Zamknij

Te nawyki najbardziej niszczą zęby

Alicja Bartosiak
26.08.2021
Aktualizacja: 26.08.2021 14:20
Te nawyki najbardziej niszczą zęby
fot. Shutterstock

Jeśli chcemy cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem, nie wystarczy samo mycie zębów i wizyty u dentysty. Najgorsze dla naszych zębów są codzienne nawyki, z których szkodliwości nie zdajemy sobie sprawy.

Właściwa higiena jamy ustnej to jeden z ważnych czynników jeśli chodzi o pielęgnację zębów… ale nie jedyny. Regularne mycie zębów nie zniweluje konsekwencji złych nawyków, które każdego dnia prowadzą do stopniowego wyniszczania szkliwa. Jakie codzienne czynności najbardziej szkodzą naszym zębom?

Podpieranie brody ręką

Często przyjmujemy tę pozę nieświadomie, na przykład podczas długiego spotkania w pracy lub podczas czytania. Gdy podpieramy brodę ręką, nasza szczęka jest ułożona w nienaturalny sposób, a zęby naciskają na siebie z dużą siłą.

Obgryzanie paznokci

Podczas obgryzania paznokci nasza szczęka układa się w nienaturalny sposób, co może prowadzić do trwałych uszkodzeń. Dodatkowo wkładanie do buzi brudnych palców to najlepszy sposób, aby drobnoustroje i pasożyty trafiły do jamy ustnej. Sprzyja to rozwojowi wielu infekcji.

Zbyt mocne szczotkowanie

Aby dokładnie wyczyścić zęby, nie musimy szorować ich z całej siły. Taki sposób mycia zębów prowadzi do podrażnień i stanów zapalnych dziąseł. To z kolei powoduje nadwrażliwość, która utrudnia jedzenie. Jeśli chcemy tego uniknąć, wybierajmy szczoteczkę z miękkim włosiem.

Zapominanie o myciu zębów między posiłkami

Tak naprawdę powinniśmy myć zęby po każdym posiłku. Inaczej resztki jedzenia dostają się między zęby i zalegają tam przez kilka godzin, co stwarza idealne warunki do rozwoju próchnicy. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy umyć zębów po posiłku, możemy zamiast tego żuć gumę bez cukru.

Traktowanie zębów jak otwieracza

Każdemu z nas zdarzyło się chyba otworzyć jakiś przedmiot zębami, jednak takie działania sprzyjają powstawaniu poważnych ubytków.

Ciągłe jedzenie

Jeżeli przez cały dzień podjadamy, trudno będzie nam myć zęby po każdym posiłku. Taka sytuacja sprawia, że w jamie ustnej cały czas znajdują się resztki pokarmu, co stanowi idealną pożywkę dla bakterii.

Picie dużej ilości gazowanych napojów

Tego typu napoje w swoim składzie mają ogromne ilości cukru i kwasów (oraz innych szkodliwych substancji), które powodują demineralizację szkliwa. Pamiętajmy, że dotyczy to również napojów typu „light”.

Zgrzytanie zębami

Nerwowy odruch, który dotyczy wielu z nas to inaczej bruksizm. U niektórych pacjentów to stres powoduje charakterystyczne zgrzytanie zębami, w innych przypadkach bruksizm może być spowodowany zaburzeniami w obrębie stawu skroniowo –  żuchwowego. Nieleczony bruksizm prowadzi do ubytków i pęknięć szkliwa, dlatego jeżeli obserwujemy u siebie podobne objawy, warto jak najszybciej zgłosić się do stomatologa.

Gryzienie ołówków (i innych przedmiotów)

To nieświadome zachowanie, które praktykowane jest często przez dzieci lub osoby pracujące przy komputerze. Być może nawyk ten pomaga się skoncentrować, jednak jest bardzo szkodliwy dla naszych zębów. Twarde przedmioty mogą uszkodzić płytkę zęba, a w dodatku znajduje się na nich mnóstwo bakterii.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dentonet.pl/stomatologianews.pl