Zamknij

Zamki i gumki do aparatu. Co wybrać, by dobrze wyglądać?

21.01.2022
Aktualizacja: 22.01.2022 17:25

Pacjenci mogą wybierać spośród wielu odmian i wariantów stałego aparatu ortodontycznego. To dla wielu osób istotne. Bo aparat stały nosi się zazwyczaj przez kilka lat, więc liczy się nie tylko efekt leczenia, a także dobry wygląd na co dzień. O tym, z jakiej odmiany aparatu skorzystać, aby w tym czasie czuć się w nim dobrze, pisze lek. stom. Kamila Wasiluk, ortodonta z warszawskiej kliniki L’experta, założycielka portalu Funky Orthodontics.

Aparat ortodontyczny
fot. Shutterstock

Aparat ortodontyczny: jaki zamek wybrać?

Pierwsza decyzja, którą pacjent musi podjąć z pomocą swojego ortodonty, dotyczy zamka w aparacie. Wybór ogranicza się do dwóch rodzajów, które różnią się między sobą sposobem mocowania drutu:

  • aparaty samoligaturujące wykorzystują do tego specjalne klapki,
  • aparaty ligaturowane wymagają użycia ligatur, czyli tak zwanych gumek.

- Pacjenci korzystający z nowszego typu aparatów samoligaturujących, zazwyczaj przechodzą przez leczenie szybciej. Ponadto cieszą się też większym komfortem w trakcie terapii – mówi lek. stom. Kamila Wasiluk. Ten rodzaj aparatu uchodzi też za bardziej estetyczny i atrakcyjniejszy dla oka.

Wybranie drugiej opcji – aparatu ligaturowanego – może wiązać się z utrudnieniami w dbaniu o higienę jamy ustnej. W dodatku ze względu na swoją konstrukcję może w większym stopniu przyciągać uwagę innych, a nie każdemu musi zależeć na takim efekcie.

Na tym nie kończą się dylematy. Zamki, które są przyklejone do zębów i zajmują lwią część powierzchni stałego aparatu ortodontycznego, siłą rzeczy stanowią jego kluczowy punkt estetyczny. Do pacjenta należy decyzja o tym, z czego mają zostać one wykonane. Materiał wpływa tu przede wszystkim na stronę wizualną aparatu, ale nie na przebieg leczenia.

Pacjent może zdecydować się na jeden z dostępnych wariantów zamków:

  • metalowe (najbardziej tradycyjne),
  • szafirowe (przeźroczyste),
  • porcelanowe (z barwą imitującą naturalny kolor zębów).

Nie trzeba jednak zamykać się na jeden wariant. Możliwości łączenia zamków w ramach jednego typu aparatu jest kilka. Górny i dolny łuk nie muszą być takie same. Np. aparat samoligaturujący można wykonać poprzez połączenie na górze pełnego łuku estetycznego (np. zamki szafirowe), a na dole – tylko do trójek, od czwórek zakładając już metalowe zamki samoligaturujące. W takich przypadkach efekt estetyczny też jest dobry, a może mieć to znaczenie dla niektórych osób ze względu na budżet – zamki estetyczne są bowiem zdecydowanie droższe.

Dla osób lubiących się wyróżniać możliwy jest również wybór aparatu biżuteryjnego. Jego zamki o nadzwyczajnej barwie szampańskiego złota wykonane są ze stali nierdzewnej. To świetna decyzja dla wszystkich, którzy chcą podkreślić swój styl. Taki aparat jest delikatny i zdobi uśmiech. 

Aparat ortodontyczny: jakie gumki wybrać?

Gumki (ligatury) w aparacie ligaturowanym, które są przyczepiane do zamków i mają za zadanie przytrzymywać drut, również można wybierać w zależności od gustu. 

Pacjenci noszący estetyczne zamki, którzy chcą, aby ich aparat nie rzucał się w oczy, często decydują się na korespondujące ze sobą kolory. Popularna jest barwa perłowa lub całkiem przeźroczysta.

Oczywiście możliwy jest również wybór czegoś zupełnie innego, ponieważ ligatury są dostępne w najróżniejszych kolorach – między innymi różowym, niebieskim czy fioletowym.

Wiele opcji wyboru sprawia, że aparat staje się podkreśleniem własnego indywidualnego stylu. Możliwe jest zatem dobranie ligatur np. do preferowanego koloru ubioru. Nastoletnie dziewczyny bardzo lubią perłowe kolory, natomiast chłopcom podobają się czarne lub grafitowe gumki, które zakładają do metalowych zamków.

Gumki są wymieniane na każdej wizycie kontrolnej. Przeglądy powinny odbywać się raz na cztery tygodnie, więc w przypadku małej nietrafionego nie trzeba borykać się z brudnym aparatem przez długi czas.