Zamknij

Czy próchnicą można zarazić się przez pocałunki?

31.12.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 09:12

Nie będziemy trzymać was w napięciu, więc od razu odpowiemy na pytanie z tytułu artykułu. Próchnicą można się zarazić przez pocałunki, ale nie tylko. To choroba zakaźna. Aby jej uniknąć, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny.

Czy próchnicą można się zarazić przez pocałunki?
fot. Shutterstock

Jak można zarazić się próchnicą?

Próchnicę wywołują kwasotwórcze bakterie, które zamieszkują w jamie ustnej (głównie z gatunku Streptococcus mutans). Można się nimi zarazić, na przykład:

  • korzystając z tych samych sztućców podczas posiłku,
  • pijąc z tej samej butelki,
  • oblizując dziecięcy smoczek i podając go dziecku,
  • używając tych samych szczoteczek do zębów lub przechowując je tak, by się ze sobą stykały,
  • podczas pocałunków.

Rozwój próchnicy zależy od wielu czynników, między innymi:

  • od indywidualnej podatności na zachorowanie,
  • od przestrzegania higieny jamy ustnej (im rzadziej myjemy zęby, tym większe ryzyko zachorowania),
  • od diety (jeśli jest ona bogata w cukry, to ryzyko rozwoju próchnicy jest bardzo wysokie),
  • zbyt rzadkich wizyt u stomatologa (szybkie wyleczenie drobnych zmian próchnicowych zapobiega rozwojowi tej choroby).
loader

Dlaczego próchnica jest groźna?

Próchnica to choroba, która dotyczy twardych tkanek zęba, takich jak szkliwo, zębina i cement korzeniowy. Polega ona na demineralizacji części nieorganicznej tych tkanek, prowadząc do powikłań w postaci stanów zapalnych miazgi zęba i tkanek utrzymujących ząb w kości szczęk. Nieleczenie próchnicy prowadzi do utraty zębów.
To nie jedyne konsekwencje tej choroby. Próchnica to podstępna choroba, która w rzeczywistości dotyczy nie tylko zębów, ale również całego organizmu. Bakterie próchnicowe mogą wraz z krwią dostawać się do innych narządów wewnętrznych w organizmie, prowadząc do stanów zapalnych w ich obrębie. Próchnica zwiększa ryzyko pojawienia się chorób stawów, chorób oczu, nerek czy układu krążenia.

Aby zapobiec chorobom związanych z próchnicą i samej próchnicy, należy regularnie odwiedzać stomatologa. Bo tę chorobę czasem bardzo trudno dostrzec... zwłaszcza gdy mamy do czynienia z tzw. próchnicą ukrytą. Pojawia się ona na powierzchniach stycznych – między sąsiadującymi zębami.

Czy wiesz, że

Według statystyk, problem z próchnicą ma nawet 99,9 proc. dorosłych Polaków w wieku 35-44 lat, a także 50 proc. dzieci w wieku 3 lat.

Źródło: PAP