Zamknij

Wylecz zęby przed operacją, jeśli chcesz uniknąć powikłań pooperacyjnych

14.10.2020
Aktualizacja: 15.11.2020 09:26

Przygotowujesz się do operacji? Odwiedź koniecznie stomatologa. Stan zapalny w jamie ustnej jest bardzo niebezpieczny. Może prowadzić do groźnych powikłań pooperacyjnych i tym samym zniweczyć efekt operacji. 

Chory ząb może prowadzić do powikłań po operacji
fot. Shutterstock

Chory, nieleczony ząb może być przyczyną nieoczekiwanych powikłań po zabiegach chirurgicznych, ortopedycznych, onkologicznych laryngologicznych czy neurochirurgicznych, a nawet może zniweczyć efekt operacji. Stany zapalne w jamie ustnej mogą również zaostrzać przebieg wielu chorób, w tym autoimmunologicznych, a także obniżać odporność organizmu. Dlatego przed operacją, warto odwiedzić stomatologa i wyleczyć wszystkie stany zapalne w jamie ustnej.

Bakterie z jamy ustnej przyczyną poważnych chorób i powikłań

Bakterie odpowiedzialne za stany zapalne w jamie ustnej mają wpływ na cały organizm, w tym na wszystkie jego narządy. Mogą przyczynić się do wielu powikłań pooperacyjnych, np. infekcyjnego zapalenia wsierdzia.  

– Szczególnie powinny uważać osoby z chorobami kardiologicznymi. Zapalenie mięśnia sercowego jest jednym z bardziej popularnych schorzeń, które mogą mieć związek ze stanem uzębienia. Podobnie jest w przypadku pacjentów cukrzycowych. Warto sprawdzić zęby także w przypadku nawracającego zapalenia zatok. Mam co najmniej kilkoro pacjentów w ciągu roku, w przypadku który antybiotykoterapia była nieskuteczna, a problemy z zatokami były spowodowane właśnie przez chore zęby – tłumaczy lekarz dentysta Bartłomiej Karaś, endodonta.

Nieleczone zęby mogą być przyczyną poważnych powikłań nie tylko u pacjentów kardiologicznych, czy u cukrzyków, ale również u pacjentów onkologicznych, którzy mają mieć radioterapię lub chemioterapię. Podczas tych zabiegów wszystkie ogniska zapalne mogą ulec rozwojowi, powodując nawet martwicę kości. To grozi amputacjami, czasem większymi odcinkowymi resekcjami szczęki czy żuchwy. W skrajnych przypadkach stan zapalny jamy ustnej może doprowadzić nawet do sepsy.

Choroby dziąseł też są bardzo niebezpieczne

Nie tylko próchnica jest niebezpieczna, ale również choroby dziąseł. Krwawienie z dziąseł może być sygnałem, że mamy aktywną chorobą przyzębia, co oznacza permanentny wysiew bakterii przez uszkodzony nabłonek. Bakterie przedostają się do krwiobiegu i mogą przyczyniać się się powstawania mikrozakrzepów płytkowych, które w dalszej kolejności powodują powstanie zakrzepów przyściennych.

Potwierdza to Bartłomiej Karaś: – Konsekwencje niewyleczonych zmian chorobowych w jamie ustnej mogą bardzo poważne, dlatego konieczne jest wykonanie dokładnej diagnostyki, która wykluczy obecność, na przykład  patologicznych kieszonek przyzębnych, które są miejscem gromadzenia się ogromnej ilości bakterii, które tylko czekają na to, aby "zaatakować", kiedy organizm będzie osłabiony po operacji.

Są badania, które wyraźnie wskazują, że gram-ujemna bakteria beztlenowca z ust może znaleźć się w płynie mózgowo-rdzeniowym osób z chorobą Alzheimera, a bakterie Porphyromonas gingivalis wykryte w jamie ustnej były też w blaszkach miażdżycowej pobranych podczas zabiegu by-passów.

Zaświadczenie o stanie jamy ustnej przed operacją?

Dlatego nie powinno dziwić, że niektórzy chirurdzy przed planowanym zabiegiem operacyjnym proszą pacjentów o zaświadczenie, że w ich jamie ustnej nie ma stanów zapalnych.

– W efekcie zabiegi, w przypadku których istnieje taka możliwość, muszą zostać przesunięte w czasie, a w skrajnych przypadkach, kiedy nie można czekać, tak jest chociażby w chorobach onkologicznych, czy hematologicznych, zachodzi konieczność usunięcia chorych zębów – mówi lekarz dentysta Bartłomiej Karaś.

Stan zapalny w jamie ustnej a choroby autoimmunologiczne

Stan zapalny w jamie ustnej może również zaostrzać przebieg chorób autoimmunologicznych. Potwierdza to stomatolog Bartłomiej Karaś.

– Wyniki badań wskazują m.in., że zaostrzenie przebiegu chorób autoimmunologicznych, takich jak na przykład hashimoto, czy łuszczyca, może mieć związek ze stanami zapalnymi w jamie ustnej. Podobnie jest w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Chory ząb może podwyższać czynnik reumatoidalny, a tym samym sprawić, że on będzie bardziej aktywny – wyjaśnia stomatolog. I dodaje: – Wskazuje się także korelację pomiędzy chorobami przyzębia a niską masą urodzeniową dziecka. W tym wypadku warto podkreślić, że przemiany metaboliczne zachodzące podczas ciąży mogą prowadzić do przerostu zapalnego dziąseł, związanego z zaburzeniami hormonalnymi u ciężarnej.

loader

O czym warto pamiętać? Radzi stomatolog

  1. O wizytach u dentysty przynajmniej dwa razy do roku.
  2. O codziennej higienie jamy ustnej, czyli o szczotkowaniu zębów minimum dwa razy na dobę przez co najmniej dwie minut (żeby utrzymać odpowiednie pH w ustach, najlepiej robić to po każdym posiłku).
  3. O systematycznej – najlepiej co trzy-cztery tygodnie – wymienianie szczoteczek do zębów (nie ma znaczenia, czy jest to szczoteczka manualna czy elektryczna).
  4. O regularnym stosowaniu płynu do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznej.

– Szczotkowanie, nitkowanie i stosowanie płynu, to tak zwana triada w higienie, której sumienne stosowanie daje największe szanse na to, aby próchnicę utrzymać na wodzy, a tym samym zminimalizować pojawienie się ryzyka wystąpienia infekcji – mówi lekarz dentysta Bartłomiej Karaś.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.