Zamknij

Powikłania po usunięciu zębów - jak ich uniknąć?

16.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 16:42

Stosowanie się do zaleceń stomatologa po usunięciu zęba jest kluczowe dla szybkiego procesu gojenia się rany w zębodole. O czym należy pamiętać, by uniknąć problemów po usunięciu zęba?

Powikłania po usunięcia zęba - jak uniknąć?
fot. Shutterstock

Po usunięciu zęba stomatolog oczyszcza zębodół i zostawia w nim tampon, który hamuje krwawienie. W tym miejscu zwykle pojawia się skrzep, który jest naturalnym opatrunkiem dla kości, tkanek i nerwów oraz chroni ranę przed zakażeniem. Jego utrata może przyczynić się do nadmiernego krwawienia lub do infekcji (zapalenia) zębodołu.

Aby tego uniknąć, warto stosować się do zaleceń stomatologa. Zależą one - w dużej mierze - od tego, który ząb został usunięty. Najtrudniejsze leczenie jest po wyrwaniu zębów trzonowych, zwłaszcza ósemek (ze względu na liczbę korzeni). Zdaniem stomatologa Waldemara Stachowicza z Centrum Periodent w Warszawie, wyrwanie ósemek jest dużo boleśniejsze niż innych zębów trzonowych, po takim zabiegu zwykle zakładane są szwy i proces regeneracji trwa dłużej. Nierzadko pacjent wymaga zwolnienia lekarskiego, by dojść do siebie.

Co zrobić, by uniknąć powikłań po usunięciu zęba i zaoszczędzić sobie dodatkowego stresu oraz bólu?

1. Należy uważać na skrzep, który pojawia się zębodole, pod tamponem, który ma zatamować krwawienie. Takiego opatrunku nie należy wyjmować przez co najmniej 30 minut. Należy też przez kilka godzin po zabiegu powstrzymać się od jedzenia, picia, a także płukania ust.

Ważne!

Jeśli po tym czasie z rany nadal sączy się krew, możemy wymienić tampon na kawałek czystej, zwiniętej gazy lub ostudzoną po zaparzeniu torebkę czarnej herbaty. Zawarty w niej kwas garbnikowy ma działanie ściągające, dzięki temu hamuje krwawienie, oraz przeciwbólowe.

Umiarkowane krwawienie z rany po chirurgicznym usunięciu zęba, np. ósemki w ciągu pierwszych 24 godzin jest całkowicie normalne. Jednak z każdym kolejnym dniem, powinno być coraz bardziej skąpe. Jeśli zauważamy krwawienie pulsacyjne lub usta napełniają się krwią, pilnie skontaktujmy się ze stomatologiem. Jeśli dzieje się to w nocy, zgłośmy się na pogotowie.

Waldemar Stachowicz, stomatolog z Centrum Periodent

2. Odstaw palenie papierosów (także tych elektronicznych) na co najmniej 24 godziny po zabiegu (najlepiej na 2-3 dni). Zawarta w papierosach nikotyna zaburza przepływ krwi w tkance i sprawia, że rana wolniej się goi. Poza tym nikotyna może się przyczynić do poekstrakcyjnego zapalenia kości zębodołu, czyli tzw. suchego zębodołu. To bardzo bolesne powikłanie, które charakteryzuje się promieniującym od zębodołu bólem, obrzękiem. Może pojawić się również gorączka, osłabienie, powiększenie węzłów chłonnych, a także nieprzyjemny zapach i posmak w ustach.

3. Nie pij alkoholu przez co najmniej dobę (najlepiej przez 2-3 dni). Alkohol opóźnia gojenie się rany, a poza tym może wchodzić w interakcję z przepisanym przez stomatologa antybiotykiem oraz lekami przeciwbólowymi.
4. Jeśli zabieg usunięcia zęba był wykonany w znieczuleniu, przez kilka godzin unikaj picia gorących napojów. Dzięki temu unikniesz poparzenia błony śluzowej jamy ustanej. Poza tym wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne, co może przyczynić się do krwawienia i utraty skrzepu (patrz pkt. 1). Z tych samych powodów lepiej unikać sauny, solarium, a także ciepłych kompresów na policzek.

Ważne!

Przez kilka dni po zabiegu najlepiej spożywać letnie, a nawet zimne napoje i pokarmy! Polecane są na przykład lody.

5. Jeśli masz obrzęk tkanek, możesz zastosować na policzek zimny okład żelowy lub mrożonkę.

6. Przez kilka dni lepiej powstrzymaj się od żucia gumy.

7. Nie stosuj aspiryny na kilka dni przed zabiegiem usunięcia zęba, jak i kilka dni po nim - kwas acetylosalicylowy rozrzedza krew i może zaburzać powstawanie skrzepu na ranie. Bezpieczniej jest stosować środki przeciwbólowe na bazie paracetamolu, ibuprofenu lub ketoprofenu. W wyborze odpowiedniego leku pomoże lekarz, który weźmie pod uwagę stan zdrowia pacjenta i jego ewentualny choroby.

8. W pierwszych dniach po zabiegu unikaj intensywnego wysiłku fizycznego.

W pierwszych dniach po zabiegu chirurgicznym powinniśmy odpoczywać, najlepiej z głową uniesioną wyżej niż zwykle i unikać wszystkiego, co może przedłużać krwawienie i podnosić ciśnienie. Do takich czynności należy wysiłek fizyczny i schylanie się, czego powinniśmy unikać przez około tydzień.

Waldemar Stachowicz, stomatolog z Centrum Periodent

9. Unikaj płukania ust przez pierwsze 24 godzin po zabiegu. Po tym czasie możesz użyć specjalnych aptecznych płynów do płukania jamy ustnej, np. z dodatkiem chlorheksydyny, która działa antybakteryjnie, minimalizując ryzyko stanu zapalnego oraz wspomaga gojenie się tkanek.

Płyn dotrze w zakamarki rany, zdezynfekuje ją i usunie nadmiar bakterii. Alternatywnie możemy też użyć naparu z ziół, np. kory dębu, rumianku lub szałwii. Przykładowo, szałwia posiada właściwości antyseptyczne i ściągające, jest znanym specyfikiem używanym przy stanach zapalnych jamy ustnej.

Waldemar Stachowicz, stomatolog z Centrum Periodent

10. Dbaj o higieną jamy ustnej - utrzymuj ją w czystości, aby uniknąć zakażenia bakteryjnego. Przez pierwsze 12 godzin o zabiegu należy raczej unikać szczotkowania zębów, ale po tym czasie umycie zębów (zwłaszcza po posiłkach) jest wręcz konieczne. Należy jednak omijać szczotką okolicę zębodołu, dopóki rana się nie zagoi.

11. Nie używaj słomek kilka godzin po zabiegu usunięcia zęba - wytwarzane ciśnienie podczas tej czynności (zasysanie powietrza) może naruszyć skrzep. Z tego samego względu nie powinniśmy pić napojów gazowanych, zaciągać się papierosem czy wydmuchiwać nosa przy katarze.

Źródło: Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent