Zamknij

Pasta z węglem aktywnym nie wybiela zębów. Może szkodzić

14.05.2019 11:24
Pasta z węglem aktywnym
fot. Shutterstock

Nie ma naukowych dowodów na to, że pasta do zębów z węglem aktywnym ma właściwości wybielające. Stomatolodzy są zgodni: klasyczna pasta z fluorem to najlepszy wybór dla zdrowia jamy ustnej.

Wiele osób, w obawie przed wpływem fluoru na zdrowie, szuka alternatywy dla pasty do zębów z fluorem. Wybór często pada na pastę z aktywnym węglem. Naukowcy z Wydziału Stomatologicznego Uniwersytetu w Manchesterze ostrzegają: czarna pasta nie tylko nie wybiela zębów, ale wręcz może im szkodzić! Dowiedz się dlaczego.

Alternatywa dla pasty z fluorem

Pasta z węglem aktywnym reklamowana jest jako naturalna alternatywa dla pasty z fluorem, w dodatku wybielająca zęby. Tymczasem, jak wynika z raportu naukowców z Wydziału Stomatologicznego Uniwersytetu w Manchesterze, czarna pasta nie tylko nie wybiela zębów, ale może także przyczynić się do powstawania próchnicy.

Uczeni dokonali przeglądu badań na temat 50 produktów z węglem aktywnym, reklamowanych jako „antybakteryjne”, „przeciwgrzybiczne”, „wybielające zęby” i „zmniejszające próchnicę”. Okazało się, że częste szczotkowanie zębów czarną pastą osłabia szkliwo, może przyczynić się do powstawania nadwrażliwości zębów, a nawet, przy całkowitej rezygnacji z pasty z fluorem, powodować zwiększenie próchnicy w jamie ustnej. Co więcej, cząstki węgla mogą także podrażniać dziąsła. Wyniki opublikowano w British Dental Journal.

Wpływ fluoru na zdrowie

W środowisku medycznym od lat trwają dyskusje na temat wpływu fluoru na zdrowie człowieka. Chociaż nie potwierdziły się doniesienia, że nadmiar fluoru wpływa na rozwój chorób tarczycy czy płodność, naukowcy monitorują kwestię wpływu dużych dawek fluoru na rozwój mózgu w życiu prenatalnym.

Niedawno Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaleciła zmniejszenie limitu fluoru w wodach butelkowanych. Zalecenie to dotyczy jednak wyłącznie wód z dodatkiem fluoru, a nie naturalnego stężenia pierwiastka występującego w wodzie. Co więcej, jak przekonuje FDA, rekomendacja ta związana jest z ryzykiem wystąpienia fluorozy, czyli stanu, w którym zęby stają się kruche i przebarwione, a nie neurotoksycznego działania fluoru.

Dowiedz się więcej: Fluor w wodzie butelkowanej. FDA zaleca obniżenie poziomu 

Naukowcy podkreślają: klasyczna pasta z fluorem to najlepszy wybór dla zdrowia jamy ustnej, także dla dzieci. Dla nich przeznaczone są specjalne pasty do zębów z obniżoną zawartością fluoru, dostosowaną do wieku. Warto również pamiętać o tym, że naturalnym kolorem zęba nie jest śnieżna biel, a o poradę na temat bezpiecznego sposobu wybielania zębów warto poprosić lekarza stomatologa.

Źródło: bbc.com