Nie dbasz o zęby? Grozi Ci więcej chorób niż się spodziewasz!

Monika Piorun
12.09.2017 14:46
Nie dbasz o zęby? Grozi Ci więcej chorób niż się spodziewasz!
fot. Alexas_Fotos/pixaby.com/CC0 Public Domain

Szczotka, pasta i kubek ciepłej wody pomaga nam nie tylko chronić się przed próchnicą, ale także ma spore znaczenie w zapobieganiu wielu dolegliwościom, które pozornie nie mają nic wspólnego z jamą ustną. Okazuje się, że regularne szczotkowanie zębów może uchronić nas przed grypą, zapaleniem płuc i zatok a nawet przed... zawałem i chorobami serca!

Piękny, hollywoodzki uśmiech sprawia, że jesteśmy postrzegani za atrakcyjnych. Posiadanie idealnego uzębienia ma jednak nie tylko znaczenie estetyczne, ale ma też spory wpływ na nasze zdrowie. Dlaczego? Wszystko przez bakterie rozwijające się w jamie ustnej. Mogą być dla nas dużo groźniejsze niż się nam powszechnie wydaje. Im więcej mikrobów zalega pomiędzy naszymi zębami, tym bardziej jesteśmy narażeni na poważne schorzenia o podłożu bakteryjnym.

12 września obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej - nie tylko z tej okazji warto sprawdzić, czym grozi nam brak odpowiedniej higieny jamy ustnej!

Choroby, do których mogą doprowadzić zaniedbane zęby

Oprócz próchnicy i schorzeń jamy ustnej nieleczone zęby sprzyjają m.in.:

  • bakteryjnemu zapaleniu płuc
  • zapaleniu zatok
  • grypie
  • chorobom serca, zawałom i udarom
  • problemom z układem krążenia
  • zaburzeniom w obrębie układu oddechowego
  • nowotworom
  • nasilają objawy cukrzycy
  • zwiększają ryzyko reumatoidalnego zapalenia płuc i... sepsy!

Zobacz także

Krótkie życie przez... niemycie (zębów)

smile-1999714_1920
fot. heblo/pixaby.com/CC0 Public Domain

Bakterie na zębach i dziąsłach, które uszkadzają nasze szkliwo, mogą również przyczyniać się do zwiększenia ryzyko zawału serca i udaru. Po przedostaniu się do naszego krwiobiegu traktowane są przez organizm jak ciała obce, dlatego płytki krwi i przeciwciała zaczynają je atakować i zmuszać do osiadania na ścianach naczyń krwionośnych, doprowadzając do powstania tzw. blaszek miażdżycowych.

Kiedy z czasem zaczynają odrywać się od naczyń, powodują ich zatykanie, co w konsekwencji doprowadza do niedokrwienia mózgu lub serca, czyli do udaru lub zawału. Jeśli na dodatek nasz system immunologiczny nie działa prawidłowo - wyraźnie wzrasta zagrożenie... sepsą, czyli reakcją organizmu na zakażenie prowadzące do zaburzeń funkcjonowania podstawowych narządów, uszkodzeń tkanek i organów, która bardzo szybko może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta.

Jeśli bakterie z zębów przedostaną się do trzustki, mogą doprowadzić do zaburzeń w produkowaniu insuliny, co może u niektórych doprowadzić do cukrzycy. Mikroby mogą zaatakować niemal każdy organ, uszkadzając jego funkcjonowanie lub sprzyjać np. reakcjom alergicznym.

Dbanie o stan naszego uzębienia ma więc z tej perspektywy dużo większe znaczenie dla ogólnej kondycji naszego organizmu niż się nam powszechnie wydaje. Warto pamiętać o regularnym wymienianiu szczoteczek do zębów - to właśnie na nich rozwijają się bakterie, które powodują wiele poważnych chorób - nie tylko w obrębie jamy ustnej!

Zobacz także

Boli Cię ząb? Wypróbuj najlepsze domowe sposoby na pozbycie się tego problemu!

Zobacz także

Zagłosuj

Jak często myjesz zęby?

Liczba głosów:

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/π