Zamknij

Unia zakazała plomb z rtęcią, ale w Polsce nadal będzie wolno je używać. Dlaczego?

Monika Piorun
18.07.2018 18:08

Według Ministerstwa Zdrowia, polscy dentyści nadal mogą stosować u dzieci i kobiet w ciąży plomby z amalgamatu, mimo unijnego zakazu. W resorcie trwają dopiero prace nad rozporządzeniem, które dostosuje polskie prawo do unijnych zasad – ustaliło Radio ZET. 

Unia zakazała plomb z rtęcią, ale w Polsce nadal będzie wolno je używać. Dlaczego?
fot. Luis Santos/East News

UE zakazuje plomb amalgamatowych, ale Ministerstwo Zdrowia nadal na nie zezwala

Mimo że Naczelna Rada Lekarska zgodnie z wprowadzonym przez Unię Europejską zakazem ogłosiła koniec tzw. czarnych plomb (czyli wypełnień amalgamatowych zawierających szkodliwą dla zdrowia rtęć), to jednak zapowiedzi te mogą okazać się przedwczesne. Wszystko przez to, że tylko takie plomby (do zębów innych niż przednie) refunduje w Polsce NFZ.

– Prace nad dostosowaniem polskiego prawa do unijnego mogą zająć kilka miesięcy – usłyszał w Ministerstwie Zdrowia reporter Radia ZET Przemysław Taranek. To stanowisko dziwi wiceprezesa Naczelnej Rady Lekarskiej.

Według dra Andrzeja Cisły, który jest jednocześnie przewodniczącym komisji stomatologicznej NRL, zakaz stosowania amalgamatu obowiązuje od 1 lipca na terenie całej UE i nie wymaga przyjęcia odpowiednich przepisów przez kraje członkowskie.

Co powinien więc zrobić dentysta, który w ramach kontraktu z NFZ musi zaplombować dziecku ząb? Zdaniem Andrzeja Cisły stomatolog nie będzie miał w takim wypadku wyjścia i powinien odesłać takiego pacjenta po plombę kompozytową do prywatnego gabinetu.

Zobacz także

Niestety problem ten będzie dotyczyć głównie najuboższych Polaków. Ze względu na to, że wypełnienia amalgamatowe są dużo tańsze (a na dodatek trwalsze niż ich droższe odpowiedniki), oferowane są przede wszystkim najmniej zamożnym pacjentom, których nie stać na kosztowną opiekę dentystyczną.

Dopóki resort zdrowia nie dostosuje przepisów do wymogów UE, w Polsce będzie można stosować plomby z rtęcią?

Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej zwracała uwagę, że mimo wejścia w życie od 1 lipca 2018 roku unijnego rozporządzenia uniemożliwiającego używania plomb amalgamatowych nie wprowadzono jeszcze zmian w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego. W ocenie specjalistów zakaz ten – choć i tak obowiązuje – to jednak powinien znaleźć odzwierciedlenie w polskim rozporządzeniu.

Przeczytaj: Jaki wpływ na zdrowie ma rtęć w plombach amalgamatowych?

 

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

________

zdrowie.radiozet.pl/π