Zamknij

Nigdy nie pożyczaj szczoteczki do zębów. To może być niebezpieczne

08.08.2022
Aktualizacja: 08.08.2022 13:32

Partner zapomniał swojej szczoteczki? Mama przyjechała z niezapowiedzianą wizytą i chce umyć zęby? Lepiej wyjść do sklepu po nową szczoteczkę lub umyć zęby później, niż dzielić się jedną szczoteczką. Lekarz przekonuje, że tego typu zachowania mogą być niebezpieczne.

Pożyczanie szczoteczki do zębów
fot. Shutterstock

Chyba wszyscy byliśmy kiedyś w sytuacji, gdy zapomnieliśmy spakować szczoteczkę do zębów i zostaliśmy zmuszeni do podjęcia środków nadzwyczajnych i pożyczenia szczoteczki od naszego partnera, znajomych, rodziny. To nie zbrodnia, ale takie zachowanie nie powinno stać się nawykiem. Zdaniem doktora Khaleda Kasema pożyczając cudzą szczoteczkę do zębów, można narazić zęby i dziąsła na niebezpieczeństwo.

Brytyjski ortodonta sugeruje, aby zawsze używać własnej szczoteczki do zębów, nawet jeśli oznacza to posiadanie jej w każdej torbie. Wyjaśnił, że mieszanka bakterii w jamie ustnej (flora bakteryjna) jest dla każdej osoby "wyjątkowa". Nie powinno się jej mieszać z florą bakteryjną innych ludzi. Bakterie, które bytują w naszej jamie ustnej, mogą być groźne dla innych, zwłaszcza gdy przedostaną się do organizmu osoby, która jest chora lub ma obniżoną odporność.

- W jamie ustnej może żyć do 700 różnych gatunków bakterii i chociaż większość z nich jest dla nas dobra, jest kilka, które mogą wyrządzić poważne szkody - wyjaśnia ortodonta. - Najbardziej szkodliwe są te, związane z próchnicą i chorobami dziąseł, to paciorkowce mutans, porphyromonas gingivalis i treponema denticola, z których wszystkie żyją na szczoteczkach do zębów - powiedział specjalista.

Należy również liczyć się z tym, że wiele osób nie korzysta ze szczoteczki w prawidłowy sposób. Rzadko kto faktycznie wymienia szczoteczkę co dwa miesiące, po każdym użyciu dokładnie ją myje i odkłada do pełnego wyschnięcia. Nie każdy też wymienia szczoteczkę po infekcji gardła, chorobie, przeziębieniu. Z tego powodu ten mały "przyrząd" codziennego użytku bywa siedliskiem niebezpiecznych dla zdrowia bakterii, a nawet grzybów. Odpowiedzialne za chorobę bakterie mogą osadzać się na włosiu i być ponownie przenoszone do jamy ustnej, w tym do jamy ustnej osoby, która pożycza szczoteczkę.

Mało kto też zdaje sobie sprawę z tego, że próchnica jest chorobą zaraźliwą i można na nią zachorować właśnie przez korzystanie z tej samej szczoteczki do zębów. 

Co, jeśli nie ma innego wyjścia? Sprawdzone rady

Jeśli nie możesz wyjść do sklepu po nową szczoteczkę lub gdy nie możesz poczekać i umyć zębów w swoim domu, powinieneś przestrzegać kilku ważnych zasad.

Szczoteczka, której wcześniej ktoś używał, powinna całkowicie wyschnąć. Następnie można ją też wyparzyć w przegotowanej wodzie. Taką szczoteczkę po wspólnym używaniu należy później wyrzucić. 

Można też, w sytuacjach awaryjnych, wypłukać jamę ustną specjalnym płynem lub żuć gumę bez cukru przez kilkanaście minut. Zęby należy dokładnie umyć przy najbliższej okazji, gdy tylko będzie dostęp do świeżej szczoteczki.

Najgorszym wyjściem jest korzystanie ze szczoteczki od razu po tym, gdy myła nią zęby inna osoba. Taka sytuacja stwarza największe ryzyko przeniesienia bakterii.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailymail.co.uk