Zamknij

Krwawią ci dziąsła? Koniecznie oznacz poziom tej witaminy

02.02.2021
Aktualizacja: 03.02.2021 16:10

Krwawiące dziąsła to objaw zapalenia przyzębia, ale mogą też sugerować niedobór jednej z witamin - wynika z najnowszych badań opublikowanych w "Nutrition Reviews".

Krwawiące dziąsła
fot. Shutterstock

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego dokonali przeglądu 15 badań klinicznych dotyczących chorób dziąseł, w których udział wzięło ponad 1 tys. osób. Bazę tę uzupełniono o dane ponad 8 tys. osób ankietowanych przez CDC. Analiza wykazała, że krwawienie dziąseł może być powiązane z niskim poziomem witaminy C w organizmie.

Krwawiące dziąsła - przyczyny

Krwawiące dziąsła to objaw paradontozy, czyli zapalenia przyzębia, które może prowadzić do utraty zębów. Problem jest powszechny, szacuje się, że na zapalenie przyzębia choruje nawet 7/10 Polaków. Jednak jeśli dziąsła nie bolą, stomatolog wykluczył paradontozę, a krwawienie dziąseł wciąż nam doskwiera, to warto oznaczyć poziom witaminy C w organizmie.

Związek pomiędzy niedoborem witaminy C a chorobami dziąseł znany jest nie od dziś. Przed laty "przekleństwem żeglarzy" był szkorbut. Od jakiegoś czasu naukowcy ostrzegają, że szkorbut wraca i to nie tylko wśród najbiedniejszych, ale także w wysoko rozwiniętych społecznościach. Przyczyną są m.in. diety eliminacyjne.

Autorzy analizy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego zalecają, żeby w przypadku nawracającego krwawienia dziąseł, oznaczyć poziom witaminy C we krwi. Badanie wykonywane jest na czczo. Cena to ok. 150 złotych. Po wykryciu niedoboru lekarz zaleci odpowiednią suplementację.

Uwaga: nie należy suplementować witaminy C na własną rękę, ponieważ może obciążać nerki.

Poziom witaminy C warto również kontrolować poprzez włączenie do diety warzyw i owoców bogatych w witaminę C.

Najlepsze źródła witaminy C:

  • natka pietruszki,
  • czerwona papryka,
  • jarmuż,
  • kiwi,
  • jabłka.

Natomiast nie jest dobrym pomysłem zwiększenie witaminy C w diecie za pomocą soków owocowych, ze względu na wysoką zawartość cukru w tego typu produktach.

Źródło: news-medical.net

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.