Zamknij

Objawy paradontozy. Nie przegap ich, jeśli nie chcesz stracić zębów

02.12.2021
Aktualizacja: 02.12.2021 12:00

Paradontoza to przewlekła i niebezpieczna choroba. Nieleczona może prowadzić do wielu chorób, a także utraty zębów. Dowiedz się, jakie są charakterystyczne objawy paradontozy.

Objawy paradontozy
fot. Shutterstock

Paradontoza to przewlekła choroba przyzębia, czyli tkanek, w których osadzony jest ząb. Przez długi czas może pozostawać w ukryciu, dlatego wiele osób nie wie, że ma tę chorobę. Szacuje się, że na paradontozę może chorować nawet 70 proc. Polaków. Im szybciej choroba zostanie wykryta, tym łatwiej ją wyleczyć. Gdy jednak stan zapalny przyzębia obejmie głębokie tkanki przyzębia, konieczna może być nawet interwencja chirurga. Jakie mogą być objawy paradontozy? Na co szczególnie zwrócić uwagę? Wyjaśnia Monika Stachowicz, stomatolog z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Objawy paradontozy – na skróty:

Nadwrażliwość zębów i ból dziąseł

Bolesność i tkliwość dziąseł mogą być objawami paradontozy. Dolegliwości te są zwykle efektem stanu zapalnego. Opuchnięte dziąsła mogą boleć przy dotyku czy w kontakcie z nitką. Co więcej, stan dziąseł jest także sprzężony ze zdrowiem zębów, dlatego pojawić się może nadwrażliwość zębów. Do jej rozwoju bardzo często prowadzi kamień nazębny, czyli zmineralizowana i utwardzona płytka nazębna.

Jeśli kamień pokrywający szkliwo zębów nie zostanie usunięty u stomatologa, zaczyna uciskać dziąsła, powodując ich cofanie się, powstanie tzw. kieszonek przyzębowych i odsłonięcie zębiny. Zębina z kolei poprzez kanaliki zębowe przewodzi bodźce do żywej i unerwionej miazgi. Wówczas gorące lub zimne napoje i potrawy oraz słodycze mogą wywołać nagły, ostry ból zębów.

Gdy ubytek dziąsła jest znaczny, jedynym ratunkiem może okazać się chirurgiczna odbudowa tkanki, na przykład za pomocą przeszczepu dziąseł i operacji płatowych. W przypadku utraty kości będzie to z kolei sterowana regeneracja tkanek, również pozwalająca na jej odbudowę.

Opuchnięte i zaczerwienione dziąsła

Zmieniony wygląd dziąseł, np. ich zaczerwienienie, obrzęk czy szklistość, może sugerować paradontozę. Świadczą one o reakcji zapalnej na stwardniałą płytkę nazębną, najczęstszą przyczynę tej dolegliwości. Czasami chory może zaobserwować odsłonięty korzeń oraz wydłużony kształt zęba, a także nieestetyczne „czarne trójkąty”, czyli puste przestrzenie zlokalizowane pomiędzy szyjkami zębów. Jest to skutek obniżenia linii dziąseł i ich cofania się, a co za tym idzie odsłonięcia struktur, które u osoby ze zdrowym przyzębiem pokryte są tkankami.

Jak odróżnić zdrowe dziąsła od chorych? Te zdrowe są jasnoróżowe, mocno przylegają do zębów, nie są opuchnięte, a korzenie zębów oraz poszczególne zęby u nasady są osłonięte tkanką dziąsłową.

Krwawienie dziąseł, czyli tzw. objaw różowej szczoteczki

Jeśli w trakcie szczotkowania lub nitkowania zębów dziąsła zaczynają krwawić, a szczoteczka przybiera barwę różową (objaw tzw. różowej szczoteczki), powinniśmy skontaktować się ze stomatologiem, najlepiej periodontologiem, który specjalizuje się w leczeniu chorób przyzębia. Sprawdzi on, jaki jest stopień zaawansowania choroby, jej postępu w czasie i dostosuje leczenia.

