Zamknij

Implanty leczą polskie kompleksy. Co musisz wiedzieć o tym zabiegu?

26.06.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 22:42

Wiele jesteśmy w stanie zrobić za zdrowe zęby i piękny uśmiech. Estetyczne, zadbane i równe zęby dodają pewności siebie i są naszą wizytówką. Czy warto zdecydować się na implanty zębowe? Jakie są koszty zabiegu? Jak przebiega zabieg? Co warto wiedzieć o implantach? 

Implanty zębów: czy zabieg boli?
fot. Shutterstock

Co to jest implant zębowy i kiedy warto się na niego zdecydować?

Implant zębowy to bardzo trwały, sztuczny zamiennik korzeni zębów. Najczęściej jest to tytanowa lub cyrkonowa malutka śrubka o długości od kilku do kilkunastu milimetrów, którą w trakcie zabiegu chirurgicznego wprowadza się do szczęki lub żuchwy. Implant ma kształt bioniczny – czyli najbardziej zbliżony do naturalnego korzenia zęba. Jego zadaniem jest odtworzenie naturalnego uzębienia, którego brakuje w jamie ustnej pacjenta.

Dlaczego warto odbudowywać braki zębowe?

Pacjenci powinni wiedzieć, że brak choćby jednego zęba może doprowadzić do przeciążenia pozostałych – zarówno sąsiadujących, jak i tych przeciwstawnych. Na przestrzeni miesięcy lub lat prowadzi to do przemieszczeń zębowych, nazywanych w piśmiennictwie fenomenem Popov’a-Godon’a co skutkuje zaburzeniami w funkcjonowaniu stawów skroniowo-żuchwowych. Braki w uzębieniu wpływają ponadto niekorzystnie na estetykę twarzy, w tym głównie na kontur policzków oraz ust. Odpowiednio odtworzone uzębienie nadaje twarzy młodszy i atrakcyjniejszy wygląd – komentuje dr Jakub Bargiel, implantolog, specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej w Medicover Stomatologia Kraków.

Co równie istotne, o czym się często nie mówi – konsekwencją brakującego uzębienia mogą być też poważne problemy trawienne, spowodowane niedokładnym rozdrabnianiem pokarmów. Ponadto, gdy połykamy zbyt duże kawałki jedzenia, trawimy dłużej, co może także wpływać np. na problemy z utrzymaniem figury. Dlatego właśnie rozwiązaniem tych problemów i odpowiedzią na potrzeby i wymagania pacjentów jest wstawienie implantów.

Z czego wytwarzane są implanty i czym się różnią?

Obecnie w gabinetach stomatologicznych wykorzystywane są dwa rodzaje materiałów, z których produkowane są implanty – tytan lub cyrkon (tzw. implanty zębowe bez metalu).

Implanty tytanowe stanowią najczęściej stosowaną grupę, wykazując bardzo dobrą trwałość, i biokompatybilność (łatwość łączenia się z kością). Tytan jest materiałem, który został wykorzystany do pierwszych implantów i umożliwił rozwój tej części stomatologii.

Cyrkon jest z kolei rozwiązaniem dla osób z uczuleniem na metal – w procesie produkcji tytanu pozostają resztki innych metali, natomiast cyrkon jest materiałem w 100% czystym.  Dodatkowo tytan jest nieco ciemniejszy, dlatego, jeśli pacjent ma np. delikatne i cienkie dziąsła przednich zębów, cyrkon będzie dla niego rozwiązaniem idealnym.  

Ceny odbudowy protetycznej opartej na implantach, w ostatnim czasie, zbliżyły się do cen klasycznej protetyki. Implantoprotetyka jest metodą najwierniej odzwierciedlającą funkcję i wygląd brakującego zęba. Pamiętać jednak musimy, że dwuetapowość postępowania (chirurgiczno-protetyczne), wysoki koszt materiałów (tytan, cyrkon), a także ich jakość, czystość czy konieczność wykonywania dodatkowych badań  z udziałem wysokospecjalistycznego zespołu (chirurg, protetyk, periodontolog,  i higienistka) stanowią o cenie tej metody. Dlatego właśnie ceny na rynku są mocno zróżnicowane. W Medicover Stomatologia ceny implantu w linii podstawowej to koszt 1990 zł, a premium 3300 zł.

Jak przebiega proces wstawiania implantów?

Leczenie implantologiczne często jest wieloetapowe, pierwsza wizyta u specjalisty poświęcona jest na konsultację, bardzo dokładny wywiad lekarski, badanie stomatologiczne, wykonanie niezbędnych zdjęć RTG i planowanie pracy (często w porozumieniu z innymi specjalistami). Tylko w ten sposób implantolog będzie mógł poznać stan zdrowia pacjenta i jego potrzeby – jest to niezbędne do zaproponowania właściwej metody leczenia i kwalifikacji go do zabiegu. Pierwsza wizyta pozwala również na rozwianie wszystkich wątpliwości pacjenta.

Implantacja sprawdzi się zarówno w przypadku braku pojedynczych zębów, kilku ubytków, jak i u osób, które w ogóle nie posiadają uzębienia. Czas trwania zabiegu zależy od tego, ile implantów zostanie wszczepionych pacjentowi.

Zabieg poświęcony wprowadzeniu implantu (część chirurgiczna) wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie powoduje żadnego dyskomfortu. Istnieje oczywiście możliwość wykonania go w pełnej narkozie.

Przy pomocy specjalnych instrumentów, w warunkach sterylnych, zostaje wykonane łoże w kości, do którego lekarz wprowadza implant. Pacjenci odczuwają to zwykle dużo lepiej od usunięcia zęba i mówią, że niepotrzebnie się stresowali.

Po wygojeniu implantu (co zajmuje najczęściej od 3 do 6 miesięcy) zostają wykonane wyciski (które w Medicover Stomatologia coraz częściej zastępowane są przez skanery wewnątrzustne, będące metodą szybszą i zdecydowanie przyjemniejszą dla pacjenta), a następnie w laboratorium zamawiana jest odbudowa protetyczna. Uzupełnia ona brakujące korony zębów i w zależności od wybranej metody łączy się na stałe lub w sposób ruchomy z umieszczonymi w jamie ustnej implantami. Istnieje oczywiście możliwość wykonania odbudowy tymczasowej, która odbudowuje brakujące zęby od razu po zabiegu. Po akceptacji przez pacjenta i osadzeniu pracy w jamie ustnej proces leczenia jest zakończony.

Później bardzo ważne jest prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej i wizyty kontrolne, podczas których lekarz będzie w stanie zapewnić długotrwały sukces leczenia.

W przypadkach braku większej liczby zębów możemy wprowadzić kilka implantów, na nich odbudować braki zębowe z zastosowaniem prac stałych –  mostów protetycznych. W bezzębiu z kolei mamy dwa rozwiązania – prace stałe, mosty protetyczne lub wyjmowane z zastosowaniem różnych elementów retencyjnych. Każdy przypadek wymaga dokładnego planowania po wnikliwym zbadaniu pacjenta oraz ocenie warunków kostnych w badaniu tomografii stożkowej, która wykonujemy na miejscu – komentuje dr Jakub Bargiel, implantolog, specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej w Medicover Stomatologia Kraków.

Implant czy proteza – co wybrać?

Implanty to najnowocześniejsze rozwiązanie dostępne obecnie na rynku, które zastąpiło dotychczas stosowane metody odtwarzania braków zębowych. Dzięki nim wielu pacjentów nie musi już nosić niewygodnych, masywnych protez zębowych. Nawet w przypadku utraty wszystkich zębów (bezzębie) możliwe jest wykonanie pracy osadzonej na stałe, która idealnie zastępuje utracone uzębienie. Nie jest konieczne także szlifowanie zdrowych zębów, które ograniczały lukę po utraconym zębie, jak to się działo przy najczęściej dotychczas stosowanym rozwiązaniu – tzw. moście, gdzie praca opierała się na zębach otaczających lukę.

Implanty są także zdecydowanie bardziej estetyczne niż protezy, nie zaburzają funkcji mowy i artykulacji, stanowią idealne podparcie dla tkanek policzków i warg. Ponadto nie ma mowy, że coś się przesunie czy odpadnie – implanty zapewniają poczucie komfortu i bezpieczeństwa w każdej sytuacji w życiu osobistym i zawodowym.

Odpowiednio zaplanowana i wykona praca oparta na implantach przywraca wszystkie funkcje utraconych zębów, poprawia estetykę i wygląd twarzy, a przy zachowaniu odpowiedniej higieny  i kontroli pozwala cieszyć się pięknym uśmiechem – tłumaczy Patryk Kononowicz, implantolog w Medicover Stomatologia Gdańsk.

Implantacja jest zabiegiem, który wymaga fachowej wiedzy lekarzy i indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. Efekt i zadowolenie z zabiegu jest zależne od współpracy lekarzy i asystentek, którzy wspólnie dbają, by wszystkie zabiegi przebiegały komfortowo, a rezultat był dokładnie taki, jakiego oczekiwał klient. W celu wykonania zabiegu należy wybrać profesjonalny gabinet, gdzie pracują stomatolodzy, którzy mają duże doświadczenie we wszczepianiu implantów.

 

Artykuł został przygotowany we współpracy z dwoma ekspertami z portalu znanylekarz.pl

  • Patryk Kononowicz, implantolog w Medicover Stomatologia Gdańsk.
  • Dr Jakub Bargiel, implantolog, specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej w Medicover Stomatologia Kraków.