Zamknij

Kiedy usunąć ósemki? 3 powody, by usunąć zęby mądrości

Kiedy usunąć ósemki?
fot. Shutterstock

Wyrzynające się ósemki powodują ból i dyskomfort, co często skłania do wizyty u stomatologa. Zdarza się, że pacjenci sami proszą o usunięcie zębów mądrości, chociaż nie ma do tego wskazań. Kiedy należy usunąć ósemki? Wyjaśnia lek. dent. Ryszard Górkiewicz ekspert Dentim Clinic Medicover.

  1. Kiedy usunąć ósemki? Gdy brakuje miejsca
  2. Kiedy usunąć ósemki? Gdy powodują ból
  3. Kiedy usunąć ósemki? Gdy są zagrożeniem dla dziąseł

Czy ból, który wywołują wyrzynające się ósemki, jest wskazaniem do ich usunięcia? Kiedy zgłosić się do dentysty?

– Pacjenci niejednokrotnie chcą szybko pozbyć się problemu i nalegają na usunięcie ósemek, tymczasem nie zawsze jest to najlepsze wyjście. Podczas wyrzynania ząb może faktycznie sprawiać dolegliwości, jak ból dziąsła szczęki czy żuchwy. Jednak jeśli diagnostyka radiologiczna nie wykazuje niepokojących zmian, nieprawidłowego ułożenia, ucisku na korzenie lub nerwy, to może nie być wskazań do natychmiastowej ekstrakcji. Sytuację należy obserwować i reagować, gdy zajdzie taka konieczność, np. pojawi się stan zapalny – wyjaśnia lek. dent. Ryszard Górkiewicz, lekarz dentysta z Dentim Clinic Medicover w Bydgoszczy.

Kiedy jest czas na usunięcie zębów mądrości? Jest kilka wskazówek, które pomogą w podjęciu decyzji, czy w danym przypadku należy pozbyć się kłopotliwego trzonowca, by uniknąć powikłań w przyszłości.

Kiedy usunąć ósemki? Gdy brakuje miejsca

U 20-latka zęby stałe są już powyrzynane w pełni i każdy ma swoje miejsce w szeregu, więc często w łuku nie ma przestrzeni na dodatkowy ząb, zwłaszcza tak duży, jak trzeci trzonowiec. Pojawiająca się ósemka może sprawiać ból, inicjować chorobę okluzyjną, uciskać na sąsiednie zęby i nerwy, ale też może utrudniać właściwą higienę w tym rejonie jamy ustnej. Z zachowania zęba mądrości będzie więcej szkody niż pożytku, dlatego wówczas zalecane jest jego usunięcie.

– Jeżeli na odpowiednio wczesnym etapie zgłosimy się na konsultację, a podczas badania okaże się, że trzonowiec będzie się wyrzynał i powodował przy tym problemy, to możliwe jest wykonanie nawet zabiegu germektomii, czyli usunięcia zawiązka zęba, jeszcze zanim w pełni uformują się jego korzenie – mówi stomatolog.

Ósemki pojawiają się jako ostatnie w łuku zębowym, dlatego muszą skorzystać z wolnego miejsca dla nich lub jeśli go nie ma stworzyć sobie tę przestrzeń same. Często robią to z dużą siłą, nie zważając na otoczenie i ''sąsiadów''. Nierzadko bywa tak, że ząb jest zatrzymany w kości i rośnie krzywo, prowadząc do uszkodzeń w obrębie szczęki czy żuchwy, a nawet naruszenia zdrowych nerwów zębów z nim sąsiadujących. Niepokoić powinny nas takie sygnały, jak ból w rejonie stawu skroniowo-żuchwowego, utrudnione jedzenie czy mowa spowodowane m.in. szczękościskiem.

– Jeśli ósemki rosną krzywo, na przykład w kierunku korzeni siódemek, mogą uciskać je i prowadzić do skrzywienia pozostałych, zdrowych zębów oraz ich resorpcji. Często występują też trudności z utrzymaniem higieny zębów mądrości, ponieważ dostęp do nich jest mocno ograniczony. W takich przypadkach zalecamy niezwłoczne powiadomienie stomatologa o problemie. Czas działa na naszą niekorzyść – przestrzega dentysta.

– Dobrze jest regularnie kontrolować stan uzębienia, bo im wcześniej problemy z zębami mądrości zostaną wykryte, tym większe są szanse na to, że nie trzeba będzie razem z nimi usunąć też siódemek, najmocniej w tej sytuacji narażonych – dodaje dr Górkiewicz.

Kiedy usunąć ósemki? Gdy powodują ból

Zazwyczaj pierwszym sygnałem, który alarmuje pacjentów, jest ból. Nawet gdy zęba jeszcze nie widać, to można podejrzewać, że zaczyna się wyrzynać. Objawy charakterystyczne to ból i tkliwość w obrębie tylnej części szczęki lub żuchwy.

– Jedną z częstszych przyczyn bólu jest zatrzymanie całkowite lub częściowe trzonowca. Nie może wyrosnąć, więc traumatyzuje sąsiadujące tkanki, powodując ból, tkliwość, a także obrzęk dziąsła. Nasze przypuszczenia potwierdzi diagnostyka radiologiczna, a leczeniem jest ekstrakcja, czyli usunięcie zatrzymanej ósemki – wyjaśnia ekspert Dentim Clinic Medicover.

Kiedy usunąć ósemki? Gdy są zagrożeniem dla dziąseł

Dziąsła tworzą podporę i odpowiadają za utrzymanie zęba w miejscu. Wyrzynający się ząb mądrości może powodować obrzęk, bolesność, tkliwość i zaczerwienienie tkanek przyzębia. Pacjenci instynktownie unikają szczotkowania bolesnego miejsca, co tylko potęguje ryzyko dodatkowych problemów, jak próchnica i paradontoza. Choć obie dolegliwości powodują bakterie, a stan zapalny wokół ósemki jest zębopochodny, to unikanie interwencji stomatologicznej rychło doprowadzi do nawarstwienia się tych problemów.

Nieleczony stan zapalny przy wyrzynających się trzonowcach może skutkować powstawaniem torbieli, a tutaj bez ingerencji specjalisty się nie obejdzie. Jeśli ósemka wyrzyna się tylko częściowo, grozi to powstaniem tzw. kaptura dziąsłowego, który sprzyja rozwojowi infekcji w tym miejscu. Leczeniem jest jego chirurgiczne lub laserowe usunięcie.

Źródło: Medicover