Zamknij

Kłopoty ze zgryzem? Powodem może być spanie na brzuchu

27.05.2022
Aktualizacja: 27.05.2022 17:00

Spanie na brzuchu może być przyczyną nieprawidłowego zgryzu. Dowiedz się, co zrobić, by nie mieć wad zgryzu.

Spanie na brzuchu a wady zgryzu
fot. Shutterstock

Spanie na brzuchu to – zdaniem niektórych osób – najwygodniejsza pozycja do spania. Niestety zdaniem lekarzy i stomatologów jedna z najgorszych. Obciąża ona mięśnie i kręgosłup, a dodatkowo negatywnie wpływa na nasz zgryz

Szacuje się, że około 7 proc. populacji śpi w tej pozycji. W jaki sposób wpływa ona nasz zgryz? Wyjaśniamy.

Spanie na brzuchu przyczynia się do wad zgryzu u dzieci

Wady zgryzu nie zawsze mają genetyczne podłoże, często winne są nasze złe nawyki, świadome lub nie. Problem zaczyna się już w dzieciństwie, ponieważ wtedy zgryz jest najbardziej plastyczny i wrażliwy na wszelkie czynniki zewnętrzne – tłumaczy Monika Stachowicz, stomatolog z Centrum Periodent w Warszawie, i dodaje, że do nieprawidłowego zgryzu mogą przyczynić się, m.in. nawykowe ssanie kciuka w dzieciństwie, długotrwałe używanie smoczka, oddychanie przez usta, zgrzytanie zębami czy zbyt miękka dieta, a także spanie na brzuchu.

Spanie na brzuchu obciąża nie tylko kręgosłup, szyję czy narządy wewnętrzne, powodując ból czy trudności z trawieniem, ale także może spowodować nieprawidłowy rozwój zgryzu. Spanie w tej pozycji powoduje stały nacisk na kształtujące się kości żuchwy i szczęki już u niemowląt. W efekcie często dochodzi do sytuacji, że kość szczęki staje się węższa, co sprawia, że wyrzynające się zęby mają mniej przestrzeni.

– Wąskie łuki zębowe to istotny problem stomatologiczny, ponieważ z powodu braku wystarczającej ilości miejsca do wyrżnięcia się wszystkich zębów, dochodzi do stłoczeń. Zęby mogą na siebie nachodzić, wyrastać w nietypowym miejscu np. poza łukiem zębowym, pod lub nad innym zębem, a także pod złym kątem – tłumaczy Monika Stachowicz i dodaje: – Nieprawidłowo ustawione zęby u dziecka to potencjalne liczne komplikacje pod postacią wad wymowy, np. seplenienia, trudności z przeżuwaniem pokarmu czy właściwym oddychaniem. Zaawansowane wady zgryzu wpływać mogą także na wygląd, m.in. zaburzenie proporcji i symetrii twarzy.

Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest założenie aparatu ortodontycznego na zęby, który ustawi je w prawidłowej pozycji. Czasem leczenie ortodontyczne wymaga również wcześniejszego usunięcia „nadmiarowych” zębów.

Aby zapobiec tego typu konsekwencjom, powinniśmy układać dzieci na plecach lub na boku. To szczególnie ważne, dopóki intensywnie się rozwijają ich struktury kostne, czyli do wieku nastoletniego.

Osoby dorosłe też nie powinny spać na brzuchu

Ale spanie na brzuchu jest również niekorzystne dla osób dorosłych. Przy takim ułożeniu ciała nacisk na szczękę jest dość silny i może powodować przesuwanie się zębów, zwłaszcza gdy śpimy z ręką podłożoną pod głowę.

– Wystarczy sobie uświadomić, że aparat ortodontyczny noszony średnio od 12 do 18 miesięcy, wywierając określony nacisk na zgryz, przesuwa zęby. Jeśli więc np. całe życie śpimy na brzuchu, co nie jest naturalną pozycją, również może dojść do stłoczeń zębowych już obecnych zębów – tłumaczy stomatolog i dodaje, że stłoczenia zębów są istotnym problemem nie tylko wpływającym na estetykę zębów. Utrudniają także doczyszczenie zębów, co zwiększa ryzyko próchnicy, chorób dziąseł i nieświeżego oddechu. Napierające na siebie, stłoczone zęby mogą także uszkodzić korzenie „sąsiadujących” zębów, a w efekcie spowodować ich utratę.

– Stłoczenia to jedne z najczęściej występujących wad zgryzu, z jakim pacjenci trafiają na leczenie do gabinetu ortodonty. Dlatego warto eliminować wszelkie czynniki ryzyka, zanim dojdzie do powstania nieprawidłowości. Zła pozycja podczas snu nie jest tutaj wyjątkiem – radzi ekspert i dodaje, że w przypadku wad zgryzu najskuteczniejszą terapią jest leczenie za pomocą stałego aparatu ortodontycznego, np. metalowego lub kosmetycznego (wykonanego z porcelany lub z kryształu górskiego). Pacjentom, którym zależy na dyskrecji i komforcie, poleca się aparaty nakładkowe, które są bardziej estetyczne i można je zdjąć do posiłku oraz mycia zębów. Czasem niezbędna jest również ekstrakcja zęba.

Co zrobić, by nie spać na brzuchu?

Aby zachować zdrowy zgryz i uniknąć jego konsekwencji (np. zgrzytania zębów, dyskomfortu podczas żucia pokarmu, bólu głowy czy problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi), lepiej spać w innej pozycji. Aby w trakcie snu nie przewracać się mimowolnie na brzuch, trzeba:

  • kupić wyprofilowaną poduszkę,
  • unikać twardych materaców (prowokują ułożenie na brzuchu),
  • próbować usypiać na plecach (najzdrowsza opcja) przykrywając się tzw. kołdrą obciążeniową (niezalecana u dzieci poniżej 2. roku życia).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Periodent Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy