Robot zamiast dentysty? Chińska rewolucja w stomatologii

Monika Piorun
03.10.2017 15:23
Robot zamiast dentysty? Chińska rewolucja w stomatologii
fot. YouTube.com/Hashem Al-ghaili/East News

Dotrze w najdalsze zakamarki jamy ustnej a na dodatek nigdy się nie męczy. Chiński robot-dentysta może zmienić oblicze współczesnej stomatologii. Dlaczego?

Nie dość, że wykonał samodzielnie zabieg wszczepienia dwóch implantów zębów (wykonanych w druku 3D), to na dodatek okazał się dużo bardziej precyzyjny i szybszy niż przeciętny stomatolog.

Wynalazek, jakim pochwalił się zespół badaczy z Wydziału Robotyki Uniwersytetu w Pekinie, współpracujących ze specjalistami ze szpitala stomatologicznego Fourth Militaryw Xian, ma spore szanse wywołanie prawdziwej rewolucji w medycynie.

Robot-dentysta zamiast stomatologa? To możliwe!

Dentystów zastąpią wkrótce roboty? Nie można tego wykluczyć - zwłaszcza, że parametry, jakie udało się osiągnąć najnowszemu wynalazkowi Chińczyków, okazały się niezwykle obiecujące.

Robot-dentysta osiągnął poziom precyzji rzędu 0,2-0,3 mm. Specjaliści mogli tylko obserwować z daleka, jak aparat zaprogramowany w taki sposób, by idealnie dopasować się do stanu uzębienia pacjenta, zaczął "robić swoje" - na dodatek dużo lepiej niż zwykli dentyści. Dlaczego? 

Wynalazek, który Chińczycy konstruowali przez 4 lata, jest w stanie nie tylko dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków jamy ustnej, to na dodatek jest niezwykle czuły na ruch, nawet nieświadomy, który wykonują pacjenci np. lekko odchylający głowę podczas borowania czy pracy wierteł, za pomocą których naprawia się szkody w ich zębach.

Zobacz także

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)
Zagłosuj

Dentysta czy... robot? Czy chciałbyś, żeby Twoje zęby leczył automatyczny robot-stomatolog?

Liczba głosów:

Dentystów zastąpią... roboty?

Czy chiński robot-dentysta ma szansę wejść do stałego wyposażenia gabinetów dentystycznych? Eksperci twierdzą, że jest to możliwe. Szacuje się, że około 400 milionów Chińczyków potrzebuje wstawienia implantów zębów - w kraju brakuje takiej ilości specjalistów, którzy byliby w stanie to zrobić.

Innowacyjny wynalazek jest w stanie znacznie usprawnić pracę stomatologów, asystować przy skomplikowanych zabiegach a nawet... trenować nowych dentystów, którzy podpatrując konkretne programy używane przez robota, mogliby sami nauczyć się, jak się powinno wykonywać różne techniki wykorzystywane w stomatologii.

Mimo że nieco podobne urządzenie (robot Yomi) udało się już skonstruować w USA - to jednak w przeciwieństwie do chińskiego urządzenia - nie jest w stanie wykonywać niektórych zabiegów całkowicie samodzielnie - bez udziału dentystów.

Kolejna rewolucja - tym razem w stomatologii - najprawdopodobniej przypadnie w udziale Chińczykom.

Zobacz także

źródło: South China Morning Post/Interesting Ingeneering

_____

zdrowie.radiozet.pl/π