Wybielanie zębów solą i sodą to fatalny pomysł

04.10.2019
Aktualizacja: 04.10.2019 15:24
wybielanie zębów
fot. Shutterstock

Wybielanie zębów domowymi sposobami, w szczególności solą kuchenną i sodą oczyszczoną, przynosi więcej szkody niż pożytku – ostrzegają lekarze.

Część osób, w obawie przed wizytą u dentysty lub uszczupleniem zawartości portfela, decyduje się na samodzielne wybielanie zębów w domu. Wybór często pada na sodę oczyszczoną lub sól kuchenną. Czy to dobry pomysł?

Wybielanie zębów solą

– Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że wybielanie zębów solą działa – rozwiewa wątpliwości dr Matt Messina z Ohio State University College of Dentistry w rozmowie z CNN.

Co więcej, sól ma ostre krawędzie i ściera szkliwo, podobnie jak czarna pasta z aktywnym węglem. Mechaniczny peeling przyczynia się raczej do rozwoju próchnicy, a nie do poprawy kondycji zębów.

Dowiedz się więcej: Pasta z węglem aktywnym nie wybiela zębów. Może szkodzić 

Używanie sody oczyszczonej do wybielania zębów wydaje się bardziej uzasadnione, soda jest bowiem łagodnym wybielaczem chemicznym neutralizującym kwasy powodujące ubytki. Jednak tutaj naukowcy też studzą entuzjazm.

Naturalna pasta z sodą

Popularne warianty domowej pasty do zębów z sodą to: soda z olejem kokosowym, soda z olejem kokosowym i cynamonem, soda z olejem kokosowym i kurkumą. Lekarze ostrzegają jednak, że w dłuższej perspektywie używanie sody do wybielania zębów także przyczynia się do uszkodzenia szkliwa. „To tak, jakby próbować rozjaśnić podłogi, piaskując je” – tłumaczył dr Messina w CNN, który jest również rzecznikiem American Dental Association.

Eksperci przypominają: najlepszy wybór dla naszych zębów to klasyczna pasta z fluorem, także dla dzieci. Dla nich przeznaczone są specjalne pasty do zębów z obniżoną zawartością fluoru, dostosowaną do wieku.

Warto również pamiętać o tym, że naturalnym kolorem zęba nie jest śnieżna biel, a o poradę na temat bezpiecznego sposobu wybielania zębów warto poprosić lekarza stomatologa.

Źródło: edition.cnn.com