Zamknij

Wybielanie zębów. Jak długo utrzymują się efekty i jakie są przeciwwskazania?

11.10.2021
Aktualizacja: 11.10.2021 12:30
Wybielanie zębów
fot. Shutterstock

Każdy z nas chciałby posiadać piękny, śnieżnobiały uśmiech. Jednak czy te hollywoodzkie, olśniewające białe zęby są oznaką ich zdrowia? Jak powinien wyglądać proces wybielania zębów i jakie są przeciwwskazania do jego wykonania. Wyjaśnia dr Michał Łobacz, specjalista chirurgii stomatologicznej.

Jakiego koloru powinny być nasze zęby?

Naturalny kolor ludzkich zębów określa się od odcienia niebieskiego do mlecznobiałego, przy czym kolor jest cechą osobniczo zmienną i zależy od stopnia mineralizacji zębów.
Do związków, które  w dużej mierze warunkują  zabarwienie zębów, należą hydroksyapatyt i fluoroapatyt. Uzębienie wpadające w odcienie delikatnej żółci uchodzi za lepiej zmineralizowane, a tym samym bardziej odporne na działanie czynników odpowiedzialnych za rozwój próchnicy. Jak widać, żółty kolor może być oznaką zdrowia naszego uzębienia. Ale nie zawsze. W wielu przypadkach to zabarwienie zębów może być wynikiem przebarwień zewnętrznych, np. picia kawy lub herbaty, palenia tytoniu, stosowanej diety. Niepożądany kolor może również wynikać z nieprawidłowej higieny jamy ustnej i nagromadzenia się osadów, kamienia czy płytki nazębnej.

Wybielanie zębów: to trzeba zrobić w pierwszej kolejności

Jeśli pacjent nie jest zadowolony z barwy swoich zębów i myśli o ich wybielaniu, powinien w pierwszej kolejności skontaktować się ze swoim stomatologiem, który wykona profesjonalne oczyszczanie jamy ustnej. Podczas zabiegu lekarz dentysta (lub wykwalifikowana higienistka stomatologiczna) z użyciem technik skalingu, piaskowania i polerowania usunie z powierzchni zębów kamień i osad oraz powierzchowne przebarwienia. Po przeprowadzeniu takiego zabiegu możliwa będzie ocena prawdziwej barwy zębów i podjęcie decyzji o ewentualnym ich wybielaniu, a także metodzie, która w bezpieczny sposób umożliwi osiągnięcie oczekiwanego efektu.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym – jakie są metody?

Metody wybielania zębów można podzielić na techniki stosowane w gabinecie stomatologicznym oraz stosowane w warunkach domowych przez samego pacjenta – tzw. metody nakładkowe.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym polega na zastosowaniu wysoce aktywnych substancji, których celem jest utlenienie przebarwień zęba. Najczęściej do tego celu stosowane są roztwory nadtlenku wodoru lub mocznika w stężeniach 30-35 proc. Preparaty te cechuje najczęściej żelowa konsystencja, która ułatwia ich aplikację na powierzchnię zębów. W związku z dużym działaniem inwazyjnym tego rodzaju preparatów, istotna jest wcześniejsza izolacja powierzchni dziąseł i tkanek miękkich jamy ustnej. Dodatkowo nałożony na powierzchnię zębów preparat może być aktywowany za pomocą specjalnych lamp, co istotnie przyspiesza całą procedurę oraz wzmacnia efekt wybielania. Dzięki tej technice istnieje możliwość zmiany odcienia zębów nawet o kilka tonów.

Warto wiedzieć!

Ostateczny efekt stabilizuje się po około 2-3 tygodniach od przeprowadzonej procedury wybielania zębów, dlatego finalny kolor może się różnić od tego, który zobaczymy w lustrze zaraz po czy dzień po zabiegu.

Należy tutaj wspomnieć o tym, że wybielaniu podlegają tylko tkanki zęba, natomiast wybieleniu nie podlegają wypełnienia stomatologiczne oraz prace protetyczne, takie jak korony, licówki czy korony osadzone na implantach. Jeśli więc pacjent ma wypełnienia stomatologiczne lub uzupełnienia protetyczne, zwłaszcza w odcinku przednim, po okresie stabilizacji koloru, wszelkie wypełnienia i wyżej wspomniane uzupełnienia powinny zostać wymienione. Dopiero wtedy efekt będzie widoczny.

Wybielanie zębów w domu

Wybielanie zębów z użyciem specjalistycznych nakładek może być stosowane przez pacjenta w warunkach domowych. Nakładki te są przygotowywane indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie pobranych wcześniej w gabinecie stomatologicznym wycisków. Pacjent otrzymuje żel zawierający nadtlenek wodoru lub mocznik (taki sam, jaki jest stosowany w gabinecie dentystycznym, ale w mniejszym stężeniu substancji aktywnych – około 10 proc.). Pacjent codziennie nakłada niewielką ilość żelu do wnętrza nakładek, po czym umieszcza je na zębach i użytkuje przez kilka godzin dziennie. Ten rodzaj wybielania jest procesem stopniowym. Uzyskanie rezultatu wybielenia do pożądanego efektu jest możliwe, ale trwa znacznie dłużej w porównaniu do zabiegu realizowanego w gabinecie. Metoda nakładkowa może być również stosowana jako metoda podtrzymująca efekt wybielania gabinetowego.

Wybielanie zębów – czego się spodziewać po zabiegu?

Po wybielaniu zębów bardzo często występuje ich nadwrażliwość, której większość pacjentów nie odczuwa podczas samego zabiegu. Pojawia się ona dopiero po paru godzinach. Jeśli wybielanie zębów odbywa się pod okiem stomatologa, nadwrażliwość zębów mija po około jednym dniu, ewentualnie po dwóch dniach.  Lekarz bowiem może nam przepisać odpowiednie preparaty, które mają za zadanie zniwelowanie nadwrażliwości do minimum.

Wybielanie zębów – jak utrzymać efekty?

Utrzymanie się efektu wybielania zębów zależy przede wszystkim od trybu życia, tj. od czynników, takich jak: dieta, palenie papierosów i odpowiednia higiena jamy ustnej. Poza tym należy co jakiś czas powtarzać zabieg wybielania. Dostępne są także specjalne pasty podtrzymujące efekt oraz dodatkowe zabiegi higienizacyjne do samodzielnego wykonania w domu.

Ważne!

Prawidłowe przeprowadzenie procedury wybielania oraz stosowanie się do zaleceń pozabiegowych stomatologa pozwala cieszyć się efektem śnieżnobiałego uśmiechu na długo.

Czy należy stosować pasty wybielające dostępne w drogeriach?

Pasty wybielające powszechnie dostępne w drogeriach zwykle nie zawierają w swoim składzie substancji faktycznie wybielających zęby, a jedynie substancje ścierne, pomagające usunąć zewnętrzne przebarwienia i osady. Tego typu produkty mogą być pomocne w utrzymaniu efektu wybielenia po zabiegu profesjonalnego oczyszczania zębów. Jednak ich użycie należy zawsze skonsultować ze stomatologiem.

Należy również pamiętać, że nadmierne i zbyt częste stosowanie tych past (często też niezgodne z zaleceniami) może prowadzić do negatywnych następstw. Na przykład do powstania ubytków twardych tkanek zęba, zaliczanych do ubytków niepróchnicowego pochodzenia.

Wybielanie zębów – czy są jakieś przeciwwskazania?

Wybielanie zębów powinno być bezwzględnie skonsultowane z lekarzem dentystą lub dyplomowaną higienistką, należy uwzględnić także listę przeciwwskazań do tego rodzaju postępowania. Z całą pewnością do przeciwwskazań wybielania zębów zaliczyć należy:

  • aktywny proces próchnicowy,
  • defekty w obrębie szkliwa oraz jego pęknięcia,
  • choroby przyzębia,
  • wszelkiego rodzaju stany zapalne przyzębia.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu wybielania zębów mogą być również alergie i uczulenia na substancje chemiczne wchodzące w skład preparatów używanych w procesach wybielania.

Ostrzeżenie!

Zabieg wybielania zębów wiąże się z wykorzystaniem substancji czynnych, których nieodpowiednie zastosowanie może uszkodzić zęby, dziąsła lub inne tkanki miękkie jamy ustnej. Z tego względu przestrzegam swoich pacjentów przed kupowaniem przez internet gotowych zestawów do samodzielnego zastosowania w domu. W szczególności należy uważać na towary, co do których nie ma pewności, czy spełniają europejskie standardy bezpieczeństwa. Każdemu pacjentowi rekomenduję, by przed rozpoczęciem procedury wybielania zębów skonsultował się ze swoim lekarzem dentystą, celem wybrania odpowiedniej metody najlepszej dla jego indywidualnych warunków i predyspozycji.

Dr Michał Łobacz jest specjalistą chirurgii stomatologicznej