Czesi leczą niepełnosprawnym Polakom zęby. Płaci za to NFZ

Monika Piorun
25.08.2017 16:13
Czesi leczą niepełnosprawnym Polakom zęby. Płaci za to NFZ
fot. oswaldoruiz/pixaby.com/CC0 Public Domain

Polscy niepełnosprawni muszą czekać na wizytę u dentysty nawet po 2 miesiące. Brakuje gabinetów oferujących specjalistyczne zabiegi stomagologiczne dla tej grupy pacjentów. Lukę tę wypełnili Czesi. Za leczenie polskich inwalidów za naszą południową granicą musi zapłacić Narodowy Fundusz Zdrowia.

Na prawie 4,7 mln niepełnosprawnych Polaków przypada zaledwie kilkadziesiąt gabinetów dentystycznych, które oferują im specjalistyczną pomoc stomatologiczną. Ze względu na to, że przysługuje im bezpłatna opieka dentystyczna - nawet w przypadku zabiegów przeprowadzanych przy pełnej narkozie - wielu stomatologów nie dysponuje w swojej ofercie usługami dla takiej grupy pacjentów.

Problem polega na tym, że choć są pieniądze na to, by finansować leczenie zębów niepełnosprawnym, praktycznie nie ma gdzie tego robić. Dentyści narzekają, że wycena tego typu usług przez NFZ jest nieprawidłowa. Pomoc stomatologiczna dla niepełnosprawnych nierzadko wymaga odpowiedniego przeszkolenia oraz specjalistycznego sprzętu, którego nie opłaca się im kupować tylko dla wybranej grupy chorych.

Polskim dentystom nie opłaca się leczyć niepełnosprawnych - pomogą im czescy stomatolodzy

Zupełnie inaczej wygląda oferta stomatologiczna dla osób niepełnosprawnych w Czechach. Nie ma tam kolejek do dentystów a na wizyty można umawiać się niemal "od ręki". W Ostrawie powstała właśnie pierwsza klinika dentystyczna, oferująca usługi wyłącznie dla osób niepełnosprawnych. W ramach unijnej Dyrektywy Transgranicznej polscy inwalidzi mogą korzystać z niej za darmo.

Opłaty za leczenie zębów (znacznie niższe niż w Polsce) refundowane są dla tej grupy pacjentów przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjenci nawet nie muszą wykładać własnych pieniędzy za wizytę u czeskich stomatologów. Cały proces odbywa się bezgotówkowo. Wszystkie formalności załatwiane są w ramach umowy z Polskim Instytutem Zdrowia, który zapewnia polskim niepełnosprawnym finansowanie leczenia zębów u naszych południowych sąsiadów.

Czeska klinika włączyła się do stworzonego specjalnie dla niepełnosprawnych Polaków programu "Kierunek Uśmiech", dzięki któremu mogą oni korzystać m.in. z:

  • leczenia próchnicy,
  • wypełniania ubytków (maks. do 3),
  • leczenia kanałowego,
  • usuwania zębów,
  • znieczulenia podczas zabiegów,
  • łagodzenia zmian w błonie śluzowej jamy ustnej. 

Zobacz także

Jak skorzystać z zabiegów stomatologicznych dla niepełnosprawnych w Czechach?

Zrzut ekranu 2017-08-25 o 16.09.07
fot. kierunekusmiech.pl

Z zabiegów dentystycznych w Czechach mogą korzystać wszyscy niepełnosprawni Polacy - zarówno Ci, którzy są niepełnosprawni ruchowo, jak i intelektualnie oraz osoby cierpiące na choroby neurodegeneracyjne.

Na leczenie można zgłaszać się indywidualnie (wtedy samemu umawiamy się na zabieg) lub może to zrobić za nas pracodawca - np. Zakład Pracy Chronionej lub fundacja, której jesteśmy podopiecznymi. Wtedy można korzystać z opcji leczenia grupowego. Taką możliwość zaoferowały już polskim niepełnosprawnym Domy Opieki Społecznej w Bytomiu, Wodzisławiu Śląskim oraz w Zbrosławicach.

Wszystkie szczegóły dotyczące leczenia można znaleźć na stronie kierunekusmiech.pl, za pośrednictwem której można skontaktować się z Polskim Instytutem Zdrowia lub zadzwonić do opiekuna pacjentów na numer tel. 514 699 779.

źródło: Dziennik Zachodni
Zagłosuj

Co sądzisz o tym, że Czesi świadczą niepełnosprawnym Polakom usługi dentystyczne?

Liczba głosów:

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/π