Zamknij

Nie leczysz zębów? Uważaj, to zatruje Twój organizm!

Anonymous User
17.08.2015 18:53
Nie leczysz zębów? Uważaj, to zatruje Twój organizm!
fot. Próchnica zagraża życiu? Konsekwencje nieleczenia zębów

Przyznaj się, ile razy zlekceważyłeś delikatny ból zęba? To poważny błąd i lepiej, żebyś nie sprawdzał na własnej skórze, jakie są jego konsekwencje. W pewnych przypadkach zakażenia, które rozpoczynają się w jamie ustnej, mogą stanowić zagrożenie nawet dla Twojego życia. 

Mało jest osób, które nie boją się wizyty u dentysty. Jeśli mamy próchnicę, ale ząb nas nie boli, to po co się stresować? Takie myślenie może mieć dla nas zgubne skutki. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę, że jama ustna jest "połączona" z całym naszym organizmem. 

Co się stanie, jeśli zlekceważę ból zęba?

Jeśli zignorujemy ból zęba i złagodzimy go jedynie środkami przeciwbólowymi, początkowo nic nam się nie stanie. Niestety, próchnica ma to do siebie, że szybko się rozwija. Długo lekceważony problem może doprowadzić do zapalenia miazgi zęba.

Dopóki bakterie niszczą tylko ząb - nie jest źle. W najgorszym wypadku ból będzie się nasilał. Jeśli jednak drobnoustroje dostaną się do krwiobiegu, jesteśmy w tarapatach. 

Próchnica zagrożeniem dla życia?

Co nam grozi? Cała gama nieprzyjemnych konsekwencji: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca oraz układu krążenia - z miażdżycą i zawałem włącznie, choroby układu ruchu i problemy z kręgosłupem, stany zapalne uszu, oczu lub zatok, zapalenie opon mózgowych, a nawet… sepsa, nowotwory, alergie, zapalenie nerek czy choroby układu pokarmowego. 

Wszystko zależy od tego, jak długo będziemy ignorować problem.

Stan zakaźny wynikający z zaniedbanego ubytku może również doprowadzić do zaburzeń w sferze emocjonalnej. 

Najwyższy czas udać się do dentysty na rutynową kontrolę! To nie żarty!