Zamknij

Masz próchnicę? To wina genów dziedziczonych po przodkach

Monika Piorun
09.02.2017 13:22

Dlaczego niektórzy ludzie ciągle mają problem z próchnicą, choć dbają o zęby i regularnie odwiedzają dentystów? Szwajcarscy naukowcy właśnie udowodnili, odpowiadają za to mutacje genetyczne w obrębie 3 białek, które dostajemy w spadku po naszych krewnych.

Masz próchnicę? To przez geny!

Szczotka, pasta, kubek zimnej (lub ciepłej) wody - tak zaczyna dzień większość ludzi w cywilizowanych krajach świata. Od małego jesteśmy uczeni, jak ważne jest dbanie o zęby. Uczymy się je prawidłowo szczotkować, leczymy ubytki u stomatologów a mimo to wciąż niektórzy z nas mają problem z próchnicą.

Mogłoby się wydawać, że to przez złą dietę, nadmiar cukru i wysokoprzetworzonych produktów, których rozkład sprzyja rozwojowi bakterii w jamie ustnej. Choć nie można wykluczyć, że czynniki te przyczyniają się do tego, co się dzieje z naszymi zębami, to jednak badaczom z Uniwersytetu w Zurychu udało się udowodnić, że największy wpływ na rozwój próchnicy mają geny dziedziczone po naszych przodkach.

Próchnica w McŚwiecie

dental
fot.
fot. East News/ Wavebreakmedia ltd

Naukowców od dawna zastanawiało, dlaczego mieszkańcy najbardziej zacofanych rejonów naszego globu mogą poszczycić się posiadaniem zdrowych zębów, choć nie stosują żadnych past do zębów, płynów do płukania ust ani nie mają dostępu do opieki stomatologicznej.

Zobacz także

Hipotez tego zjawiska było co najmniej kilka - od specyficznej diety bogatej w składniki pozwalające na przeciwdziałanie rozwojowi szkodliwych bakterii w jamie ustnej po czyszczenie zębów sadzą zasobną w węgiel aktywny o właściwościach silnie wybielających.

Okazuje się jednak, że przyczyną zwiększonej podatności na próchnicę są zmiany w strukturze szkliwa. Powodują je zaburzenia w przekazywaniu sygnałów docierających do powierzchni zębów, za które odpowiadają specyficzne mutacje genetyczne dziedziczone po naszych przodkach. To właśnie dlatego niektórzy ludzie mogą przez długie lata cieszyć się idealnym stanem jamy ustnej, choć teoretycznie wcale nie dbają o swoje zęby.

Do tego wniosku szwajcarscy naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu doszli dzięki badaniom na szczurach laboratoryjnych, podczas których zauważyli, że u wszystkich gryzoni posiadających specyficzne mutacje w obrębie 3 białek, dochodzi do defektów szkliwa zwiększających podatność na próchnicę.

Zobacz także

Powstają one w wyniku zaburzeń w przekazywaniu sygnałów aktywujących poszczególne geny w jądrach komórkowych, dziedziczone po poprzednich pokoleniach. Wszystko wskazuje na to, że podobne zjawisko może zachodzić także wśród ludzi. 

Dzięki temu odkryciu można lepiej zrozumieć, w jaki sposób geny mogą mieć wpływ na uszkodzenia szkliwa zębowego a w konsekwencji - jeszcze skuteczniej zapobiegać próchnicy, która jest jednym z głównych powodów powstawania ubytków. Kto wie, może wkrótce każdy z nas będzie sobie mógł pozwolić na szeroki, hollywoodzki uśmiech bez konieczności częstych i kosztowych wizyt u dentysty?

źródło: Science Daily

 

próchnica
fot.
fot. East News
____

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π