanych przeciwciał we krwi, ale odpoczynek może działać na organizm korzystnie.

- Wszystkie przeciwskazania do szczepionki są bardzo dokładnie i konkretnie wymienione w charakterystyce produktu leczniczego. Nie ma tam wzmianki o aktywności fizycznej, więc zalecenie przerwy w treningach nie jest rekomendacją oficjalną - powiedział dr Domaszewski. - Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku przyjęcia jakiejkolwiek szczepionki, lepiej nie biec maratonu już następnego dnia. Po szczepieniu organizm jest zajęty wytwarzaniem przeciwciał, a spokój i wypoczynek będą temu sprzyjać - stwierdził lekarz.

Źródło: gov.pl, portal.abczdrowie.pl