Krwawienie podczas codziennej higieny jamy ustnej jest wczesnym sygnałem ostrzegawczym świadczącym o zapaleniu dziąseł, które nieleczone i niekontrolowane może przeobrazić się w zapalenie przyzębia, czyli paradontozę. Dzieje się tak, ponieważ stan zapalny sprawia, że dziąsła się rozpulchnione, podatne na krwawienie i wszelkie urazy mechaniczne.

Nieprzyjemny zapach z ust

Paradontoza wielu osobom kojarzy się z uporczywym, niedającym się niczym zamaskować, nieświeżym oddechem. I słusznie, bo choroby dziąseł to jedna z najczęstszych przyczyn nieświeżego oddechu. Utrzymuje się on niezależnie od stopnia higieny jamy ustnej czy rodzaju diety, ponieważ jest następstwem m.in. procesów gnilnych, które mogą zająć tkanki dziąseł. Można to stwierdzić choćby po nieprzyjemnym posmaku w ustach i obecności ropnej wydzieliny pomiędzy zębami i dziąsłami.

Jeśli mamy problem z nieświeżym oddechem, to konieczna jest wizyta u dentysty. Ten objaw świadczy o zaawansowanym stadium choroby. Dentysta zaproponuje leczenie periodontologiczne, włączając w to usunięcie złogów kamienia nazębnego ultradźwiękami lub laserowo (również w przestrzeniach poddziąsłowych), oraz odpowiednie szczotkowanie zębów i języka u pacjenta. Pomocne mogą się także okazać płukanki do jamy ustnej zawierające chlorheksydynę.

Ruchomość zębów

Ruszające się zęby to również objaw paradontozy. Przyczyną jest proces zapalny toczący się w jamie ustnej. Gdy on postępuje, bakterie migrują w głąb tkanek, m.in. osadzają się w kieszonkach i na odsłoniętych korzeniach zębów. Wraz z upływem czasu, infekcja obejmuje również kość, w której osadzony jest ząb. Efekt jest prosty do przewidzenia: pacjent może odczuwać dyskomfort podczas żucia pokarmu. Choroba prowadzi do osłabienia i rozchwiania zębów, które tracą integralność z kością. Ruszające się zęby to objaw świadczący o zaawansowanej chorobie dziąseł i jest to ostatni dzwonek, by wybrać się do dentysty, jeśli nie chcemy stracić zębów i uzupełniać ich implantami.

Ruchomość czy utrata zębów to nie tylko problem natury estetycznej, ale również funkcjonalnej. Pacjent z paradontozą ma problemy z przeżuwaniem, mogą wystąpić zaburzenia mowy czy kłopoty z układem pokarmowym. Rośnie też ryzyko chorób ogólnych m.in. cukrzycy, nadciśnienia, udarów, chorób serca i wielu innych, na które schorzenia dziąseł mają znaczny wpływ.

Im wcześniej wyleczymy zapalenie dziąseł, tym lepiej

Zapalenie dziąseł to stan całkowicie odwracalny, choćby poprzez zmianę nawyków czy profesjonalną higienizację w gabinecie, czyli usunięcie podczas zabiegu skalingu i piaskowania kamienia nazębnego drażniącego dziąsła. Jeśli jednak mimo niepokojących sygnałów, pacjent nie zdecyduje się na leczenie, to stosunkowo łagodna infekcja może przeobrazić się w zapalenie przyzębia, czyli paradontozę.

W gabinecie stomatolog dysponuje szeregiem metod umożliwiających ocenę stopnia zaawansowania stanu zapalnego dziąseł, które pomogą określić, na jakim etapie rozwoju choroby jesteśmy, czy zalecone leczenie jest skuteczne, czy choroba postępuje.

Paradontozę można wyleczyć, jednak trzeba do tego samodyscypliny i regularnych wizyt u dentysty. Czasem wystarczy usunięcie kamienia nazębnego w gabinecie oraz instruktaż higieny jamy ustnej, innym razem trzeba podjąć kompleksowe leczenie, składające się z bardziej specjalistycznych zabiegów, takich jak kiretaż czy metody chirurgiczne.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Artykuł powstała na podstawie materiałów przygotowanych przez Monikę Stachowicz, stomatologa z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie