Zamknij

Czym grozi utrata zęba? Co zrobić, gdy stracisz ząb?

01.07.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 22:32

Zęby wypadają lub muszą zostać usunięte z wielu powodów. Ważne, by te ubytki uzupełniać. Dlaczego? Bo brak zębów to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Dorosły człowiek przy pełnym uzębieniu powinien posiadać 32 zęby, jeśli zębów jest mniej, pojawiają się problemy z jedzeniem, mową, a nawet wyglądem twarzy. Sprawdź, czym grozi brak zębów. 

Brak zęba
fot. Shutterstock

Utrata jednego lub kilku zębów jest zawsze sytuacją w pewien sposób dramatyczną. Chodzi tu nie tylko o ból związany z utratą stałego zęba, ale także o wrażenia estetyczne, jakie niesie za sobą niekompletne uzębienie. Dorosłe osoby, którym brakuje zęba, mają zwykle z tym duży problem, zmagają się z kompleksami dotyczącymi własnego wyglądu, wstydzą się swobodnie uśmiechać. 

Jednak utrata zęba to nie tylko problem estetyczny. Warto pamiętać, że brak zębów niesie za sobą poważne konsekwencje. Ubytek choć jednego zęba może sprawić, że inne zęby, „poszukując kontaktu”, zaczną się przesuwać, a to z kolei prowadzi do wad zgryzu, a nawet do wad wymowy (seplenienia).

Jeśli naturalny układ zębów ulega zaburzeniu, dochodzi do przeciążenia innych, zdrowych zębów, co może skutkować ich ścieraniem, pękaniem, a nawet kruszeniem. Przesuwaniu zębów może towarzyszyć podobny dyskomfort, jaki odczuwają osoby noszące aparaty ortodontyczne.

Utrata zębów: przyczyny

Z danych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że statystyczny Polak po 35. roku życia nie ma aż 11 z 32 zębów. Najczęściej brakuje ósemek, które źle wyrastają, nie mieszczą się w żuchwie i trzeba je wyrwać, ale również inne zęby wypadają lub trzeba usunąć z powodu nieodpowiedniej dbałości o uzębienie. W dużej mierze wynika to z niedomywania zębów znajdujących się z tyłu oraz postępującej próchnicy, a według danych Ministerstwa Zdrowia, próchnicę ma aż 99,9 proc. osób w wieku 35-44. Gdy próchnica jest rozległa, to czasami nie ma szansy na ratunek dla zęba.

Z powodu powikłań związanych z próchnicą najczęściej usuwane są szóstki. Są to jedne z pierwszych zębów stałych pojawiających się w jamie ustnej. Zaczynają się kształtować jeszcze przed porodem. Szóstki są dość słabe, a przy niedostatecznej higienie wieku dziecięcego są najbardziej narażone na wystąpienie w nich próchnicy. 

Inną, częstą przyczyną utraty zębów jest zaawansowana paradontoza. Ludzie tracą również zęby w wyniku urazów szczęki, wybicia. 

ZOBACZ: Nieprawidłowe oddychanie ma wpływ na wady zgryzu

Utrata zęba: konsekwencje zdrowotne

Wiele osób po utracie zęba, zwłaszcza gdy dotyczy to zębów tylnych, których nie widać, odpuszcza sobie uzupełnianie luki. Tymczasem dorosłe osoby powinny wiedzieć, że brak choć jednego zęba w„ garniturku” skutkuje konkretnymi konsekwencjami zdrowotnymi. 

Brak choćby jednego zęba może doprowadzić do przeciążenia pozostałych zębów, tych sąsiadujących i tych przeciwstawnych. Na przestrzeni miesięcy lub lat powoli prowadzi to do przemieszczeń zębowych, nazywanych fenomenem Popov’a-Godon’a. Skutkuje to zaburzeniami w funkcjonowaniu stawów skroniowo–żuchwowych. 

Co istotne, braki w uzębieniu wpływają niekorzystnie na estetykę twarzy, ale nie tylko ze względu na nieładną lukę. Brak jednego lub kilku zębów po pewnym czasie zmienia kontur twarzy — policzków oraz ust. 

Braki w uzębieniu źle wpływają na prawidłowe przeżuwanie jedzenia. W przypadku jednego zęba jest to mniej odczuwalne, ale brak kilku zębów to istotny problem podczas jedzenia. Z powodu ubytku w uzębieniu pokarm nie może być należycie rozdrobniony, co przekłada się na występowanie problemów gastrycznych, czyli gorsze trawienie, wzdęcia, a nawet niedobory witamin (niedokładnie pogryziony pokarm nie może być w pełni przyswojony). Słabiej pogryziony pokarm, ze względu na dłuższy proces trawienny, może spowodować, że będziemy tyć.

Utrata zęba: uzupełnianie braków

Brakujący ząb z powodów estetycznych, a przede wszystkim z powodów zdrowotnych powinien być uzupełniony jak najszybciej. Leczenie protetyczne powinno być dostosowane do każdego przypadku indywidualnie.

Jeśli brakuje tylko części zęba, to można założyć koronę protetyczną, która zakładana jest na oszlifowany i pomniejszony ząb. Korona to ceramiczna nakładka, dzięki której ząb wygląda bardzo naturalnie.

Innym rozwiązaniem jest most protetyczny, który pozwala na uzupełnienie braku jednego lub nawet kilkunastu zębów. Most jest zamontowany na stałe w jamie ustnej. Najczęściej wykonywany jest z porcelany na podbudowie metalowej. Składa się z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych sąsiadujących z brakiem zębowym oraz przęsła imitującego brakujące zęby, zawieszonego tuż nad dziąsłem.

Najnowocześniejszym rozwiązaniem są jednak implanty, które w pełni mogą zastąpić utracony ząb. Implant zębowy to bardzo trwały, sztuczny zamiennik korzeni zębów. Zwykle jest to tytanowa lub cyrkonowa malutka śrubka o długości od kilku do kilkunastu milimetrów, którą w trakcie zabiegu chirurgicznego wprowadza się do szczęki lub żuchwy. Implant ma kształt bioniczny, czyli najbardziej zbliżony do naturalnego korzenia zęba. Za pomocą implantu możliwe jest odtworzenie naturalnego uzębienia, którego brakuje w jamie ustnej. Implant zastępuje więc korzeń zęba, na którym można odbudować koronę, osadzić most lub zamocować protezę. Jest to rozwiązanie trwałe, komfortowe i bardzo estetyczne.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.