Zamknij

Szczoteczki do zębów mogą być źródłem zakażeń koronawirusem

04.02.2021
Aktualizacja: 04.02.2021 18:50

Szczoteczki do zębów mogą być źródłem zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W czasach pandemii prawidłowa higiena jamy ustnej oraz prawidłowe przechowywanie szczoteczek jest kluczowe.

Szczoteczki do zębów mogą być źródłem zakażeń koronawirusem
fot. Shutterstock

Szczoteczki do zębów mogą odgrywać ważną rolę w zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 – do takich wniosków doszli naukowcy z Oral Health Foundation (OHF), którzy zbadali nawyki higieniczne osób zakażonych tym patogenem. Okazało się, że aż 66 proc. osób zakażonych koronawirusem dzieliło pojemnik na szczoteczki z innymi domownikami i w ten sposób mogło przekazać im ten patogen. Oczywiście nie ma na to twardych dowodów, ale obserwacje badaczy wskazują, że jest to bardzo prawdopodobne.

Jak uniknąć zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2?

1. Nie używaj cudzej szczoteczki do zębów. Używanie tego samego sprzętu do czyszczenia jamy ustnej grozi nie tylko zakażeniem koronawirusem, ale również innymi patogenami, np. wirusami opryszczki czy wirusami wywołującymi wirusowe zapalenie wątroby, co może mieć fatalne skutki dla zdrowia.

2. Nie używaj tego samego pojemnika na szczoteczki do zębów z osobą chorą na COVID-19. Szczoteczki mogą się dotykać i w ten sposób patogen może się przenosić.

– Przechowywanie szczoteczek do zębów w tym samym pojemniku zawsze było złym pomysłem, ale dziś, w dobie pandemii, to oddzielenie stało się prawdziwą koniecznością – tłumaczy dr Nigel Carter OBE, dyrektor naczelny Oral Health Foundation. I dodaje:  – Jest to szczególnie ważne, jeśli dana osoba ma wirusa bez objawów, ponieważ może nieświadomie rozprzestrzeniać wirusa na bliskich.

Ekspert tłumaczy, że szczoteczkę do zębów należy trzymać z dala od innych szczoteczek, w suchym miejscu, z główką skierowaną do góry. Umożliwia to szybsze wysychanie włosia i utrudnia rozprzestrzenianie się wszelkich wirusów lub bakterii, które mogą zalegać na szczotce.

3. Osoby zakażone koronawirusem nie powinny używać tej samej tubki pasty do zębów, ponieważ sprzyja to tzw. zakażeniu krzyżowemu. Badania OHF wykazały, że ryzyko zakażenia tym patogenem wzrasta aż o 30 proc., gdy członkowie gospodarstwa domowego korzystają z tej samej tubki pasty do zębów, co osoba zarażona koronawirusem SARS-CoV-2.

4. Po myciu zębów opłucz i zdezynfekuj szczoteczkę antybakteryjnym płynem do płukania jamy ustnej. Badania wykazały, że takie działanie zmniejsza ryzyko przeniesienia wirusa na członków rodziny o ponad jedną trzecią (39 proc.).

– Jeśli wiesz, że jesteś zarażony, zanurzenie szczoteczki w antybakteryjnym płynie do płukania ust po szczotkowaniu może również pomóc zabić bakterie i wirusy znajdujące się na szczoteczce – tłumaczy dr Nigel Carter i podkreślił, że liczne badania wykazały, że niektóre rodzaje mikroorganizmów (w tym wirusów) mogą przetrwać na włosiu szczotek przez kilka dni, a nawet tygodni.

Zdezynfekować szczoteczkę antybakteryjnym płynem do płukania jamy ustnej można również przed umyciem zębów, a to dlatego, że ciepłe i wilgotne wnętrze łazienki sprzyja namnażaniu się patogenów.

5. Po przejściu zakażenia koniecznie wymień szczoteczkę do mycia zębów. Z badań wynika, że ponad połowa chorych tego nie robi (około 54 proc.), co podnosi ryzyko zakażenia innych osób. Jeśli jesteśmy zdrowi, szczoteczki należy wymieniać co trzy miesiące, szybciej, gdy jesteśmy chorzy – wtedy natychmiast po chorobie.

6. Podczas czynności związanych z higieną jamy ustnej, warto pamiętać o czyszczeniu języka. Jest on wielkim rezerwuarem zarazków.

7. Przed i po umyciu zębów dokładnie umyj dłonie, co najmniej 30-40 sekund, czyszcząc przestrzenie pomiędzy palcami, wierzchnią część dłoni oraz nadgarstki. Unikaj też dotykania dłońmi twarzy w czasie mycia zębów.

Ważne!

Nie trzymaj szczoteczki do mycia zębów w pobliżu toalety. Najlepszym miejscem dla szczoteczki jest zamknięta szafka oddalona co najmniej metr od toalety i umywalki. Po umyciu rąk lub spłukaniu toalety bakterie pozostają w środowisku i mogą osadzać się we włosiu szczoteczek do zębów. To istotne zwłaszcza w świetle niektórych badań, które wskazują, że koronawirus może być przenoszony z moczem i kałem.

– Jako populacja podejmujemy bezprecedensowe środki, zarówno osobiste, jak i zawodowe, w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zmiana szczoteczki do zębów oraz inne proste czynności związane z higieną jamy ustnej to stosunkowo łatwe kroki, które można podjąć, aby ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się COVID-19  – uważa dr Carter.

Bibliografia: „Higiena jamy ustnej i możliwe przenoszenie COVID ‑ 19 między cohabitants”, Gonzalez, Olmo i in. (2020), BMC Oral Health (2020) 20: 286