Wynaleziono szczepionkę na próchnicę. Przełom w leczeniu jamy ustnej?

Monika Piorun
21.09.2017 23:13
Wynaleziono szczepionkę na próchnicę. Przełom w leczeniu jamy ustnej?
fot. East News

Chińscy naukowcy opracowali rewolucyjny preparat zapobiegający rozwojowi próchnicy zębów. Choć preparat wykazuje wysoką skuteczność, wcale nie zwalnia z konieczności regularnego mycia zębów.

Szczepionka na próchnicę pozwoli na to, by zęby były dłużej zdrowe

Zespół badaczy pod kierunkiem dr Huimin Yan z Wunan Institute of Virology przy Chińskiej Akademii Nauk ogłosił wyniki przełomowych badań dotyczących opracowanej przez nich szczepionki na próchnicę. Innowacyjny lek przeszedł już kolejną serię eksperymentów - tym razem z wykorzystaniem specjalnej kombinacji białek pochodzących z beztlenowych bakterii Streptococcus mutans, wchodzących w skład naturalnej flory bakteryjnej jamy ustnej.

Początkowe eksperymenty wskazywały na to, że szczepionka może powodować skutki uboczne m.in. w postaci stanów zapalnych, prowadzących do kolejnych chorób. Naukowcy postanowili więc znaleźć sposób na to, by wyeliminować ten problem. Udało się to dzięki ulepszeniu składu szczepionki o nową generację jednego z białek (KFD2-rPAc).

Podczas najnowszej serii testów na myszach laboratoryjnych preparat wykazywał ponad 53-procentową skuteczność u osobników posiadających zepsute zęby. U gryzoni posiadających zdrowe zęby wykazano zaś jeszcze wyższą, bo ponad 64-procentową skuteczność w zapobieganiu rozwojowi próchnicy.

Zobacz także

Zrzut ekranu 2017-09-21 o 21.40.00
fot. Wuhan Institute of Virology

Zobacz także

Wystarczy zastrzyk w... nos, by zęby przestały się psuć? 

Najciekawsze jest jednak to, że innowacyjną szczepionkę, dzięki której można chronić zęby przed próchnicą, wcale nie aplikuje się tak, jak większość standardowych preparatów tego typu. Okazuje się, że najbardziej efektywnym sposobem jej podania jest zastrzyk w nos.

Choć preparat na razie był testowany tylko na zwierzętach i zanim trafi na rynek czeka go jeszcze długa seria badań na ludziach, to jednak naukowcy nie wykluczają, że będzie go można podawać przez nos w formie zastrzyku.

Według Światowej Organizacji Zdrowia problem z próchnicą ma od 60 do 90 procent ludzi na świecie. Szczepionka chroniąca przed tą dolegliwością mogłaby zapobiec nie tylko chorobom jamy ustnej, ale także i stanowić ochronę przez wieloma dolegliwościami, które są następstwem ich niewłaściwej higieny - m.in. chorobom serca, płuc oraz zaburzeniom układu oddechowego - a nawet nasileniu objawów cukrzycy czy zwiększeniu ryzyka reumatoidalnego zapalenia płuc.

Zobacz także

Szczepionka wyeliminuje sztuczne szczęki?

Nowy sposób na walkę z próchnicą może być skutecznym sposobem na to, by móc pozwolić sobie na utrzymanie własnego uzębienia do późnej starości - znacznie dłużej niż na obecnym etapie rozwoju medycyny. Młodzi ludzie mogą więc mieć szansę na to, że w przyszłości nie będą musieli - wzorem swoich dziadków lub rodziców - być skazani na sztuczne szczęki.

Zobacz także

Boli Cię ząb? Wypróbuj najlepsze domowe sposoby na pozbycie się tego problemu

źródło: Nature/ Science Alert/Wuhan Institute of Virology/Chinese Academy of Sciences

_____

zdrowie.radiozet.pl/π