Koniec z borowaniem zębów? Naukowcy znaleźli sposób na regenerację szkliwa

04.09.2019 15:07
Dentysta
fot. Shutterstock

Uczeni od lat poszukują sposobu na regenerację szkliwa, co wyeliminowałoby problem rozwoju próchnicy. Na pewien trop wpadli właśnie naukowcy z Chin.

Szkliwo to zmineralizowana powłoka, która pokrywa ząb. Pod wpływem kwasów dostających się do jamy ustnej, szkliwo ulega degradacji. W tych miejscach rozwija się próchnica. Ponieważ szkliwo nie ma zdolności do regeneracji, ubytki trzeba wypełniać u dentysty. Teraz może się to zmienić.

Naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach poinformowali, że znaleźli sposób na regenerację szkliwa. Świętym Graalem stomatologii ma być roztwór jonów fosforanowo-wapniowych z chemiczną trimetyloaminą w alkoholu. Preparat nałożony na ząb zregenerował ponad 2,5 milimetrowy ubytek, osiągając strukturę naturalnego szkliwa w ciągu 48 godzin. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Science Advances.

Ograniczeniem badania jest fakt, że eksperyment został przeprowadzony na wyrwanym zębie, znajdującym się poza jamą ustną. Kolejnym etapem badań ma być zastosowanie mikstury w naturalnym środowisku.

- Mamy nadzieję, że testy u ludzi rozpoczniemy w ciągu roku-dwóch lat - powiedział dr Zhaoming Liu, koordynator badania z Uniwersytetu Zhejiang.

Źródło: news.sky.com