Zakończyłeś leczenie onkologiczne? Sprawdź, jak wrócić do formy

06.11.2019 10:45
Aktywność fizyczna po leczeniu onkologicznym
fot. Shutterstock

Międzynarodowy zespół ekspertów opracował nowe zalecenia dotyczące aktywności fizycznej dla osób po leczeniu onkologicznym. Sprawdź, jakie są rekomendacje.

Dotychczas uważano, że osoby po leczeniu onkologicznym powinny ćwiczyć tyle, co osoby zdrowe, czyli 150 minut tygodniowo. Chodzi o trening o umiarkowanej intensywności, wywołujący lekką zadyszkę, taki, podczas którego jesteśmy w stanie rozmawiać, ale śpiewać już nie damy rady. Zważywszy na fakt, że aktywność fizyczna odgrywa szczególnie ważną rolę w powrocie do zdrowia osób, które przeżyły raka, a 150 minut tygodniowo to dużo i może deprymować, uczeni postanowili urealnić swoje oczekiwania.

Przegląd badań przeprowadzony przez międzynarodową grupę ekspertów pod przewodnictwem Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie zaowocował opracowaniem nowych wytycznych dla osób po leczeniu onkologicznym. Osobom, które wygrały z rakiem, zalecane jest wykonywanie treningu aerobowego i wytrzymałościowego przez około 30 minut trzy razy w tygodniu, czyli znacznie mniej niż dotychczas. Rekomendacje opublikowano w Medicine & Science in Sports & Exercise.

W zaleceniach podkreślono również:

  1. Ćwiczenia są ważne w profilaktyce raka, szczególnie obniżają ryzyko siedmiu powszechnych rodzajów raka: okrężnicy, piersi, śluzówki macicy, nerek, pęcherza, przełyku i żołądka.
  2. Ćwiczenia wydłużają życie osobom po leczeniu onkologicznym, szczególnie po leczeniu raka piersi, jelita grubego i prostaty.
  3. Ćwiczenia w trakcie i po leczeniu raka zmniejszają objawy zmęczenia, niwelują lęk, depresję, poprawiają sprawność fizyczną, jakość życia.
  4. Ćwiczenia nie nasilają obrzęku limfatycznego.

Warto przypomnieć, że osoby, które zakończyły leczenie onkologiczne, mogą skorzystać z pomocy pierwszej poradni dla osób, które wygrały z rakiem. Świadczenia udzielane są bezpłatnie w Centrum Konsultacyjnym przy Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.