Zamknij

Szczotkowanie, czyszczenie języka – dlaczego trzeba to robić?

29.09.2021
Aktualizacja: 29.09.2021 16:35
Czyszczenie języka
fot. Shutterstock

Myjąc zęby, nie należy zapominać o języku. Na jego powierzchni zbiera się mnóstwo zanieczyszczeń, które mogą prowadzić do zaburzenia flory bakteryjnej jamy ustanej. Dowiedz się, jak prawidłowo czyścić język.

Czy codzienne czyszczenie języka jest konieczne? To pytanie zadaje sobie wiele osób. W wielu wschodnich systemach medycznych (ajurweda, medycyna chińska) czyszczenie języka jest zalecane od tysięcy nie tylko ze względu na zdrowie jamy ustnej. Wygląd języka jest bowiem wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia, często też pomaga w diagnozowaniu różnych chorób.

Dlaczego trzeba czyścić język?

W jamie ustnej – według Cell Rep – "żyje" około 20 mld drobnoustrojów, które tworzą na języku, zębach, a także dziąsłach biofilmy. Niestety nie wszystkie z tych drobnoustrojów są  dla nas korzystne. Niektóre z nich mogą zaburzać równowagę mikroflory w jamie ustnej i prowadzić do różnych chorób, np. przyzębia, próchnicy, zapalenia dziąseł. Z danych podawanych przez amerykańskie CDC wynika, że ponad 47 proc. osób w wieku 30 lat i więcej ma jakąś postać choroby przyzębia. Poza tym nagromadzenie biofilmu w jamie ustnej może być przyczyną nieświeżego oddechu (halitozy).

Właśnie dlatego ważne jest, aby regularnie, kilka razy dziennie, czyścić zęby, dziąsła oraz język i nie dopuścić do przerostu biofilmu, a tym samym zaburzenia równowagi mikroflory bakteryjnej w jamie ustnej. Badania wykazały, że regularne czyszczenie języka znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy oraz chorób jamy ustnej.

Jak czyścić język?

Język ma chropowatą powierzchnię pokrytą różnego rodzaju brodawkami językowymi. Pomiędzy nimi mogą gromadzić się resztki jedzenia, bakterie, grzyby i martwe komórki. Właśnie ze względu na budowę, same płyny do płukania jamy ustnej nie wystarczą. O wiele większy sens ma szczotkowanie języka.

Można w tym celu użyć plastikowego skrobaka lub nylonową szczoteczkę do zębów z małą główką. Niektóre szczoteczki do zębów mają na zewnętrznej stronie główki wypustki, którymi również można czyścić język. Warto to robić przynajmniej dwa razy dziennie, po dwie minuty. Czyszczenie języka należy wykonywać delikatnie, inaczej stanie się on suchy i bolesny. Pamiętajmy, by po każdym czyszczeniu dokładnie wypłukać skrobaczkę lub szczoteczkę, by nie dopuścić do rozwoju bakterii.

Ważne!

Podczas czyszczenia języka u niektórych osób może pojawić się odruch wymiotny

Czy wiesz, że:

  • język jest, jak odciska palca (nie ma dwóch takich samych języków),
  • to najbardziej elastyczny mięsień ciała,
  • przebarwienie języka jest pierwszym sygnałem, informującym nas, że coś jest nie tak. Na przykład czarny nalot na języku, wyglądający tak, jakby na języku wyrosły włoski (black hairy tongue, czyli czarny włochaty język, może być objawem zbyt długiej antybiotykoterapii, a także nadużywania kawy. 

Źródło: livescience.com