Nie chcesz mieć zapalenia płuc? Zadbaj o higienę jamy ustnej!

Monika Piorun
22.11.2016 14:42
Nie chcesz mieć zapalenia płuc? Zadbaj o higienę jamy ustnej!
fot. Nie chcesz złapać infekcji? Zadbaj o higienę jamy ustnej

Jak się chronić przed chorobami? Do podstawowych zasad zapobiegania infekcjom bakteryjnym powinno się wliczyć mycie zębów, systematyczne przeglądy dentystyczne i regularne wymienianie szczoteczek, na których mogą osadzać się groźne mikroby prowadzące do grypy, przeziębień i zapalenia płuc.

Zęby, a właściwie osadzające się na nich bakterie, mają więcej wspólnego z tym, co się dzieje w naszych płucach, niż do tej pory sądzono.

Podczas dorocznej konferencji ID Week 2016 w Nowym Orleanie naukowcy z Uniwersytetu Virginia Commonwealth zaprezentowali najnowsze wyniki badań, które wskazują, że im bardziej dbamy o higienę naszej jamy ustnej, tym lepiej chronimy się przed infekcjami, powstałymi na skutek przenikania zarazków do naszego organizmu.

Zobacz także

Dzięki analizie wyników badań ponad 26 tys. pacjentów okazało się, że osoby, które nie dbają o zęby, są aż o 86% bardziej narażone na bakteryjne zapalenie płuc niż ludzie chodzący do dentysty dwa razy w roku.

Okazuje się, że Gram-dodatnie bakterie odpowiedzialne za rozwój np. zapalenia płuc, mogą przedostawać się wgłąb naszego ciała zalegając w zakamarkach szczelin między zębami.

Im lepiej dbamy zatem o higienę jamy ustnej, tym bardziej ograniczamy ryzyko, że zarazkom uda się przeniknąć do płuc i w konsekwencji wywołać stan zapalny. 

Myj zęby, by uniknąć zapalenia płuc!

zęby
fot. East News

Choć wydaje się to całkiem banalne, to jednak naukowcy przekonują, że regularne mycie zębów, korzystanie z nici dentystycznych oraz płynów do higieny jamy ustnej, może w istotny sposób pomóc nam uniknąć zapalenia płuc, na które każdego roku choruje aż 450 milionów ludzi na świecie.

Zobacz także

W Polsce odnotowuje się kilkaset tysięcy przypadków bakteryjnego zapalenia płuc. Choroba ta może być śmiertelnie niebezpieczna zarówno dla najmłodszych pacjentów (poniżej 5. roku życia) oraz osób starszych (powyżej 75. roku życia). Zepsute zęby sprzyjają powikłaniom po grypie lub zapaleniu zatok.

Specjaliści podkreślają, że nie powinniśmy lekceważyć stanu naszego uzębienia i dbać o usuwanie kamienia nazębnego. Im więcej bakterii będzie zalegało między naszymi zębami, tym bardziej będziemy narażeni na rozwój poważnych chorób.

Już dawno naukowcom udało się zauważyć zaskakujące powiązanie pomiędzy złym stanem dziąseł a chorobami układu sercowo-naczyniowego, choć nadal trwają kompleksowe badania w tym zakresie. Teraz do listy dolegliwości, którym można zapobiec dzięki odpowiedniej higienie jamy ustnej będzie można zaliczyć także bakteryjne zapalenie płuc.

Zobacz także

Oprócz systematycznych wizyt u dentysty (co pół roku), regularnego mycia zębów, nitkowania i stosowania płynów do płukania ust, nie zapominajmy też o tym, by minimum co 3 miesiące wymieniać szczoteczki do zębów. Warto zmieniać je też po każdej infekcji bakteryjnej, by rozwijające się w naszej jamie ustnej mikroby, nie doprowadziły do kolejnych zakażeń.

Zagłosuj

Jak często wymieniasz szczoteczkę do zębów?

Liczba głosów:

Symfonia na szczoteczkę do zębów? Dla chcącego nic trudnego!

____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π