Zamknij

Sprawdź swoją pastę do zębów - może zawierać środek wywołujący raka jelita!

07.06.2018 13:37
Pasta do zębów
fot. Shutterstock

Jest stosowany na masową skalę w przemyśle. Można go znaleźć w składzie past do zębów, mydeł antybakteryjnych, żelach do mycia ciała, przyborach kuchennych, a nawet w zabawkach. Triclosan - bo to o nim mowa - był przez ponad 40 lat bardzo popularnym środkiem przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym. Jednak jego "sława" powoli przemija... głównie dzięki badaniom, które potwierdzają jego szkodliwe działanie na zdrowie ludzi.

Triclosan to aromatyczny organiczny związek chemiczny z grupy chlorowanych fenoli, stosowany jako środek przeciwgrzybiczy i bakteriobójczy. Przez ponad 40 lat uważany był za najskuteczniejszy środek powstrzymujący wzrost bakterii i proliferację wirusową. Znajdziemy go w wielu  produktach, m.in. w pastach do zębów, antybakteryjnych mydłach, żelach do mycia ciała, a nawet zabawkach.

W Stanach Zjednoczonych triclosan jest masowo stosowany w przemyśle. Świadczy o tym badanie przeprowadzone przez amerykański National Health and Nutrition Examinantion Survey (NHANES). Okazało się, że aż 75 proc. Amerykanów ma w moczu ten związek! Jest on też na liście 10 najbardziej zanieczyszczających substancji znajdujących się w rzekach w USA.

Triclosan wywołuje raka okrężnicy i zaostrza stan zapalny jelit

Związek ten jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ może wywołać alergie, przyczynia się do nowotworów i zaburzeń hormonalnych.

Najnowsze wyniki badań przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Massachusetts oraz Wisconsin potwierdziły, że triclosan poprzez zmianę mikroflory jelitowej, przyczynia się też do stanu zapalnego jelit, a w konsekwencji nawet do raka okrężnicy (Zobacz: Rak jelita grubego - jak rozpoznać i leczyć tę chorobę?).

Aby zbadać wpływ triklosanu na zapalenie jelit, związek ten był testowany najpierw na zdrowych myszach. Okazało się, że nawet niewielka dawka tego związku, w krótkim czasie wywołała u nich zapalenie jelita. W kolejnym etapie badania myszy z zapaleniem jelit karmione były przez trzy tygodnie pokarmem zawierającym małą dawkę triklosanu. Ich stan bardzo się pogorszył, wystąpiły u nich objawy charakterystyczne dla stanów zapalnych okrężnicy: krwawienia z odbytu, biegunki, bóle brzucha, skurcze brzucha. Wniosek: triklosan przyczynia się do zaognienia nieswoistego zapalenia jelit, a także może przyczyniać się do rozwoju raka jelita grubego.

Triclosan zmienia florę bakteryjną w jelitach

Triclosan zmienia też mikrobiom w jelitach, czyli zaburza równowagę flory bakteryjnej w jelitach (co ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrego zdrowia). Podczas opisanego powyżej badania okazało się, że pod wpływem triclosanu m.in. obniżyła się populacja tzw. dobrych bakterii (Bifidobacterium).

Naukowcy uważają, że jeszcze wiele kwestii związanych z triclosanem jest nie wyjaśnionych, ale dotychczasowe badania wskazują, że tę substancję należy wycofać z masowej produkcji i dalej badać jej wpływ na zdrowie. Na pewno produktów zawierających ten związek nie powinny używać kobiety ciężarne, bo zaburza on działanie enzymów pełniących ważne funkcje w czasie ciąży

Stężenie triclosanu w kosmetykach nie przekracza zwykle 0,3 proc. (wyższe jest w środkach dezynfekujących) i taka ilość - przyjęta jednorazowo - nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Jednak w dłuższej perspektywie szkodzi.

Zobacz, co zawierają pasty do zębów:

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: The Conversation
---------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk