Zamknij

Refluks niszczy zęby. Te zmiany w jamie ustnej widać gołym okiem

04.04.2022
Aktualizacja: 04.04.2022 08:25

Nawet co dziesiąta osoba zmaga się każdego dnia z refluksem żołądkowo-przełykowym. Choroba ta wywołuje nie tylko nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale może również niszczyć zęby. O negatywnych konsekwencjach refluksu w jamie ustnej pisze stomatolog Bartłomiej Karaś z kliniki Maxdent we Wrocławiu.

Objawy refluksu widoczne przez dentystę
fot. Shutterstock
  1. Refluks jest groźny dla zębów
  2. Jak się leczy zmiany w jamie ustnej wywołane refluksem?

Choroba refluksowa przełyku (refluks żołądkowo-przełykowy) to zespół dolegliwości spowodowanych cofaniem się treści żołądkowej do przełyku. Niestety wraz ze zjedzonym wcześniej pokarmem do przełyku wraca także wytwarzany w żołądku kwas solny i enzymy trawienne. Może to powodować uczucie pieczenia, czyli tzw. zgagę, kwaśne odbijanie, czy w końcu ból górnej części brzucha. Dolegliwościom tym mogą towarzyszyć uszkodzenia błony śluzowej przełyku zwane nadżerkami. Ale nie tylko.

U osób zmagającym się z tą przypadłością mogą pojawić się również objawy pulmonologiczne i laryngologiczne. Silne jest powiązanie refluksu żołądkowo-przełykowego z przewlekłym kaszlem i astmą, a także zapaleniem krtani. Zarzucanie treści pokarmowej do przełyku może powodować również zaburzenia neurologiczne, kardiologiczne, czy w końcu... stomatologiczne.

Refluks jest groźny dla zębów

W tym ostatnim przypadku refluks wiąże się z zakwaszeniem jamy ustnej. Może to powodować pieczenie w jamie ustnej, zwiększenie nadwrażliwości zębów, obniżenie pH, które przyczynia się do suchości w ustach, co z kolei zwiększa zagrożenie urazów mechanicznych oraz stanów zapalnych. W przypadku zaawansowanych zmian chorobowych może dochodzić do uszczerbków w szkliwie, co jest efektem tarcia zęba o ząb. U pacjentów można również zauważyć jedynki, które są „krótkie” i „postrzępione”, a w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do zaniku zębów w wymiarze pionowym. Działanie kwasów może spowodować również powstanie na powierzchni szkliwa nadżerki.

Są to zmiany niepróchnicowego pochodzenia, czyli nie bakteryjne a chemiczne, które powodują powstanie małego zmatowienia szkliwa, które z czasem staje się szorstkie. Jeżeli nie wprowadzimy programu naprawczego, ubytki pojawiają się w kolejnych miejscach.

W pierwszej kolejności kwaśna treść refluksowa atakuje podniebienne powierzchnie górnych siekaczy, jeżeli schorzenie się utrzymuje, dochodzi do nadżerek w obrębie zwarciowych powierzchni zębów tylnych, zarówno w obrębie łuków górnych, jak i dolnych. Nadżerki mogą powodować występowanie nadwrażliwości na bodźce termiczne i dolegliwości bólowe podczas przeżuwania pokarmów.

Ważne!

Stomatolog, analizując dolegliwości, jakie pojawiają się w jamie ustnej, może być pierwszą osobą diagnozującą refluks. Dlatego tak ważne jest rzetelne odpowiadanie na pytania w trakcie wywiadu lekarskiego, a także zwracanie uwagi nawet na drobne sygnały ze strony naszego ciała.

Jak się leczy zmiany w jamie ustnej wywołane refluksem?

Leczenie zębów w przypadku zmian wywołanych przez refluks żołądka jest kilkuetapowe, na które składa się:

  1. Uregulowanie choroby podstawowej.
  2. Resocjalizacja higieniczna pacjenta (Triada w higienie, czyli prawidłowe szczotkowanie zębów, nitkowanie i stosowanie płynu do płukania ust. Sumienne stosowanie się do tych zaleceń daje największe szanse na to, aby zęby były zdrowe).
  3. Odbudowa zębów.

Szacuje się, że z refluksem żołądkowo-przełykowym codziennie zmaga się 5-10 proc. osób, a raz na tydzień nawet co piąta osoba. Problem w takim samym stopniu dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Warto wiedzieć!

Refluks szczególnie mocno może dać o sobie znać w nocy, kiedy leżymy na wznak i gdy przed snem zjemy obfity lub tłusty posiłek. Jest też wtedy najbardziej niebezpieczny ze względu na ryzyko zachłyśnięcia się treścią żołądkową.